نوروز باستانی ایرانی مبارک

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار
یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

با دیده شدن شکوفه های بهاری بر روی درختان، خبر تغییر فصل آرام آرام به گوش همه می رسد. همه مردم به خانه تکانی مشغول می شوند و شروع به نظافت همه چیز حتی دل های خود می کنند تا سالی جدید را بدون ناراحتی و با شادی و خوشحالی در کنار تمام خانواده آغاز کنند.

نوروز اولین روز سال خورشیدی ایران زمین برابر با یکم فروردین ماه است. این جشن آغاز سال نو و نوروز باستانی ایرانی یکی از قدیمی ترین جشن های کهن ایران در بین مردم است. خانه تکانی، خرید وسایل مورد نیاز برای منزل، خرید لباس نو، چیدن سفره هفت سین و همچنین دید و بازدید از اقوام و آشنایان از سنت های نوروز باستانی ایرانی است.

 اما در ادامه با هم به بررسی نماد های سفره هفت سین نوروز باستانی ایرانی می پردازیم. با ما همراه باشید.

آیینه، قرآن و شمع دان:

اولین و مهمترین چیزی که در سفره هفت سین ایرانی قرار می گیرد کتاب مقدس شیعیان یعنی قرآن است. آیینه هم نماد برکت و روشنایی برای خانواده ها می باشد که انرژی های مثبت را بازتاب می دهد. و در آخر هم شمع هم نماد دوری از ظلمت و روشنایی در زندگی می باشد.

اسپند و سکه:

سکه نماد رزق روزی و برکت برای تمام خانواده است. ایرانی ها برای دوری از چشم زخم از اسپند در طول سال استفاده می کنند. نماد اسپند هم در سفره هفت سین برای چشم نخوردن در طول سال جدید است.

 

نماد سیر:

از گذشته سیر به عنوان نماد یکی از گیاهان دارویی شناخته می شود. سیر به 2 دلیل بر سر سفره هفت سین گذاشته می شود یکی به عنوان تعیین حدود و مرزها و دیگری به عنوان نشان تندرسی و میکروب زدایی است. همچنین سیر به عنوان نماد مناعت طبع نیز شناخته می شود یعنی انسان همواره باید در زندگی مناعت طبع پیشه کند.

سنجد:

سنجد نماد عشق، فرزانگی و زایش است. قدیمی ها معتقدن که اگه در سال جدید قصد داشتن رابطه های گسترده تری دارید، در سفره سنجد بیشتری قرار دهید. قرار دادن سنجد در سفره به این معنا است که هر کسی در سال جدید کارها را "سنجیده" انجام دهد.

سرکه:

سرکه، نماد تسلیم و رضا در برابر مشکلات است. از سرکه در ادبیات ایرانی در وصف اضطراب، اشک، گریه و ناراحتی استفاده می‌شود و مولانا از گریه با عنوان سرکه فشانی یاد می‌کند. سرکه در سفره هفت سین نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی در طول سال دعوت می کند.

سمنو:

سمنو نماد قدرت و سمبل خیر و برکت در سفره هفت سین است. سمنو غذایی مقوی است که از گندم تهیه می شود و به آن غذای مرد آفرین نیز گفته می شود و همچنین سرشار از ویتامین و مواد مغذی است. سمنو به عنوان نمادی از صبر، عدالت، مقاومت و قدرت بر سر سفره هفت سین می باشد.

سنبل و سبزه:

سبزه نماد تولد دوباره، زندگی دوباره و زایش و سبزی در زندگی است. گذاشتن سبزه در سفره هفت سین نماد شادابی، سرسبزی و خرمی باشد. رنگ سبز هم ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می بخشد.

سیب:

نماد سلامتی و زیبایی سفره هفت سین سیب است. سیب نشان از دوری از گزند و آسیب دارد. یک رسم قدیمی وجود دارد که سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده سر سفره بگذارند؛ به این دلیل که همیشه بزرگترهای یک خانواده نگران سلامتی اعضای خانواده شان هستند.

سماق:

سماق، نماد چاشنی و محرک شادی در زندگی به شمار میرود. همچنین سماق صبر به انسان می آموزد که در طول زندگی بتواند در برابر مشکلات و سختی ها به سادگی ایستادگی کند.

تخم مرغ:

تخم مرغ آب پز شده و رنگ شده توسط کودکان خانواده، از اعضای اضافه شده و غیر رسمی سفره هفت سین است که نشان دهنده اولاد و فرزندان خانواده و برکت وجودی آن ها است.

 

هلدینگ اریکادیدگاهتان را بنویسید