اخذ اقامت و خدمات کاریابی ویژه پزشکان و پرستاران در آلمان

جمعیت آلمان سریع تر پیر می شود، اما شمار پرستاران برای افراد کهنسال رو به کاهش است

به گزارش شبکه دویچه وله ، کمبود نیروی کار دربخش پرستاری درآلمان رو به افزایش است. وزارت امور سلامت آلمان فدرال معتقد است هنوز می توان این خلا را با نیروهای پرستاری خارجی در آلمان پرکرد، اما دراین ارتباط نمایندگان اتحادیه های پرستاری درآلمان از بد ترشدن وضعیت در دراز مدت هشدار می دهند.

براساس  آمار، حدود ۳.۳ میلیون افراد نیازمند به پرستاری در کشور آلمان وجود دارند. این شمار افزایش می یابد و تا سال ۲۰۳۰ ممکن است این شمار به بیش از چهار میلیون افزایش یابد.

بر اساس ارقام  اداره کاریابی آلمان، در ماه مارچ ۲۰۱۷، برای ۱۴ هزار ۶۰۰ محل خالی اشتغال،  فقط ۳۰۰۰ نفر پرستار افراد کهنسال که بیکار بودند، ثبت نام کردند. پس در آینده ممکن است این کمبودی به مراتب بیشتر شود.

جوانان آلمانی از پرستاری در آلمان رو گردان می شوند

امروزه در آلمان همواره تعداد بسیار کمتری از جوانان می خواهند پرستار امور خدماتی برای افراد کهنسال در آلمان شوند؛ و اگر آنها در این بخش آموزش ببینند، بعد از چند سال کار، دوباره از این شغل منصرف می شوند. شرایط کاری در این بخش سخت است.

ساعت کاری پرستاریساعات کاری پرستاران در آلمان

ساعات کاری پرستاران در آلمان، ۵ روز در هفته و به سه شیفت صبحگاهی از ۶ صبح تا ۱۴:۳۰، عصرگاهی از ۱۴ تا ۲۲ و شبانگاهی از ۲۱:۳۰ تا ۶:۳۰ تقسیم می شود. همچنین پرستارانی که در روزهای تعطیل نیز فعالیت می کنند، حق الزحمه ی اضافه کاری دریافت خواهند کرد.

حقوق و مزایای پرستاری در آلمان:

براساس تحقیقات انستیتوت برای بازار کار و پژوهش های فنی و حرفه ای آلمان که در نیمه ماه ژانویه  منتشر شد، یک پرستار فنی در آلمان برای افراد کهنسال ماهانه ۲۶۲۱ یورو درآمد دارد  که از آن باید مالیات نیز بپردازند .

بازه ی دستمزد پرستار در آلمان به طور کمینه از حدود ۲۵۰۰ یورو در ماه آغاز می گردد و به طور بیشینه تا حدود ۶۴۰۰ یورو نیز می تواند برسد. از این مبلغ باید مالیات کسر گردد. عوامل تعیین کننده میزان دستمزد پرستاری در آلمان تحصیلات آکادمیک فرد (لیسانس پرستاری و یا فوق لیسانس پرستاری) و میزان تجربه کاری فرد پرستار در آلمان است. شاخص های دیگری چون اضافه کار، محل قرار گرفتن بیمارستان در آلمان، شیفت های شبانه، کار در روزهای تعطیل و موارد دیگر نیز به عنوان موارد ثانویه در نظر گرفته می شوند.

افراد خانواده ی پرستار همچون همسر و فرزندان وی نیز از مزایای شهروندی آلمان برخوردار می گردند. همسر پرستار در آلمان می تواند با حقوق شهروندی آلمان مشغول به کار گردد و فرزندان وی می توانند به طور تحصیل رایگان در آلمان بپردازند و همگی آنها (تمام اعضای خانواده) تحت پوشش خدمات بیمه ای در آلمان قرار خواهند گرفت.

مهاجرت نیروی کاری پرستاری به خارجمهاجرت نیروی کاری پرستاری به خارج

کورنیلیا هاینتسه به روز پنجشنبه در مصاحبه با رادیوی آلمان در این ارتباط با اشاره به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، از “خروج پرستاران” سخن گفت. منظور او “پرستارانی هستند که در آلمان آموزش دیده اند و پس از کسب تجربه و مدرک لازم به خاطر دارآمد بهتر و بیشتر به خارج از آلمان مهاجرت می کنند، جایی که وضعیت در این بخش بهتر است، مثلا در قدم اول اتریش، سویس و سایر  کشورهای اسکاندیناوی”.

شرایط جذب نیروی پرستار در آلمان:

  • سن ۲۵ تا ۴۹ سال
  • سابقه کار حداقل ۲ سال در ۵ سال اخیر
  • عضویت در نظام پرستاری و یا سازمان حرفه ای مربوطه
  • حداقل مدرک کارشناسی پرستاری
  • رزومه تحصیلی و کاری مرتبط
  • زبان آلمانی حداقل تا سطح B1

جهت ارزیابی رایگان شرایط شما برای اخذ اقامت و خدمات کاریابی پرستاری در آلمان این فرم را تکمیل کنید.

اخذ اقامت و خدمات کاریابی ویژه رشته های  پرستاری در آلمان شامل آشنایی با زبان تخصصی، قوانین بهداشت، کارآموزی و راهنمایی های لازم جهت اخذ مجوز و نیز پیدا کردن کار در آلمان می باشد که عموما بین 6 تا 18 ماه به طول می انجامد.

دانستن زبان آلمانی حداقل تا سطح B1 الزامی میباشد. مشاورین و وکیل مهاجرت به آلمان اریکا همراه پرستاران محترم در مسیر کسب اقامت آلمان می باشند.

گروه اریکا با همکاری مشاورین پرستار مستقر در کشور آلمان، مشاوره های لازم در زمینه اقامت پزشکان و پرستاران ارائه می نماید.2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید