آمادگی آزمون های PLAB USMLE

United States Medical Licensing Examination – USMLE

مدرک آزمون  پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایالات متحده (USMLE) ،آزمون حرفه ای چند قسمتی با حمایت فدراسیون انجمن پزشکی امور خارجه (FSMB) و انجمن ملی معاینه پزشکی(NBME)  می باشد. پزشکان دارای مدرک MD ،قبل از اینکه مجاز به کار یا شروع دوره رزیدنتی در زمینه های بالینی پزشکی در ایالات متحده آمریکا باشند بایستی در این آزمون شرکت نمایند.

این آزمون، توانایی پزشکان را در زمینه اعمال دانش، مفاهیم، اصول، و تشخیص مهارت های بنیادی بیمار، در سلامت و بیماری بیماران را مورد ارزیابی قرار می دهد. در هر زمان می توان در این آزمون شرکت کرد و زمان محدودی ندارد. این آزمون دارای 3 مرحله است که هر یک از مراحل مکمل همدیگر می باشند و برای ارزیابی و اخذ مجوز پزشکی نیازمندند.

مراحل آزمون USMLE 

مرحله اول

این مرحله شامل سوالات علوم پایه پزشکی است که در بردارنده آناتومی، فیزیولوژی، بیوشیمی، فارماکولوژی، پاتولوژی، میکروبیولوژی، علوم رفتاری و مباحث میان رشته ای، از قبیل تغذیه، ژنتیک و عمر و … می باشد.

این مرحله، یک آزمون کامپیوتری 8 ساعته است که 322 سوال چند گزینه ای(MCQ) دارد و به 7 بخش یک ساعته تقسیم می شود که هر بخش دارای 46 سوال می باشد. سوالات شنیداری و ویدئوئی نیز در این سوالات وجود دارد. هر چه نمره قبولی در این آزمون بالاتر باشد، انتخاب رشته نیز بهتر صورت می گیرد.

مرحله دوم

مرحله USMLE 2 برای ارزیابی دانشجویان مدرسه پزشکی و یا فارغ التحصیلان طراحی شده است، تا دانش پزشکی، مهارت ها و درک علوم بالینی ضروری برای تأمین مراقبت از بیمار تحت نظارت را برای پزشکان مورد بررسی قرار دهد.

دانشجویان پزشکی خود ایالات متحده نیز بایستی به طور معمول در سال چهارم دانشکده پزشکی در این آزمون شرکت نمایند. این مرحله به دو آزمون جداگانه تقسیم شده است:

مرحله معلومات پزشکی (CK):

این مرحله شامل آزمون ارزیابی دانش بالینی پزشکی سنتی به صورت سوالات چند گزینه ای است. شامل 9 ساعت امتحان می باشد که از 8 بخش 44 سوالی تشکیل یافته است. موضوعات مربوط به این امتحان شامل علوم بالینی مانند پزشکی، جراحی، اطفال، روانپزشکی، زنان و زایمان می باشد.

مرحله مهارت های پزشکی (CS):

مرحله CS شامل ارزیابی مهارت های بالینی پزشکان از طریق روابط متقابل بیماران شبیه سازی شده می باشد. هر امتحان شامل12  بیمار استاندارد شده (SPS) می باشد و پزشکان 15 دقیقه برای تکمیل گرفتن شرح حال و معاینه بالینی هر بیمار فرصت دارند و 10 دقیقه نیز برای نوشتن توضیحات و لیست اولیه تشخیص افتراقی و لیست تست های اولیه بیمار مهلت دارند.

این آزمون فقط در شهر های Pennsylvania(فیلادلفیا)، Illinois(شیکاگو)، Georgia(آتلانتا)، Texas(هوستون) و California(لس آنجلس) برگذار می شود.

مرحله سوم

مرحله پایانی امتحان USMLE، برای ارزیابی فارغ التحصیلان دانشکده پزشکی در زمینه درک درست از علم زیست پزشکی و بالینی ضروری در عملکرد های بدون نظارت پزشکی می باشد. به طور معمول فارغ التحصیلان دانشکده های پزشکی ایالات متحده نیز بایستی یک سال بعد فارغ التحصیلی در این آزمون شرکت نمایند.

این آزمون 16 ساعت می باشد که در طی دو روز برگزار می شود. امتحان 8 ساعته روز اول شامل 336 سوال چند گزینه ای در 7 بخش می باشد. امتحان روز دوم شامل 144 سوال در 4 بخش می باشد.

همچنین در روز دوم نه مورد شبیه سازی بالینی وجود دارد، که در آن داوطلبان بایستی بیماران را در زمان واقعی شبیه سازی شده مدیریت کنند، داوطلبان باید بررسی های لازم در این زمینه را انجام دهند. هر مورد باید حداکثر در25  دقیقه از زمان واقعی بررسی شود. لازم به ذکر است که این آزمون فقط در ایالات متحده آمریکا برگزار می شود.

نحوه ثبت نام آزمون USMLE 

پزشکان فارغ التحصیل ایالات متحده و کانادا از طریق  NBME و خارج از ایالات متحده از طریق ECFMG در آزمون مرحه اول و مرحله دوم (CK و CS) درخواست می دهند. برای درخواست شرکت در آزمون مرحله سوم می بایستی کلیه داوطلبان درخواست خود را از طریق FSMB ارائه نمایند.

امتیاز دهی در آزمون USMLE 

امتیاز دهی در این آزمون بدین نحو است که به جز مرحله دوم CS( که نتیجه آن به صورت رد یا قبولی می باشد)، مراحل دیگر با دو نوع مقیاس سنجیده می شود. در یک مقیاس کمترین نمره قبولی 75 می باشد.

در مقیاس بعدی حداقل نمره قابل قبول، 188 برای مرحله اول، 189 برای مرحله دوم CK و 190 برای مرحله سوم می باشد.

برگزارکنندگان دوره های آمادگی:

دوره های USMLE توسط موسسات زیادی در سراسر دنیا ارائه می گردد که از این بین می تون از موسسه کاپلان به عنوان یکی از موسسات پیشرو در این زمینه نام برد. کاپلان دارای منابع و دوره های بسیار متنوعی می باشد و برای متقاضیان سراسر دنیا قابل دسترسی می باشد.دیدگاهتان را بنویسید