چرا تحصیل در کانادا؟

کانادا یکی از بهترین مقاصد دانشجویان بین المللی در جهان است. در سال 2016، کانادا پذیرای 353000 دانشجو برای ادامه تحصیل بوده است. در این مطلب ما به 6 دلیل برای انتخاب کانادا برای مهاجرت می پردازیم.

شش دلیل برای تحصیل در کانادا

1-کیفیت بالای تحصیل در کانادا

یکی از مهمترین علت های انتخاب کانادا برای دانشجویان، کیفیت تحصیلی بالای این کشور است. مدارک تحصیلی کانادا در میان مدارک تحصیلی آمریکا ، انگلیس و استرالیا از درجه اعتبار خوبی برخوردار هستند. همواره حداقل 3 دانشگاه کانادا در رنکینگ 50 دانشگاه اول دنیا قرار دارند.
رنج گسترده ای از موسسات تحصیلی برای انتخاب در کانادا وجود دارد، اما شما چه برای دانشگاه اقدام فرمایید، چه برای کالج یا حتی دوره های کارآموزی، بدون شک تحصیل در کانادا، از کلاس جهانی برخوردار هستند.

2-هزینه های پایین تحصیل

هزینه تحصیل مهمترین چالش دانشجویان خواستار تحصیل در کشورهای خارجی است. دانشجویان خارج از کانادا شهریه های بالاتری نسبت به دانشجویان کانادایی متقبل می شوند. میانگین پرداختی دانشجویان خارجی در کانادا 16500 دلار برآورد شده است. درمقایسه با دانشجویان خارجی دراسترالیا24000 و یا در انگلیس 21000 دلار می باشد.
دانشجویان خارجی علاوه بر هزینه های شهریه، نیازمند تامین اسکان و هزینه های روزانه خود نیز هستند. هزینه زندگی در کانادا، در مقایسه با دیگر قطب های تاپ تحصیلی برای دانشجویان خارجی بسیار مقرون به صرفه است. میانگین هزینه های زندگی در کانادا در طول سال حدود 13,000 یورو بر آورد شده است.

کشور

میانگین هزینه های سالانه شهریه و زندگی

کانادا

29,947 $

انگلیس

35,045 $

استرالیا

42,093 $

 

3-کار در کنار تحصیل

با اینکه کانادا گزینه نسبتا مقرون به صرفه ای است، ولی شکی وجود ندارد که تحصیل در کشور خارجی، بسیار هزینه بر است. خوشبختانه، دانشجویان خارجی در کانادا در طول ترم اجازه کار پاره وقت 20 ساعت در هفته و در تعطیلات تابستانی اجازه کار 30 ساعت در هفته را دارند. دانشجویان معمولا احتیاجی به داشتن مجوز کار برای کار در حین تحصیل ندارند، چه این کار در خود دانشگاه محل تحصیل باشد چه بیرون از آن. معمولا تحصیل در تمام موسسات آموزشی اجازه کار حین تحصیل در دانشگاه را به دانشجو می دهد. ولی این نوع اجازه تحصیل شماست که مشخص می کند شما خارج از دانشگاه نیز اجازه کار دارید یا نه.

4-امنیت

دلیل مهم دیگر برای انتخاب دانشگاه های کانادا، امنیت در کاناداست. تحصیل در خارج از کشور می تواند دلهره آور باشد، به خصوص اینکه بخواهید خانواده و دوستان خود را ترک کنید. موسسه اقتصاد و صلح، کانادا را 8 امین کشور صلح جوی جهان دانسته است. برخلاف اکثر کشورها، کانادا به نسبت موقعیت مکانی، بسیار ایزوله است. کانادا از 3 طرف به اقیانوس و فقط از یک طرف مرز مشترک با آمریکا دارد. این جدا افتادگی همانند حائل، در برابر اکثر درگیری های بین المللی عمل می کند.
کانادا به شایستگی دارای اعتباری بین المللی، برای داشتن جامعه ای بدون تبعیض و پذیرا برای فرهنگ ها و ملل مختلف است. مهاجران یک پنجم کل جمعیت کانادا را تشکیل می دهند، و قوانین کانادا اطمینان حاصل می کند که تمام مردم، صرف نظر از شرایطشان از تبعیض مصون باشند.

5-آینده شغلی مناسب

کانادا برنامه های بسیاری برای تشویق دانشجویان خارجی به اقامت دائم پس از فارغ التحصیلی طراحی کرده است. گزینه های مانند “اجازه کار پس از فارغ التحصیلی” به فارغ التحصیلان بین 8 ماه تا 3 سال فرصت ماندن پس از تحصیل و کسب تجربه کار را در کانادا می دهد. کسی که تجربه کاری در کانادا داشته باشد فرصت های زیادی برای اقامت دائم پیدا می کند.

6-فرصت های اقتصادی

کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای دنیاست، به همین دلیل فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این کشور وجود دارد. به عنوان دانشجو، می توانید با پیشروان رشته خود ارتباط برقرار کنید و چه حین تحصیل و چه بعد از فارغ التحصیلی با کار کردن در شرکت های صنعتی کانادا کسب تجربه نمایید.
اگر قصد دارید بعد از فارغ التحصیلی، به کشورخود بازگردید، تحصیلات کانادایی شما، و زبان انگلیسی یا فرانسوی تقویت شدتان، می تواند فرصت کاری مناسبی برای کار در شرکت های بین المللی فراهم کند. تجربه تحصیل و کار در کانادا به قدری ارزشمند است که شانس شما را در دریافت پیشنهادهای شغلی از کارفرماهای کل دنیا فراهم می آورد.
ولی اگر قصد دارید در کانادا بمانید، در درجه اول ترجیح کارفرماهای کانادایی تجربه کار و تحصیل در خود کاناداست. پس تحصیل و کار در کانادا، شانس شما را برای دریافت پیشنهاد کاری افزایش می دهد.

منبع

کار حین تحصیل در کانادا

کار کردن حین تحصیل یکی از بزرگترین مزایای انتخاب کاناداست. اما باید چند نکته را قبل از شروع بدانید.
بیشتر دانشجویان بین المللی کانادا می توانند تا 20 ساعت در هفته در طول ترم و به صورت تمام وقت در طول تابستان، بدون گرفتن اجازه کار، کار کنند. کار حین تحصیل می تواند در هزینه ها به شما کمک کند. حین کار با افراد جدید آشنا شوید و با کسب تجربه و آشنایی با افراد جدید، برای شکار کار پس از فارغ التحصیلی آماده باشید!

کار حین تحصیل در کانادا: شامل چه کسانی می شود؟

دانشجویان بین المللی کانادا که اجازه تحصیل دارند و در موسسات آموزشی به صورت تمام وقت ثبت نام نموده اند، می توانند بدون اجازه کار، بیرون از دانشگاه نیز مشغول به کار شوند. به این معنا که می توانند در هر شغلی و برای هر کارفرمایی در کانادا مشغول به کار شوند. همین طور دانشجویان بین المللی کانادا اگر بخواهند می توانند در خود دانشگاه نیز مشغول به کار شوند.
کار در دانشگاه می تواند کار برای اساتید (مثل دستیار پژوهشی)، ارگان های دانشجویی، یا پیمانکاران خصوصی که خدمات دانشجویی ارائه می کنند، باشد. (مثل رستوران یا باشگاه دانشجویی)
مهم است که بدانید اگر از همین الان هم برنامه دارید که حین تحصیل کار کنید، باید تمکن مالی کامل برای گرفتن ویزا نشان دهید. که نشان دهنده این است که شما حتی اگر کار هم نکنید از پس هزینه های خود بر می آیید.
نوع اجازه تحصیل شما تعیین می کند که تحت چه شرایطی اجازه کار در کانادا را دارید. اجازه تحصیل، شما را قادر می سازد برای درخواست و دریافت شماره بیمه اجتماعی اقدام کنید. قدم اول برای شروع به کار حین تحصیل، داشتن شماره بیمه اجتماعی است که بدون آن اجازه کار قانونی در کانادا را ندارید.( برای پرداخت مالیات و استفاده از طرح ها و خدمات دولتی به آن نیاز دارید)
اگر اجازه تحصیل شما توضیحات مربوط به نوع اجازه کار شما را برای دریافت شماره بیمه اجتماعی نداشت، می توانید بدون هیچ هزینه ای برای اصلاح آن اقدام کنید. هر چند این کار در هر موقع پس از ورود شما امکان پذیر است، اما هنگامی که تازه وارد کانادا شده اید و اجازه تحصیل شما صادر می شود بسیار آسان تر است. وقتی شما در اداره مهاجرت هستید هر سوالی که در مورد اجازه تحصیل و کار در کانادا دارید را می توانید از افسر مهاجرت بپرسید.
اگر اجازه تحصیل شما کمتر از 6 ماه باشد یا در برنامه های تحصیلی غیر انگلیسی یا غیر فرانسوی زبان ثبت نام کرده باشید، اجازه کار در کانادا را ندارید. (مگر اینکه این اجازه به شما داده شود) علاوه بر این، در بازدیدها یا تبادل دانشجویی اجازه کار حین تحصیل در کانادا را ندارید.
نکته مهم دیگر این است که بدانید تا وقتی که تحصیل خود را در کانادا شروع نکنید نمی توانید کار کنید.

پیدا کردن کار حین تحصیل در کانادا

اجازه کار داشتن در کانادا بخش آسان کار است-قدم بعدی پیدا کردن کار است. کارفرماهای کانادا بسیار مایلند تا دانشجویان را برای کارهای پاره وقت استخدام کنند، و البته طیف گسترده ای از این نوع کار را می توانید پیدا کنید.
قبل از آنکه شروع به جستجوی کار کنید رزومه و کاورلتر خود را آماده کنید. ابتدا این رزومه شماست که توجه کارفرما را جلب می کند. رزومه تان باید به روز باشد و بر اساس انتظارات کارفرماها طراحی شده باشد. کاورلتر شما، نشان دهنده خصوصیات و دستاوردهای شما است. برای هر موقعیت شغلی، یک کاورلتر متناسب بنویسید، و آن خصوصیاتی از خود را که متناسب با معیارهای کارفرماست پر رنگ تر کنید. اگر آنلاین درخواست کار خود را ارسال می فرمایید کاورلتر شما می تواند همان توضیحات ایمیل شما باشد، و رزومه تان را نیز به پیوست ارسال کنید.
می توانید از وبسایت های مختلفی مانند Indeed، Monster و Craigslist برای پیدا کردن کار پاره وقت استفاده نمایید یا از فرصت های شغلی شهری که در آن سکونت دارید استفاده کنید مانند کار در مراکز تفریحی و کتابخانه ها ویا حتی ادارات.
می توانید در محله خود قدم زده و ببینید آیا رستوران ها یا مغازه ها آگهی استخدام دارند یا خیر. و اگر از این طریق اقدام می کنید حتما پرینت رزومه خود را به همراه داشته باشید و انتخاب لباس مناسبی داشته باشید. (مثلا لباس یقه دار بپوشید و شلوارتان جین نباشد) از ساعات آزاد خود اطلاع داشته باشید. اگر جایی به نظرتان امیدوار کننده بود، راحت درباره موقعیت شغلی آن بپرسید. این فرصت بسیار خوبی است که برخورد اول رو در روی خود را به مصاحبه کاری تبدیل کنید.
در کانادا فرهنگ کار در کنار تحصیل بسیار رایج است، شما نباید دانشجو بودن خود را مخفی کنید. به خاطر داشته باشید که تحصیل شما در اولویت است، پس برای گرفتن مرخصی برای امتحانات و پروژه های خود خجالت نکشید. دانشجویانی که حین تحصیل کار می کنند مانند تمام کارمندان و کارکنان از حقوق و مزایا برخوردارند. شما باید هم از حقوق خود اطلاع داشته باشید و هم از حداقل دستمزد خود.

حساب بانکی در کانادا

اکثر کارفرماها، حقوق کارمندان خود را به حساب هایشان واریز می کنند. بنابراین مهم است که اطلاعات حساب بانکی شما آماده باشد تا آن را در اختیار کارفرما قرار دهید.

پس از تحصیل در کانادا

به محض اتمام تحصیل خود، باید کار کردن را نیز متوقف کنید. هر چند راه هایی نیز وجود دارد که به کار کردن در کانادا ادامه دهید.
• اگر می خواهید در کانادا بمانید، می توانید برای “اجازه کار پس از فارغ التحصیلی” درخواست دهید، که به شما اجازه می دهد در هر کجای کانادا برای هر کارفرمایی تا سقف 3 سال بعد از فارغ التحصیلی کار کنید. اگر می خواهید در کانادا بمانید و کار کنید، باید در مدت زمان 180 روز پس از دریافت تاییدیه اتمام تحصیلات درخواست دهید.
• اگر می خواهید مقطع تحصیلی بعدی را شروع بفرمایید ( مثلا مقطع ارشد بلافاصله بعد از لیسانس) تحت شرایط زیر می توانید در فاصله مابین 2 مقطع تحصیلی به کار خود ادامه دهید:

1-اجازه کار خارج از دانشگاه را در مقطع تحصیلی قبلی داشته باشید.
2-اجازه تحصیل شما اعتبار داشته باشد، یا قبل از انقضا آن درخواست تمدید داده باشید.
3-نامه تاییدیه اتمام تحصیل خود را دریافت نموده باشید.
4-نامه پذیرش مقطع تحصیلی جدید خود را دریافت کرده باشید.
5-مقطع تحصیلی جدید خود را در مدت زمان 150 روز بعد از دریافت تاییدیه اتمام تحصیلات خود شروع کنید.

• اگر برای “اجازه کار پس از فارغ التحصیلی” درخواست ندادید ولی بعد تصمیم گرفتید که به طور موقت به کار کنید، شاید بتوانید ازاجازه کار موقت با نام “تجربه بین المللی کانادا” استفاده کنید که به جوانان بیش از 30 کشور دنیا اجازه کار موقت می دهد، تا بتوانند به صورت موقت و قانونی در کانادا کار کنند. این مجوز 1 تا 2 سال اعتبار دارد که مدت آن بستگی به کشور مبدا شما دارد.
کار حین تحصیل در کانادا مزایایی بیش از حقوق دریافتی دارد. فارغ التحصیل شدن از دانشگاه یا کالج به همراه تجربه کاری می تواند باعث به چشم آمدن رزومه شما در میان بقیه رزومه ها به هنگام جستجوی کار باشد. چه بخواهید در کانادا بمانید چه در کشور دیگری مشغول به کار شوید، سابقه کار کردن در کانادا می تواند برای اهداف آینده شما بسیار ارزشمند باشد.

منبع

اگر علاقمند هستید که در مورد تحصیل در آلمان نیز اطلاعاتی کسب کنید، مقاله تحصیل در آلمان را مطالعه کنید.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Open chat
مشاوره رایگان
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟