با توجه به افزایش تقاضای کشور آلمان برای جذب نیروی کارماهر از کشور های خارجی به ویژه در رشته های پرتقاضا (شامل مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و پرستاری و پیراپزشکی)، برآن شدیم تا اطلاعات و خدمات مفیدی را در زمینه  چگونگی مراحل جذب متخصصان این رشته ها و کاریابی در آلمان در اختیار متقاضیان قرار دهیم.

متقاضیان دارای حداقل یک لیسانس مورد تایید کشور آلمان، این امکان را دارند که با استفاده از دو نوع ویزا برای کاریابی در آلمان اقدام کنند .

 • ویزای جستجوی کار (Job Seeker)

به وسیله این ویزا شخص ۶ ماه فرصت دارد در کشور آلمان اقامت داشته و جویای کار باشد و سپس ویزای خود را به ویزای کاری بلند مدت تبدیل کند.

 • ویزای کار بلوکارت (Blue Card)

در صورتی که فرد قبل از ورود به خاک آلمان قرار داد کاری معتبر داشته باشد، بسته به نوع قرار داد و مبلغ دریافتی میتواند برای دریافت ویزای بلو کارت اقدام کند

 • ویزای پرستاران و پیراپزشکان

پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان باید ابتدا مدارک خودرا ارزشیابی کنند. در برخی رشته ها باتوجه به نتایج ارزشیابی مدرک قبل از شروع کار نیاز به گذراندن دوره انطباقی در کشور آلمان وجود دارد که ممکن است بین ۶ تا ۱۸ ماه طول بکشد.

طی این دوره فرد آموزش های لازم را دریافت کرده و زبان آلمانی خود را تقویت میکند و در انتها با گذراندن آزمون مربوطه می تواند در حیطه‌ی تخصص خود استخدام شود.(امکان کار در بیمارستان همزمان با گذراندن دوره وجوددارد)

 • از مارچ 2020، زمزمه ی تغییر این قانون و صدور ویزای کاری برای افرادی با مدرک تحصیلی پایین تر از کارشناسی یا دارای مدارک فنی حرفه ای معتبر در رشته های پرتقاضا نیز اعلام شد.

یکی از ملزومات دریافت ویزای کار و کاریابی در آلمان ارزشیابی مدارک تحصیلی و حرفه ای (ZAB or Anerkennung)  است.

افراد دارای مدارک کارشناسی و بالاتر برای ارزیابی مدارک، باید مدارک دانشگاهی خودرا  به سازمان ZAB ارسال کنند  و متخصصانی که مدارک فنی و حرفه ای (غیرآکادمیک و کاردانی) هستند ،برای ارزیابی مدارک باید برای طی کردن مراحل آنرکنونگ به سازمان های دیگرمراجعه کنند.

 • رشته های پیراپزشکی و پرستاری نیز ویزای مخصوص به تخصص خود را دارند. قبل از مراحل کاریابی بایستی مدارکشان آنرکنونگ شود

در برخی رشته ها علاوه بر ارزشیابی مدارک، قبل ازشروع کارنیاز به  گذراندن برخی دوره های انطباقی در کشور آلمان دارند که ممکن است بین ۶ تا ۱۸ ماه طول بکشد.

طی این دوره فرد آموزش های لازم را دریافت کرده و زبان آلمانی خود را تقویت میکند و در انتها با گذراندن آزمون مربوطه می تواند در حیطه‌ی تخصص  خود استخدام شود.

در ادامه جزئیاتی که فرد برای موفقیت در پروسه‌ی کاریابی باید به آنها توجه کند می پردازیم.

رشته های پرتقاضا

اکثر رشته های MINT (ریاضیات، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و فنی، مهندسی و تکنولوژی) از جمله رشته های پرتقاضا در کشور آلمان هستند، برای مثال:

در حوزه ی ریاضیات ( Mathematics) می توان از رشته های ریاضیات، ریاضیات صنعتی، ریاضیات مالی وتجاری وعلوم داده و … یاد کرد.

در حوزه علوم کامپیوتر (Computer Science)نیز علوم داده، نرم افزار برنامه نویسی، فناوری اتوماسیون و دیجیتال مارکتینگ و … پرتقاضا هستند.

در حوزه علوم طبیعی  (Natural Science)می توان از علوم پایه کاربردی، مهندسی مصالح ساختمانی، بیوشیمی و فیزیک ساختمان و … به عنوان رشته های پرتقاضا نام برد.

در حوزه فنی، مهندسی و تکنولوژی  نیز الکترونیک، مکاترونیک، متخصص CAD، مهندسی برق و مکانیک و … رشته های پرتقاضا هستند.

متخصصین برخی از این رشته ها هم می توانند استخدام شوند و هم به عنوان Freelancer در این کشور مشغول به کار شوند.

هر یک از رشته های فوق شرایط و ویژگی هایی دارند و با توجه به آن ها، باید اقدامات لازم برای کاریابی را هوشمندانه انجام داد.

به عنوان مثال “مهندسی کامپیوتر” را بررسی می کنیم.

کاریابی متناسب با شرایط ، ویژگی ها و شرح وظایف هر رشته

مهندسی کامپیوتر

در حال حاضر بیشترین تقاضای کشور آلمان از بین مهندسین، برای متخصصین حوزه کامپیوتر است؛ به ویژه افرادی که به زبان های برنامه نویسی مسلط هستند.

تعدادی از عناوین شغلی پر تقاضا در این رشته که همه روزه در آگهی ها به چشم میخوردن عبارتند از:

 • Software Engineer
 • Software Developer
 • Frontend Developer

 

هرکدام ازین عناوین شرح وظایف (Tasks) ویژه ی خود را دارند.

به عبارتی انتخاب عنوان شغلی، بستگی به وظایف و حیطه ی مسئولیت های هر شغل دارد و باید با توجه به شرح وظایف، عنوان شغلی مناسب را انتخاب کرد. توجه داشته باشید که انتخاب عنوان شغلی یکی از مهمترین اقدامات است.

هر کشوری با توجه به فرهنگ و ادبیاتی که در سازمان های آن رایج است، عناوین شغلی استانداردی را تعریف می کنند که دانستن و استفاده از عناوینی که برای کارفرمای آلمانی شناخته شده باشد، تاثیر به سزایی در روند کاریابی خواهد داشت.

به عنوانن مثال شرح برخی وظایف Software Developer میتواند به شکل زیر باشد:

 • Plan and design IT solutions (e.g. programs and databases), plan, control, and monitor IT development projects
 • Determine requirements, analyze existing software and processes
 • Program software or software modules, use and modify standard solutions and components if necessary, define interfaces to other components and systems, design user interfaces
 • Implement and test, present, and install software
 • Advising users (e.g. on the selection and adaptation of software systems), training, and possibly providing IT support
 • Accompany and document the planning and technical implementation
 • Design and implement multimedia applications, develop program frameworks for computer games

تهیه رزومه و کاورلتر مناسب

در کل داشن رزومه و کاورلتر استاندارد از عواملی است که در روند کاریابی بسیار موثر خواهد بود.

نکات مهم در تهیه رزومه

 1. رزومه ی شما باید حداکثر 3 صفحه باشد و در بالای هر صفحه، نام و اطلاعات تماس شما شامل شماره تماس، آدرس ایمیل، Skype ID و … درج شده باشد.
 2. در سمت چپ رزومه اطلاعات شخصی شما شامل سال تولد، وضعیت تاهل و … را نوشته و در سمت راست عکس پرسنلی خود را درج نمایید.

عکس شما باید تاثیر ماندگاری بر روی کارفرما بگذارد. بدین منظور ما پیشنهاد می کنیم نزد یک عکاس حرفه ای بروید و توجه داشته باشید که:

 • کارفرمایان آلمانی معمولا انتظار پوشش اداری از شما دارند.(خانم ها با کت و بلوز (و در صورت تمایل روسری)، آقایان با کت، پیراهن و کراوات)
 • در هنگام عکس گرفتن لبخند بزنید.
 • عکس هم می تواند رنگی باشد هم به صورت سیاه و سفید.
 • سایز عکس حداقل 4/5*6/5 باشد.
 • ترجیحا به جای تصویر کاملا از روبرو، تصویری از زاویه پهلو بگیرید.
 • بر روی پوست های چرب از افکت های بازتاب استفاده ننمایید.
 • بهتر است تضادی مشهود بین رنگ صورت شما و زمینه عکس وجود داشته باشد.
 • در وبسایت Google Bewerbungsfotos میتوانید چند نمونه از تصاویر مناسب را مشاهده کنید.

 

 1. برای نوشتن سوابق شغلی خود، با آخرین شغل (شغل فعلی) خود شروع کنید و به ترتیب (از جدیدترین به قدیمی ترین) مشاغل قبلی خود را درج نمایید.
 • درج تاریخ شروع و پایان شغل ضروری است
 • اگر دو شغل همزمان داشته اید، حتما یکی از آنها را به عنوان «پاره وقت» درج کنید.
 • در صورت نداشتن سابقه ی کار، سوابق کارآموزی مرتبط با رشته ی خود را بنویسید.
 • اگر در حال حاضر مشغول به کار نیستید، جویای کار بودن خود را ذکر نمایید.

 

 1. سوابق تحصیلی خود را نیز از جدیدترین به قدیمی ترین بنویسید.
 • اگر همزمان با یکی از مقاطع تحصیلی خود، شغلی داشته اید، آن را به عنوان «پاره وقت» درج نمایید.

 

 1. دانش خود در زبان های خارجی، به همراه سطح مهارت در هر کدام را (در کنار زبان مادری خود) قید کنید.

 

 1. مهارت های حرفه ای و تخصصی خود را به صورت کامل در رزومه ی خود بنویسید. (شامل مهارت های کامپیوتری، نرم افزار ها و ابزار مورد نیاز در رشته و تخصصتان
 • همانطور که میدانید، کاورلتر در اصل نامه ای است که کارفرما قبل از خواندن رزومه ی شما، مطالعه میکند.

پس کیفیت آن تاثیر بسزایی بر ذهنیت کارفرما درمورد شما و توانایی های تان دارد.

1.چکیده ای از توانایی ها، مهارت ها و برتری های خود بنویسید(به طور مثال، با اعتماد به نفس، اهل معاشرت، اهل فعالیت های داوطلبانه و ..). این قسمت مهمترین بخش رزومه شما محسوب می شود، خود را در جایگاه کارفرما قرار داده و قضاوت کنید که چرا شما در میان سایر کاندید ها بهترین انتخاب هستید؟ چه ویژگی خاص و رقابتی دارید؟ آیا دوره یا سابقه کار بین المللی مهمی دارید؟ در یک کلام مهمترین شاخصه های شما چیست؟ چه ارزش افزوده ای برای کارفرما ایجاد خواهید کرد

آیا کار خاصی هست که دیگران از شخص شما تقاضا کنند؟ آیا آن ها شما را برای کیفیت آن کار تحسین می کنند؟ آیا می توانید مثال هایی از کارهای خاصی که انجام داده اید ارائه دهید؟ چه ویژگی های منحصر به فردی در شما موجب می شود که کار خود را به نحو احسنت انجام دهید؟ انگیزه خود را برای کار ذکر کنید

2.تنها پیرامون تخصص خود که تحصیلات مرتبط با آن را نیز دارا می باشید و یا در حوزه ی کاری مرتبط با شما میتواند مفید باشد، صحبت کنید (برای مثال تجربه ی گلدوزی هیچ امتیازی در مشاغل مهندسی ندارد.)

3.از تکرار رزومه خود بپرهیزید.

4.از کلمات کلیدی زیر می توانید استفاده نمایید.

Team orientated, Open-minded, Reliable, Stress-able, Questioning, Adjustable, Dedicated, Pro-active, Expertise, professional expertise, expert knowledge Computer literacy -Knowledge of foreign languages, good command of the German language competence, social skills, methodological competence Work experience, professional experience Project management Analytical ability, Solution-oriented, Results-oriented, Logical reasoning, Creativity, precision Unconventional thinking, Flexibility, Motivation, Determination, Endurance, staying power, resistant against stress Decision-making ability, Decisiveness, Ability to get things done, Assertiveness, Sense of responsibility, Team player, Ability to work in a team

5.از نوشتن نام و آدرس و یا لینک شبکه های اجتماعی در بین مطالب جدا خودداری نمایید.

6.این نامه باید حداقل 500 کاراکتر و حداکثر یک صفحه باشد.

7.اگر در حال مطالعه ی زبان آلمانی هستید یا مطالعه کرده اید و زبان آلمانی میدانید، حتما به این موضوع اشاره کنید

درآمد و عوامل موثر بر آمد

میزان در آمد درمشاغل مختلف متفاوت است علاوه برآن عوامل زیر نیز تاثیر زیادی برمیزان درآمد دارند

عوامل موثر بر میزان درآمد

میزان سابقه‌ی کار

هرچقدر سابقه کاری افراد و به بیان دیگر مهارت آنها بیشتر باشد حقوق دریافتی نیز بیشتر خواهد بود

لازم به ذکر است که برای اتباع غیر آلمانی پیدا کردن شغل با سابقه‌ی کاری زیر ۳ سال کمی مشکل است.

محل اقامت و اشتغال

میزان درآمد در ایالت ها و شهر های مختلف آلمان با یکدیگر متفاوت است برای مثال، افرادی که در اشتوتگارت و بادن- وورتمبرگ مشغول به کار هستند عموما بیش تر از میانگین کشور حقوق دریافت میکنند‌ و افرادی که در هامبورگ فعالیت میکنند، پایین تر از میانگین کشور خواهد بود‌.

هرچند حقوق برنامه نویسان هم مثل مهندسین نرم افزار، بسته به میزان سابقه‌ی کار و شهری که در آن فعالیت دارند، متفاوت است: ولی در حالت کلی، مهارت ها و زبان های برنامه نویسی ای وجود دارند که متخصص بودن دز حوزه ی آن ها حقوق دریافتی را نسبت به میانگین کل کشورکمی تغییر می دهد. به عنوان مثال JAVA از جمله زبان های برنامه نویسی پر تقاضا در آلمان است. و #C  نسب به آن تقاضای کمتری دارد و طبیعتا درآمد افرادی که با JAVA  آشنایی دارند حقوق بالاتری خواهند داشت.

 

با توجه به تنوع رشته ها و عناوین شغلی، امکان ذکر جزئیات مربوط به عناوین شغلی استاندارد کلیه رشته ها و مهارت ها و شرح وظایف، بازه حقوقی، مرجع مناسب یرای کاریابی آنها به صورت جداگانه در این مقاله نمیگنجد.

برای اطلاع از جزئیات، مربوط به کاریابی در رشته مورد نظر خود میتوانید به فروشگاه وبسایت Arikagroup.com مراجعه نموده  و بسته مورد نیاز خود را خریداری نمایید تا از طریق کارشناسان دفتر اشتغال ایران و اروپا، اطلاعات جامع رشته و تخصص شما تهیه و برایتان ارسال گردد

 

خدمات دفتر اشتغال ایران و اروپا برای مهندسین و پرستاران:

 • مشاوره های کاری در خصوص چگونگی روند کاریابی
 • اختصاص پنل آنلاین برای نوشتن رزومه ی کامل و در قالب استاندارد
 • ارائه ی راهنمایی های لازم در جهت استاندارد سازی محتوای رزومه و کاورلتر
 • ارزیابی سطح زبان (انگلیسی و آلمانی)
 • درج رزومه ی اصلاح شده و استاندارد در بانک اطلاعاتی و در دسترس کارفرمایان آلمانی و اداره کار آلمان
 • ارائه ی مشاوره های لازم جهت اخذ تائیدیه ی مدارک تحصیلی (برای مهندسین تائیدیه ی ZAB و برای پرستاران تائیدیه ی Anerkennung) و انجام حواله ی ارزی مربوط به آن
 • ثبت نام برای آزمون های موسسه ی گوته در صورت تکمیل ظرفیت
 • ارائه ی مشاوره جهت چگونگی اخذ ویزای اصلی، همراه و…
 • ارائه ی مشاوره ها جهت تکمیل مدارک برای جلسه ی سفارت.

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Open chat
مشاوره رایگان
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟