تحصیل در آلمان ، محبوبیت زیادی در بین دانشجویان ایرانی در مقاطع مختلف تحصیلی پیدا کرده است و هر ساله، تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی، این کشور را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می‌کنند.

آلمان به عنوان قلب تپنده اروپا، نمادی از یک جامعه پویا و سالم می باشد و مردمی به شدت منظم و قانونمند دارد‌. مردم آلمان بر خلاف تصور عموم ، مردمی نژادپرست نبوده و برای مهاجران خارجی احترام قائل هستند.

آلمان با بیش از ۴۰۰ مرکز آموزش عالی و بیش از دو میلیون دانشجو، مقصدی با فرصت های بسیار منحصر به فرد برای تحصیل به شمار می‌رود. طبق نظرسنجی به عمل آمده، ۲/۶۹ ٪ درصد از دانشجویان خارجی ترجیح می‌دهند که بعد از اتمام تحصیلات خود در آلمان بمانند.

تحصیل در آلمان

هزینه زندگی مناسب و امکان کار پاره وقت در کنار تحصیل فرصت های شغلی بعد از فراغت از تحصیل و همچنین امکان ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر با هزینه تقریبا رایگان و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی از عوامل انگیزشی دانشجویان در انتخابات آلمان می باشد. با توجه به وفور دانشگاه ها و مراکز آموزشی در آلمان و همچنین تنوع بالای رشته های تحصیلی پرداختن به تک تک دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور ، از حوصله این بحث خارج بوده و در لینک ذیل، نام چند مرکز آموزشی معتبر آلمان، که در لیست دانشگاه های ممتاز و قابل قبول وزارت محترم علوم و تحقیقات ایران ذکر گردیده اند ، را میتوانید بیابید.

http://grad.saorg.ir/Germany-2020

قبل از پرداختن به سایر موارد در این مقاله باید به شما متذکر شویم که هر فردی که قصد تحصیل و یا کار و همچنین زندگی در کشور آلمان را داشته باشد، ناگزیر به فراگیری زبان آلمانی می باشد و دانش زبان آلمانی فرد مذکور میبایست دست کم در سطح B2باشد.

در این مقاله تلاش بر این است که به سوالات احتمالی که ذهن شما را درگیر کرده است تا جای ممکن پاسخ داده شود و اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که آلمان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند، پیشنهاد می‌شود که چند دقیقه‌ای از وقت ارزشمند خود را صرف مطالعه این مقاله کنید.

در این مقاله موارد زیر پیرامون تحصیل در آلمان بررسی شده اند:

 • دلایل انتخاب آلمان برای ادامه تحصیل
 • کالج های آلمان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان
 • تحصیل در مقطع دکتری در آلمان
 • بورسیه های موجود در آلمان
 • هزینه های زندگی و شرایط کار در آلمان در هنگام تحصیل
 • مدارک لازم برای ارائه به سفارت برای اخذ ویزای دانشجویی

چرا تحصیل در آلمان؟

از ویژگی‌های تحصیل در آلمان آن است که به شما امکان تحصیل رایگان در این کشور را می دهد. لازم به ذکر است که مقصود از رایگان این نیست که شما حتی یک سنت نیز پرداخت نخواهید کرد، بلکه منظور آن است که هزینه های این مراکز آموزشی با توجه به پرداخت ترمیک شهریه (حدوداً هر شش ماه یک بار) مبلغ بسیار ناچیزی است که چندان به حساب نمی‌آید.

به علاوه همانطور که پیشتر نیز گفته شد یکی از مزیت های بارز آلمان و از دلایل انگیزشی دانشجویان برای انتخاب این کشور این است که پس از اتمام تحصیل در یک بازه زمانی ۱۸ ماهه فرصت خواهید داشت که در این کشور شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و مشغول به کار شوید و پس از طی کردن مراحل و زمان مقرر، بسته به میزان حقوق دریافتی خود، اقامت دائم و سپس پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

از دیگر مزایای کشور آلمان امکان تحصیل در رشته های متنوعی از قبیل هنر، مهندسی (که از قضا آلمان بازار کار خوبی را در رشته های مهندسی مثل کامپیوتر و برق را داراست)، دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی است.

ویزای تحصیل در این کشور از نوع ویزای Type D طولانی مدت بوده، که مختص دانشجویان است و برای سه ماهه معتبر بوده و سالیانه تمدید میگردد. توجه فرمایید که حتماً قبل از اتمام مهلت مقرر می بایست نسبت به تمدید ویزا اقدام کنید، وگرنه مجبور به ترک فوری آلمان می شوید.

متقاضیان تحصیل در کشور آلمان علاوه بر دانشگاه ها برای پذیرش در دانشگاه های علمی کاربردی نیز می توانند درخواست دهند. (حدود یک سوم از متقاضیان تحصیل در کشور آلمان از سرتاسر دنیا برای دانشگاه های علمی کاربردی تقاضا میدهند.) از دیگر دلایل جذابیت بالای تحصیل در آلمان امکان کار در کنار تحصیل می باشد که در جای خود به آن نیز خواهیم پرداخت.

کالج های آلمان

شاید شنیده باشید که تحصیل در مقطع کالج در آلمان رایگان است. البته نمی توان گفت چنین چیزی کاملا صحت دارد، با وجود اینکه هزینه کالج های دولتی ناچیز، و مبلغ حدود ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو به صورت ترمیک می باشد ( که شامل هزینه های اداری و رفت آمده است) ،شاید با اغماض بتوان گفت که این مراکز آموزشی رایگان هستند. اما کالج های خصوصی هزینه دریافت می‌کنند،که حداکثر حدودا 3 هزار یورو می باشد.

پس از شرکت در دوره های کالج شما باید امتحان Feststellungsprüfung (Fsp) را قبول شوید. این امتحان مختص متقاضیان خارجی می‌باشد و جهت تصمیم‌گیری در مورد صلاحیت متقاضیان خارجی بوده و پس از موفقیت در این امتحان وارد دانشگاه می‌شوید. کالج های کشور آلمان، همانند سیر تحصیلات ایران که 3 رشته ریاضی تجربی و انسانی وجود دارد، سه دوره T_Course ، M_Course و W_Course وجود دارد که امتحان Fsp با توجه به محتوای این سه دوره متفاوت خواهد بود. در ذیل به بررسی اجمالی این سه دوره خواهیم پرداخت.

شایان ذکر است که ورود به کالج های دولتی ، مستلزم قبولی در یک امتحان ورودی میباشد ، در صورتیکه برای ورود به کالج های خصوصی ، نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

T-Course در آلمان

برای شرکت در این دوره، باید درس زبان آلمانی، دروس مرتبط با ریاضی ، فیزیک و شیمی را امتحان بدهید، و پس از موفقیت در امتحانFsp و گذراندن این دوره می توانید در رشته‌های مرتبط با انواع شاخه های مهندسی، از قبیل عمران، برق، آی تی، شیمی، ریاضی فیزیک، صنایع و … را در مقطع کارشناسی در دانشگاه ها شرکت کنید.

M_Course در آلمان

مواد امتحانیFsp برای شرکت در این دوره زبان آلمانی، ریاضی/فیزیک و زیست/شیمی خواهد بود و پس از طی مراحل مربوطه، واجد شرایط برای شرکت در دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان در رشته هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، مهندسی پزشکی؛ روان شناسی؛ زیست شناسی مولکولی؛ و… خواهید بود.

 W_Course در آلمان

موفقیت را امتحان بدهید و پس از برای گذراندن این رشته ابتدا باید دروس زبان آلمانی، انگلیسی، ریاضیات، اقتصاد و مدیریت در این در امتحان و گذراندن این دوره، می توانید در رشته‌های علوم اجتماعی، جامعه شناسی، حقوق، اقتصاد، مدیریت و رشته های مرتبط با علوم انسانی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان شرکت کنید.

بنابراین با توجه به مطالب عنوان شده حتماً در تصمیم خود در انتخاب رشته و دانشگاه و کشور محل تحصیل خود، تحقیق نمایید. چرا که در تحصیلات عالیه شما تاثیر خواهد داشت. همچنین فراگیری زبان آلمانی را حتماً در اولویت قرار دهید چرا که از یک طرف جزو مواد امتحانی FSP می باشد و از طرف دیگر حداقل مدرک زبان آلمانی B2 را باید برای ورود به کالج مورد نظر خود ارائه دهید.

و در آخر، طول مدت دوره کالج به صورت معمول چنانچه نیاز به دوره پیش نیاز نداشته باشید، 2 ترم یا 10 ماه می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

اگر شما متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان هستید، لازم به ذکر است که شرط اصلی آن دارا بودن مدرک دیپلم و یا مدرک پیش دانشگاهی معتبر است و بدون داشتن این مدرک قادر به گرفتن پذیرش در دانشگاه های این کشور نخواهد بود.

در حالت استاندارد طول دوره کارشناسی شش ترم (معادل سه سال تحصیلی) می باشد اما این دوره در دانشگاه‌های علوم کاربردی ۶ تا ۷ ترم و در دانشگاه های موسیقی و هنر هشت ترم (معادل ۴ سال تحصیلی) می باشد. از طرف دیگر شما باید مدرک زبان آلمانی (در صورت تحصیل در دانشگاه های آلمانی زبان در سطح B2) یا مدرک زبان انگلیسی (اگر متقاضی تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان هستید در سطح مورد نظر دانشگاه) ارائه دهید. توجه داشته باشید که برای تحصیل در مقطع کارشناسی، برای پذیرش دانشگاه های دولتی معمولا حداکثر تا ۲۴ سالگی و برای پذیرش دانشگاه های خصوصی تا ۲۵ الی ۲۶ سالگی فرصت دارید.

بنابراین چنانچه دارای مدرک کاردانی هستید، بدانید که برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، باید هر چه سریعتر اقدام کنید. در رابطه با شرط معدل باید گفت که این امر بسته به نظر دانشگاه می باشد هرچند در اکثر دانشگاه های دولتی شرط معدل وجود دارد. سخن آخر من با این موضوع این است که دانشگاه‌های خصوصی در مقطع کارشناسی 5 هزار یورو و دانشگاه های دولتی معمولا در هر ترم کمتر از 500 یورو هزینه خواهد داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هم دانشگاه‌های آلمانی‌زبان و هم دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور آلمان وجود دارد و مدرک زبان آلمانی حداقل B2و یا مدرک زبان انگلیسی مورد نظر دانشگاه معمولاً در حد آیلتس ۶ مورد نیاز می باشد. همچنین همانند دوره کارشناسی، معمولا شرط معدل نیز وجود دارد. باید توجه داشت که چنانچه مایل هستید از دانشگاههای آلمان پذیرش بگیرید، باید حتماً رشته منتخب شما مرتبط با رشته کارشناسی شما باشد.

در دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان همانند دوره کارشناسی رشته های متنوعی ارائه می‌شود. طول دوره تحصیل بسته به رشته، تعداد واحدهای درسی رشته (ECTS)و نیاز به دروس پیش نیاز، بین یک تا دو سال است (حدود ۲ تا ۴ ترم). رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، ۶۰ واحدی، ۹۰ واحدی و ۱۲۰ واحدی هستند.

در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد چنانچه مایل هستید دروس گذرانده در دانشگاه های ایران را معادل سازی کنید و تحصیل خود را در آلمان ادامه دهید، باید بدانید که در صورتی که هر کدام از واحدهای درسی شما در رشته ای که تحصیل کرده اید، مورد قبول نباشد می تواند منجر به این امر گردد که دروس پیش‌نیاز شامل حال شما گردد و زمان تحصیل شما بیشتر شود، یا ملزم گردید که از ابتدا شروع کنید. لذا تصمیم گیری های لازم در رابطه با تحصیل در آلمان را بنمایید.

همچنین در صورتی که نمره آیلتس شما، پایین تر از استاندارد دانشگاه مورد نظرتان باشد، باید در دوره های زبان مورد نظر دانشگاه شرکت کنید.

لازم به ذکر است اطلاعات ارائه شده در این مقاله مطابق قواعد و مقررات کلی حاضر گردآوری گردیده و در صورت تصمیم قطعی مبنی بر ادامه تحصیل در آلمان، اطلاعات راجع به میزان هزینه های دانشگاه مناسب و مورد نظر شما و قوانین ایالتی آن دانشگاه، باید طبق آخرین تغییرات ، پس از مشاوره با موسسه بروزرسانی گردند.

و در آخر یادآوری می گردد که تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی آلمان بر خلاف تصور عموم کاملاً رایگان نبوده و هر ترم (حدوداً هر ۶ ماه) به صورت میانگین حدود ۲۰۰ یورو هزینه دارند که البته با توجه به سایر هزینه ها و میزان درآمد کار پاره وقت در آلمان بسیار ناچیز محسوب می گردند.دانشگاه های خصوصی نیز در این مقطع تحصیلی، حدودا ترمی 5 هزار یورو هزینه دارند.

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان

اگر علاقمند به ادامه تحصیل در مقطع دکتری هستید آلمان مقصد مناسبی برای شما میباشد. آلمان سیستم آموزشی بسیار نیرومندی را در این مقطع تحصیلی داراست و به طور خلاصه، آلمان خانه مدرک دکترا می باشد و این موضوع، دانشجویان را برای انتخاب کشور آلمان برای ادامه تحصیل در مقطع ترغیب می نماید.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان برخلاف ایران دارای کنکور نمی باشد و علاقه‌مندان برای دریافت پذیرش از دانشگاههای آلمان در این مقطع باید ابتدا موفق به یافتن استاد راهنمای مایل به همکاری شوند که در حوزه تحقیقاتی مرتبط، دارای پروژه باشد.

فرد متقاضی باید استاد راهنما را متقاعد کند که توانایی لازم در زمینه پیش روی پروژه استاد راهنما را دااست. این پروسه ممکن است برای دانشجویان خارجی مستلزم صرف زمان و انرژی زیادی باشد. امکان گذراندن دوره دکترا به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برای تحصیل در این مقطع، نیاز به پرداخت شهریه نیست و معمولاً ۳ تا ۵ سال به طول می‌انجامد. هرچند توانایی‌های فردی نیز می‌تواند در پیشبرد این امر موثر باشد.

بورسیه تحصیلی در کشور آلمان

از آنجایی که هزینه زندگی در آلمان ماهیانه حدود ۷۲۰ الی ۸۵۰ یورو تخمین زده شده، احتمال زیادی می رود که تامین چنین مبلغی برای دانشجویان، بالاخص دانشجویان خارجی، کمی مشکل باشد. در آلمان برای کمک به دانشجویان برنامه‌های بورسیه متعددی وجود دارد که برخی از معروف ترین آنها به شرح ذیل است.

 • DAAD Scholarship Programs
 • Heinrich Böll Foundation Scholarships in Germany
 • DeutschlandStipendium National Scholarship Programme
 • Erasmus Scholarship Progras in Germany
 • The Friedrich Ebert Stiffung Scholarship
 • Konrad-Adenauer-Stiftung Schoraships in Grermany for International Students

هر کدام از این موسسات شرایط و ضوابط مختص به خود را دارند و در صورت تمایل به درخواست بورسیه از این موسسات، باید اطلاعات به روز در مورد شرایط این بورسیه ها دریافت نمایید.

زندگی و شرایط کار در آلمان در هنگام تحصیل

همانطور که در مباحث قبل گفته شد هزینه زندگی در آلمان به طور متوسط ۷۲۰ ۸۵۰ یورو برآورد شده است و این برآورد هزینه، شامل هزینه خوراک، پوشاک، مسکن، حمل ونقل، بیمه و … می‌شود. اگر نتوانستید بورسیه تحصیلی دریافت کنید نا امید نشوید. دانشجویان (البته غیر از محصلان دوره کالج) می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته، به صورت پاره وقت کار کنند و خوشبختانه درآمد آنها، هزینه های ماهیانه را پوشش خواهد داد. البته باید توجه داشت که به هر حال برای دریافت ویزای تحصیلی باید مبلغ حدودا 10236 یورو را (برای ۱۲ ماه) تحت عنوان گواهی تمکن مالی، به سفارت ارائه نمایید.

لازم به ذکر است که اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هستید،بعید است که بتوانید هزینه‌های مربوط به دانشگاه را از طریق کار پاره وقت تامین کنید و باید از قبل برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.و در آخر اینکه تمامی هزینه ها از قبیل هزینه های متوسط زندگی و همچنین شهریه دانشگاه در ایالت‌های مختلف متفاوت است و قبل از انتخاب شهر مقصد خود در آلمان، بایستی تحقیقات و برآورد های لازم را انجام دهید.

آخرین مبحثی که به آن خواهیم پرداخت، مدارک مورد نیاز برای ارائه به سفارت آلمان، جهت دریافت ویزای دانشجویی می باشد، که این مدارک را میتوانید در سایت سفارت آلمان به صورت کامل و بروز شده بیابید.در ذیل لینک به روز شده مدارک لازم برای ارائه به سفارت جهت اخذ ویزای دانشجویی ذکر شده، البته این مورد را باید در نظر داشته باشید که برای تقاضای ویزای دانشجویی در در مقاطع مختلف لیست مدارک مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

https://teheran.diplo.de/ir-fa/service/visa-einreise/-/2073766

از مهمترین مدارک مورد نیاز برای سفارت آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • رزومه مناسب و به روز
 • انگیزه نامه
 • فرم درخواست ویزا
 • بیمه مسافرتی
 • توصیه نامه و سابقه کار
 • قرارداد کاری (برای متقاضیان ویزای (Blue Card
 • نامه پذیرش دانشگاه (برای متقاضیان تحصیل در کشور آلمان)
 • عکس

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش و دانشگاه ها، با توجه به دانشگاه مورد نظر متقاضی کمی متفاوت خواهد بود. این مدارک عمدتا عبارتند از :

 • مدارک تحصیلی سابق به همراه ریز نمرات و ترجه ی این مدارک (با توجه به دانشگاه مورد نظر متقاضی به آلمان یا انگلیسی)
 • مدرک زبان مورد نظر دانشگاه
 • رزومه و یا انگیزه نامه همراه با ترجمه
 • توصیه نامه و سابقه کاری
 • پاسپورت معتبر
 • عکس

در صورت وجود هرگونه سوال میتوانید با این موسسه تماس حاصل فرمایید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Open chat
مشاوره رایگان
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟