کار و شغل

امکانات کاری شما در آلمان بستگی به کشور و زادگاه شما دارد. شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا (سوئیس، نروژ، ایسلند، و لیشتن اشتاین) نیاز به مجوز برای کار ندارند.

ارزیابی و پذیرش مدارک و کارنامه های تحصیلی خارجی

قانون ارزیابی میزان تحصیلات مربوط به رشته اشتغال (BQFG) روش های ارزیابی شغل هایی را که در حوضه مسئولیت کشوری قراردارند تنظیم می‌کنند. همسان سازی و پذیرش مدرک شغلی خارجی شما با شغل همتراز خود در آلمان توسط مرکز مسئول به وسیله این قانون بررسی و تنظیم می گردد. بنابراین شما حق قانونی داشته که مدارک شغلی خارجی شما با مدارک شغلی همتراز در آلمان بررسی و ارزیابی گردند- بدون وابستگی به ملت شما. فقط مدرک تحصیلی شما تصمیم گیرنده خواهد بود.

بسیاری از شغل ها از جمله شغل های غیرقابل ارزیابی – را شما می توانید بدون ارزیابی و بررسی مدارک تحصیلی آن ها انجام دهید. ولی بررسی مدارک تحصیلی شما در هر صورت می تواند مفید واقع گردد، چرا که کارفرمایان و شرکت ها قادر به ارزیابی و تشخیص بهتر توانایی ها و تخصص شما خواهند بود. در رابطه با شغل های قابل ارزیابی، بررسی و پذیرش مدارک تحصیلی خارجی شما بدون قید و شرط الزامی است. این شغل ها از قبیل شغل هایی در بخش بهداشت (مانند پزشک و پرستار) و نیز در بخش های مدنی و آموزشی هستند.

جهت دانستن اینکه آیا شما نیاز به بررسی مدارک خود جهت کار در شغلی که آموخته اید دارید به سایت اینترنتی به نشانی www.anerkennung-in-deutschland.de مراجعه کنید. در این سایت اطلاعات راجع به مراکز مسئول شغل خود یا اینکه کجا می توانید در این رابطه مشاوره بگیرید را کسب کنید.

مراحل ارزیابی در ایالتی انجام می گردد که در آن مایل به کار هستید، درخواست نامه را می توانید همچنین از خارج از آلمان ارائه دهید. برای این منظور شما باید کپی مدارک و کارنامه های تایید شده خود همراه با ترجمه رسمی آن ها که توسط یک مترجم رسمی یا دادگستری در خارج از آلمان ترجمه شده اند ارسال کنید.دیدگاهتان را بنویسید