مهاجرت به آلمان ، راهنمای کامل برای انتخاب روش مهاجرت

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید این مقاله را تا انتها بخوانید. پروسه مهاجرت نیاز به داشتن آگاهی از جزییات زیادی دارد که بدون در نظر گرفتن آنها ممکن است زمان و هزینه خود را بیهوده به هدر بدهید بنا بر این صرف 10 الی 15 دقیقه زمان برای خواندن این مقاله می تواند کمک زیادی برای شما در امر باشد.

در این مقاله میخوانید:

 • درباره آلمان
 • انواع روش های مهاجرت به آلمان
 • شرایط مهاجرت به آلمان
 • اقدامات پیش از مهاجرت به آلمان
 • پرسش های متداول در زمینه مهاجرت به آلمان

1- درباره آلمان

آلمان یکی از کشور های اروپای غربی و یکی از صنعتی ترین کشور های جهان است. پایتخت آلمان شهر برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد.

مهاجرت به آلمان

مساحت آن ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۸۲٬۸۸۷ میلیون نفر است. اقتصاد قوی و باثبات این کشور و همچنین شرایط بسیار مطلوب زندگی در این کشور، مهاجرت به آلمان را به یکی از موضوعات جذاب برای ساکنین سایر کشور ها کرده است. کشور آلمان نیز با توجه به پتانسیل های بسیار بالای اقتصادی و صنعتی خود، شرایط مهاجرت به این کشور را تا حد زیادی تسهیل کرده است.

نظام سیاسی آلمان، جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی است. این کشور دارای ۱۶ ایالت می باشد. هر یک از این این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادی حوزه پولی یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.

2- انواع روش های مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان روش های متعددی وجود دارد که با توجه به شرایط شما یکی از آنها برای شما مناسب ترین روش مهاجرت محسوب می شود. لذا در نظر داشته باشید که باید مناسب ترین روش برای خود را پیدا کنید و پیروی از روش های مهاجرت سایرین الزاما موجب موفقیت شما نخواهد شد.

در زیر انواع روش های مهاجرت به آلمان ارائه شده است. شما میتوانید با مطالعه آنها به نتیجه برسید همچنین می توانید بعد از مطالعه مقاله، فرم ارزیابی مهاجرت به آلمان را پر کرده تا کارشناسان بعد از ارزیابی شرایط شما مناسب ترین روش مهاجرتی را به شما پیشنهاد بدهند.

2-1- مهاجرت به آلمان از طریق کار ( ویزای کار آلمان )

یکی از روش های بسیار عالی برای مهاجرت به آلمان مهاجرت کاری یا کاریابی در آلمان است. دراین روش شما زمانی که در ایران (یا کشور مبدا دیگری) هستید به دنبال یک کار مرتبط با مدرک و مهارت خود می پردازید و در صورت گرفتن پیشنهاد کار (Job Offer) می توانید به این کشور مهاجرت کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق کاریابی نیازمند شرایط متعدد و سخت گیرانه ای است اما اگر این شرایط را داشته باشید به راحتی میتوانید اقامت خود را در آلمان تثبیت کنید.

شرایط کلی این روش شامل سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک و مهارت زبان می باشند. این شرایط بسته به نوع کار ممکن است تغییرات جزیی داشته باشند اما معمولا تمامی شرایط فوق برای مهاجرت در ارزیابی موثر خواهند بود.
به طور میانگین شرایط عمومی مهاجرت کاری به آلمان به شرح زیر می باشند:

 • سن زیر 40 سال
 • مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در یکی از رشته های مورد نیاز کشور آلمان
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B1 (و یا آیلتس در حد یا بالاتر از 6 برای رشته های خاص)
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار که حتما مرتبط با رشته تحصیلی باشد

مراحل کلی مهاجرت کاری به آلمان به شرح زیر می باشد:

 • جستجوی موقعیت شغلی در کشور آلمان
 • ارسال رزومه برای کارفرما
 • جلسات مصاحبه متعدد با کارفرما، در صورتیکه کارفرما روزمه شما را بپسندد.
 • اخذ قرارداد کاری
 • اخذ ویزا
 • شروع کار در کشور آلمان

کاریابی در آلمان ریزه کاری های بسیاری دارد که در صورت عدم آشنایی با آنها ممکن است شانس خود را برای اخذ قرارداد کاری و مهاجرت به آلمان از دست بدهید. اگر شرایط عمومی این روش را دارا می باشید می توانید مقاله تخصصی ” مهاجرت به آلمان از طریق کار ” را مطالعه کنید.

2-2- مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار ( جاب سیکر آلمان )

در صورتیکه موفق نشوید از ایران کاریابی را انجام دهید، دولت آلمان این امکان را فراهم کرده است که بتوانید با اخذ یک ویزای شش ماهه برای جستجوی کار به آلمان سفر کنید. حضور در کشور آلمان در صورتیکه از مهارت های زبانی خوبی برخوردار باشید میتواند شانس کاریابی در آلمان را افزایش دهد.

شرایط عمومی ذکر شده در روش ویزای کار آلمان برای این روش نیز صادق است. علاوه بر این شرایط باید هزینه زندگی در آلمان برای مدت شش ماه را در نظر بگیرید.

زیرا در روش ویزای کار آلمان شما یکماه پس از ورود به خاک آلمان حقوق خود را از کارفرما دریافت میکنید و تنها نیاز است بتوانید هزینه های بدو ورود و یک ماه اول زندگی در آلمان را تامین کنید اما در روش جستجوی کار آلمان ممکن است این فرآیند تا شش ماه به طول بیانجامد . در این مدت ویزای همراه برای خانواده متقاضی صادر نمی گردد.

اگر شرایط عمومی این روش را دارا می باشید می توانید مقاله تخصصی ” مهاجرت به آلمان از طریق کار ” را مطالعه کنید.

2-3- مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل ( تحصیل در آلمان )

علاوه بر صنعت، کشور آلمان از سطح علمی بسیار بالایی در میان سایر کشور ها برخوردار است. مهاجرت به آلمان از روش تحصیل یک روش سریع و مطمئن برای ورود به این کشور است. مهاجرت تحصیلی به آلمان را میتوان برای طیف وسیعی از سنین انجام داد. انواع مقاطع تحصیلی در آلمان که بواسطه آنها می توانید ویزا دریافت کنید به شرح زیر می باشند:

مدارس شبانه روزی :

در همه ایالت های آلمان این امکان وجود دارد که فرزندانتان را دراین مدارس ثبت نام کنید . مدارس شبانه روزی آلمان ، کودکان و نوجوانان بین 6 تا 18 سال را پذیرش می کنند . از مزایای تحصیل در آلمان ، آموزش با استاندارد های بالا در مدارس است و یک راه عالی برای یکی شدن با مردم و فرهنگ آلمان است .

تدریس در این نوع از مدارس آلمان که مهاجرین را پذیرش می کنند ، به زبان آلمانی و برخی دیگر به زبان انگلیسی می باشد .

کالج در آلمان :

دانش آموزان در کشور آلمان، پس از اتمام تحصیل در مقطع دبیرستان اجازه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند . این در حالی است که متقاضیان خواهان مهاجرت از طریق تحصیل ، پس از اتمام مقطع دبیرستان ف در اکثر موارد می بایست دوره کالج را بگذرانند . کالج در آلمان دوره ای 10 ماهه است که در طی آن دانشجو با مفاد درسی مورد نیاز برای تحصیل در رشته مورد نظر خود در دانشگاه آشنا می شود .

رشته های تحصیلی در کالج هایی که منجر به ورود به دانشگاه می شوند ، به 5 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از : فنی مهندسی ، تجربی ، اقتصاد و مدیریت و زبان .

ورود به تمامی رشته های دانشگاهی از این طریق امکان پذیر است. لازم به ذکر است که زبان آلمانی مورد نیاز برای گرفتن پذیرش کالج ، حد اقل مدرک B1 آلمانی می باشد و همچنین حداکثرسن پذیرش برای کالج حداکثر24 سال می باشد .

تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان :

متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل برای مقطع لیسانس می توانند از دانشگاه های خصوصی یا دولتی آلمان پذیرش بگیرند . دروس در برخی از دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی وبرخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس میشوند . سن تحصیل و مدرک زبان مورد نیاز در دانشگاههای مختلف متفاوت است.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان :

شرایط پذیرش مهاجرت از طریق تحصیل مقطع فوق لیسانس به آلمان ، همانند مقطع لیسانس بوده با این تفاوت که در این مقطع محدویت سنی معمولا وجود نداشته و تمامی افرادی که مدرک لیسانس داشته و در حد مدرک ایلتس 6 جنرال به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند ، میتوانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس و در صورت تمایل مهاجرت به آلمان از آن طریق اقدام کنند .

دانشجو در طی تحصیل در هفته ،20 ساعت اجازه کار پاره وقت داشته که از این طریق می تواند امرار معاش کند . حداقل درآمد برای کار دانشجویی ساعتی بین 9 تا 10 یورو می باشد. این درآمد کفاف هزینه های زندگی یک دانشجو در آن کشور را می دهد.

همچنین پس از فارغ التحصیل شدن ، دولت آلمان 18 ماه به فرد فرصت میدهد که شغلی پیدا کند . که اگر موفق شود ،پس ازکمتر از 2 سال اشتغال در آلمان موفق به کسب اقامت دائم آلمان می گردد .

مقطع دکترا :

متقاضیان زیادی مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل برای مقطع دکترا را انتخاب می کنند . از همین رو رقابت سختی برای انتخاب دانشجو در این مقطع وجود دارد . لازم به ذکر است که اولویت پذیرش با دانشجویان فوق لیسانس همان دانشگاه است .

در آلمان هیچ آزمون ورودی برای پذیرش دکترا وجود ندارد : اما معدل دانشجو و دانشگاهی که از آن فارغ التصیل شده ، از جمله مواردی است که تاثیر مهمی در پذیرش دکترا دارد .همچنین طرح دکترا ی دانشجوی متقاضی باید از طرف استاد راهنما مورد تایید قرار بگیرد . تحصیل دکترا در آلمان اکثرا به صورت کلاس درس نبوده و دانشجو در طول تحصیل به کارهای تحقیقاتی و پژوهشی می پردازد .

نکته حائز اهمیت در مورد مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل ، این است که همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد دانشجو میتوانند از طریق ویزای همراه در کنار دانشجو به آلمان مهاجرت کنند .

چنانچه به این روش مهاجرت علاقمند هستید میتوانید مقاله ” مهاجرت از طریق تحصیل در آلمان ” را مطالعه کنید.

2-4- مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت

قوانین مربوط به ثبت شرکت در آلمان این امکان را به کار آفرینان سایر کشور ها می دهد که به راه اندازی کسب و کار خود در این کشور بپردازند. این امکان و اقتصاد بسیار قدرتمند و پویای این کشور سبب شده تا بسیاری از کار آفرینان دنیا فعالیت در این کشور را در برنامه کار خود در نظر بگیرند.

مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت دارای مزایای زیر است:

 • الزامی به استخدام کارمند ندارید
 • امکان دریافت ویزا برای همسر و فرزندان زیر 18 سال وجود دارد
 • در صورت موفقیت کسب و کار پس از 3سال امکان دریافت اقامت دائم آلمان برای مدیرعامل و خانواده وی وجود دارد.
 • میزان سرمایه مورد نیاز بسیار پایین نسبت به سایر کشور های پیشرفته
 • امکان اخذ وامهای با بهره کایین
 • امکان بهره مندی از تحصیل رایگان برای خانواده
 • امکان افتتاح حساب بانکی و تجارت آزاد با تمام دنیا

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نمی توانید صرفا با ثبت یک شرکت کاغذی و بدون انجام هیچ فعالیتی در فرآیند مهاجرت از طریق ثبت شرکت موفق بشوید.

قوانین نظارتی این کشور به گونه ای است که شما حتما باید در راستای موضوع شرکت ثبت شده خود فعالیت کرده، درآمد نشان دهید و مالیات پرداخت کنید، لذا بسیار مهم است که شما در راستای موضوع ثبت شرکت خود، دارای مهارت بوده و بتوانید فعالیت کنید.

چنانچه به این روش مهاجرت به آلمان علاقمند هستید میتوانید مقاله ” مهاجرت از طریق ثبت شرکت در آلمان ” را مطالعه کنید.

2-5- مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج با یک تبعه آلمانی یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان است. برای اخذ اقامت آلمان به این روش حداقل سه شرط زیر الزامی هستند:

 • ازدواج شما باید بصورت رسمی ثبت شده و سند ازدواج قابل ترجمه و تایید توسط سفارت این کشور باشد
 • همسر شما باید توانایی مالی خود در راستای تامین هزینه های زندگی شما در این کشور را داشته باشد
 • شما باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A1 داشته باشید

در روش اقامت آلمان از طریق ازدواج، ابتدا باید مدارک رسمی مورد نیاز را تهیه و به سفارت ارائه دهید، سفارت درصورت تایید مدارک و همچنین پذیرش توانایی مالی همسر شما یک ویزای یک ساله برای شما صادر می کند.

این ویزا یکساله بوده و در سال های بعد در صورتی که ازدواج شما همچنان پا بر جا باشد تمدید خواهد شد. پس از گذشت سه سال تمدید متوالی ویزا می توانید برای اخذ اقامت آلمان در خواست دهید.

در این روش شما اجازه کار تمام وقت در کشور آلمان را دارید و از تمامی حقوق شهروندان آلمانی برخوردار هستید.

2-6- مهاجرت به آلمان از طریق پیوست به خانواده

اگر یکی از اعضای خانواده شما اقامت دائم آلمان را داشته باشد این امکان برای شما فراهم است که درخواست ویزای پیوست را به سفارت این کشور تحویل دهید. این روش نیز مانند سایر روش های مهاجرت به آلمان پیش نیاز ها و الزاماتی دارد که باید رعایت شوند. موضوع پیوست به همسر در بخش بالاتر مطرح شد.

در صورتی که سایر اعضای خانواده شما مانند پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، پدر بزرگ ، مادر بزرگ و …، مقیم کشور آلمان باشند نیز می توانید برای ویزای پیوست اقدام کنید اما این ویزا معمولا کمی سخت تر صادر می شود.

3- شرایط و پیش نیاز های مهاجرت به آلمان

شرایط مهاجرت به آلمان با توجه به نوع ویزای درخواستی شما می تواند متفاوت باشد اما چیزی که مشخصا در همه موارد صادق است این است که حتما باید برای هر یک از روش های فوق مدارک معتبر و قابل استنادی به سفارت آلمان ارائه بدهید.

بنابراین فریب افرادی که ادعا میکنند میتوانند با وجو نقص مدارک، برای شما اقامت آلمان را تهیه کنند نخورید، زیرا ممکن است تبعات آن بسیار زیاد باشد و حتی بطور کلی از ورود به اروپا منع شوید (به عنوان مثال افراد فریبکار ممکن است اقدام به جعل مدرک برای شما کنند و در صورت لو رفتن این قضیه شانس خود را بطور کامل برای ورود به اروپا از دست می دهید)

4- اقدامات پیش از مهاجرت به آلمان

 • از مشورت با افراد متخصص و ماهر در این زمینه غافل نشوید.
 • مطمئن شوید که بهترین روش مهاجرت را برای خود انتخاب کرده اید
 • مدارک خود را دقیقا بر اساس لیستی که به شما ارائه می شود تهیه کنید(حتی ترتیب روی هم گذاشتن مدارک در روز مصاحبه سفارت آلمان مهم است).
 • آلمانی ها روی مرتب و تمیز بودن مدارک بسیار حساس هستند، از تا کردن، منگنه کردن و کثیف کردن مدارک خود داری کنید).
 • در زمان های مقرر برای ارسال و یا انجام کار ها که توسط سفارت به شما اعلام می شود اقدام کنید در غیر اینصورت ممکن است زمان بررسی پرونده شما بسیار طولانی و یا حتی ریجکت شود.
 • سعی در یادگیری زبان آلمانی داشته باشید حتی اگر نوع مهاجرت شما نیاز به زبان آلمانی نداشته باشد، توجه کنید که برای زندگی و تعامل در جامعه به زبان آلمانی نیاز خواهید داشت.

5- پرسش های متداول در زمینه مهاجرت به آلمان

بهترین روش برای مهاجرت به آلمان کدام روش است؟

همانطور که گفته شد نمی توان گفت که یک روش از میان بقیه بهترین است. و روشی که برای شخص دیگری مناسب است ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابر این حتما قبل از انتخاب روش مهاجرت با مشاورین ما تماس گرفته تا پس از ارزیابی روش مناسب برای شما مشخص شود. همچنین می توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید تا کارشناسان امور مهاجرت آن را بررسی کرده با شما تماس بگیرند.

فرآیند اخذ ویزای آلمان چقدر به طول می انجامد ؟

با توجه به اینکه سفارت آلمان قواعد و پروتکل های خاص خود را برای ارزیابی پرونده ها دارد و همچنین تعداد بسیار زیاد درخواست های ارائه شده به این سفارت، تعیین زمان به جواب رسید مقدور نیست اما معمولا سفارت برای هر یک از روش ها یک زمان تقریبی ارائه میدهد.

دستیابی به اطلاعات بیشتر:

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Open chat
مشاوره رایگان
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟