مهاجرت به آلمان (سریعترین راه + شرایط و هزینه مهاجرت به آلمان ) [آپدیت 2024]

منتشر شده:
بروزرسانی شده:

زمان مطالعه: 111 دقیقه

سریع ترین راه مهاجرت به آلمان: معرفی شرایط و هزینه های مهاجرت به آلمان

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید، این مقاله می‌تواند راهنمای خوبی برای شروع باشد. مهاجرت به آلمان یکی از محبوب‌ترین مسیرهای مهاجرتی در جهان است و دلایل متعددی وجود دارد که چرا افراد زیادی تصمیم به مهاجرت به این کشور می‌گیرند. از جمله این دلایل می‌توان به فرصت‌های شغلی بی‌نظیر، سیستم آموزشی برتر، و کیفیت بالای زندگی اشاره کرد. مطالعه دقیق این مقاله می‌تواند به شما در فهم بهتر شرایط و هزینه‌های مهاجرت به آلمان کمک کند. در صورتی که سوالی دارید یا به راهنمایی نیاز دارید، با مشاورین ما تماس بگیرید.

رازهای مهاجرت به آلمان: هر آنچه برای یک شروع جدید نیاز دارید

مهاجرت، یکی از پدیده‌های اجتماعی است که همواره در طول تاریخ بشر، نقشی حیاتی ایفا کرده است. این پدیده، به انتقال افراد از یک منطقه یا کشور، به منطقه یا کشور دیگر، با هدف ایجاد تغییرات مثبت در زندگی شخصی، اقتصادی و اجتماعی اشاره دارد. مهاجرت به دلایل مختلفی از جمله جستجوی فرصت‌های شغلی بهتر، تحصیل در موسسات آموزشی برتر یا حتی فرار از شرایط سیاسی یا اقتصادی نامناسب در کشور مبدأ صورت می‌گیرد.

تاریخچه مهاجرت به آلمان

 

تاریخچه مهاجرت به آلمان

 1. پس از جنگ جهانی دوم (19451950):

پس از پایان جنگ جهانی دوم، کشور آلمان به دلیل نیاز به نیروی کار جهت بازسازی، مهاجران زیادی را به خود جذب کرد. این مهاجران عمدتاً از کشورهای اروپایی مانند ایتالیا، یونان، ترکیه و اسپانیا بودند.

 1. دوره رونق اقتصادی (۱۹۵۰-۱۹۷۳):

در این دوره، آلمان با رشد اقتصادی چشمگیری روبرو شد و با شکل‌گیری بسترهای شغلی فراوان، مهاجرت به آلمان افزایش یافت. این مهاجران عمدتاً از کشورهای جنوبی و شرقی اروپا بودند.

 1. پس از تحول اقتصادی (۱۹۷۳-۱۹۹۰):

پس از تحول اقتصادی در سال ۱۹۷۳، آلمان تلاش کرد تا مهاجرت را کنترل کند و تعداد مهاجران را کاهش دهد. با این حال، در دهه ۱۹۸۰، به دلیل تغییرات سیاسی در اروپای شرقی، مهاجرت به آلمان، دوباره افزایش یافت.

 1. پس از اتحاد آلمان (۱۹۹۰-۲۰۰۰):

پس از اتحاد آلمان در سال ۱۹۹۰، تعداد مهاجران به آلمان افزایش یافت. این مهاجران عمدتاً از کشورهای اروپای شرقی و جنوب شرق اروپا بودند.

 1. دوره مدرن (۲۰۰۰-معاصر):

در این دوره، آلمان به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در اروپا تبدیل شده است. مهاجران عمدتاً از کشورهای اروپای شرقی، آفریقا و خاورمیانه هستند.

به طور کلی، تاریخچه مهاجرت به آلمان نشان می‌دهد که این کشور، همواره یک مقصد مهم برای مهاجران بوده است. هرچند در دوره‌های مختلف، علل متعددی این مهاجرت‌ها را شکل داده است، اما همواره شرایطی همچون، نیازهای اقتصادی، تغییرات سیاسی و جنگ‌ها، نقش مهمی در جذب مهاجران به آلمان داشته است.

آلمان از نظر تاریخی و فرهنگی

معرفی کشور و فرهنگ آلمان

آلمان، با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، یکی از کشورهای مهم و پیشرو در قلب اروپا است. این کشور، با جمعیت تقریبی 84.7 میلیون نفر (دسامبر 2023)، پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپاست و پایتخت آن برلین، با ۳.۷5 میلیون نفر (دسامبر 2023)، پرجمعیت‌ترین شهر آلمان است. بر اساس تخمین بانک جهانی، جمعیت آلمان در انتهای سال 2024، 85.1 میلیون نفر خواهد بود که دلیل این افزایش جمعیت، جنگ اوکراین، سیاست های جدید مهاجرت به آلمان و نرخ زادو ولد بر اساس شرایط اقتصادی این کشور است. همچنین، بزرگترین فرودگاه آلمان، فرودگاه فرانکفورت است که سالانه بیش از ۷۰ میلیون مسافر را می‌پذیرد. آلمان سالانه حدود ۳۸ میلیون گردشگر را جذب می‌کند که اکثر آن‌ها از اروپا و ایالات متحده آمریکا می‌آیند.

تاریخ و فرهنگ آلمان:

آلمان از نظر تاریخی و فرهنگی، یک کشور غنی است. این کشور مهد فیلسوفان بزرگی همچون کانت، هگل و نیچه بوده و هنرمندان برجسته‌ی زیادی چون بتهوون، باخ و دورر را در خود پرورش داده است. این کشور همچنین به دستاوردهای علمی و فناوری بالا نیز مشهور است، به طوری‌که برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان همچون آدیداس و بنز در آلمان مستقر هستند. البته نباید از فرهنگ بالای کشور آلمان در رعایت قوانین نیز غافل شد. قواعد فرهنگی آلمان بر پایه احترام به قوانین، دقت و کارایی و ارزش‌گذاری بر کیفیت کار بنا شده است. آلمانی‌ها به طور کلی مردمی مهربان، مهاجردوست و پرتلاش هستند. آن‌ها برای فرهنگ و تاریخ خود ارزش زیادی قائل هستند و در عین حال، برای پیشرفت و نوآوری کشورشان تلاش می‌نمایند.

جغرافیای آلمان:

از مزیت­های مهاجرت به آلمان، تجربه زندگی در مناظر طبیعی زیبای این کشور است. آلمان دارای مناظر طبیعی زیبا و شهرهای تاریخی است. از کوه‌های آلپ در جنوب تا سواحل بالتیک در شمال، همگی سبب شده تا آلمان به یکی از پر جاذبه ترین‌های اروپا تبدیل شود. همچنین، آلمان کشوری است که محیط زیست را ارزشمند می‌داند. این کشور، با تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر و اجرای سیاست‌های بازیافت به طور جدی، در پایداری محیط زیست پیشرو است.

پاسپورت آلمان:

پاسپورت آلمان در سال ۲۰۲۳ در رتبه دوم جهان قرار گرفته است. شهروندان آلمان می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۷۶ کشور سفر کنند. پاسپورت آلمان به ۱۵۹ کشور بدون نیاز به ویزا، به ۲۹ کشور با ویزای دریافتی در موقع ورود (Visa on Arrival) و به ۱۱ مقصد با نیاز به مجوز سفر الکترونیکی (eTA)  دسترسی دارد. در مجموع، دارندگان پاسپورت آلمان می‌توانند به ۱۹۰ مقصد سفر کنند. بنابراین، پاسپورت آلمان در رتبه دوم جهان قرار دارد.

اقتصاد آلمان:

شاید بتوان گفت، بزرگترین انگیزه افراد از مهاجرت به آلمان، اقتصاد قوی این کشور است. آلمان با تولید ناخالص داخلی حدود ۴.۴۵ تریلیون دلار، بزرگترین اقتصاد اروپا را داراست و درآمد سرانه شهروندان آن، در حدود ۵۳.۵۷۱ دلار است. این کشور در صنعت ماشین‌آلات، خودرو، مواد شیمیایی و فولاد بسیار فعال است و به عنوان یکی از پیشگامان فناوری و تکنولوژی در سراسر جهان شناخته می‌شود. آلمان مکانی است که نوآوری در آن، حرف نخست را می‌زند و کسب و کارها، امکان رشد و پیشرفت دارند. از طرفی، ازآنجاکه آلمان یکی از اقتصادهای برتر جهان است، مقصد جذابی برای کسانی است که می‌خواهند در مسیر شغلی خود پیشرفت کنند یا زندگی جدیدی را آغاز نمایند. اقتصاد قوی این کشور، بر پایه بخش‌های تولیدی قدرتمند به خصوص، بر صنعت خودرو و توانمندی‌های فناوری و مهندسی استوار است. علاوه بر این، شهرهای مهم آلمان همچون برلین و مونیخ، مرکز بسیاری از شرکت‌های چندملیتی و استارتاپ‌ها هستند.

شرایط اجتماعی آلمان:

همانطور که گفتیم، آلمان به دلیل قدرت اقتصادی بالا، سطح کیفی خوبی از زندگی را نیز ارائه می‌دهد. این کشور دارای سیستم حمل‌ونقل عمومی با کیفیت، امنیت اجتماعی بالا و خدمات بهینه برای سالمندان، بیکاران و خانواده‌های آن‌ها است. علاوه بر این، آلمان به دلیل موقعیت مهاجرپذیر خود، کشوری چند فرهنگی است که همواره پذیرای فرهنگ‌های مختلف مردم دنیا بوده است. می‌توانید این تنوع فرهنگی را در غذا، موسیقی و جشنواره‌ها به راحتی ببینید. بنابراین، می‌توانید با هر سلیقه و فرهنگی در آلمان، احساس آرامش و صمیمیت کنید. در بخش آموزش‌های آکادمیک نیز آلمان حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

آموزش در آلمان:

برخی از بهترین دانشگاه‌های جهان، در آلمان مستقر هستند و با اینکه آموزش‌های خود را با کیفیت بالا ارائه می‌دهند، هزینه‌ای کمتر از سایر کشورها دریافت می‌کنند. به همین دلیل، آلمان برای دانشجویان مهاجر سراسر جهان نیز، مقصد جالب توجهی است.

آب و هوای آلمان

آب و هوای آلمان

آلمان کشوری است که از آب‌وهوای معتدلی برخوردار است، به طوری‌که وقوع تابستان‌های به شدت گرم و یخبندان بسیار طولانی، در آن نادر است. با توجه به استقرار کشور آلمان در عرض‌های شمالی و فاصله آن از تاثیر جریان‌های گرم اقیانوس اطلس، آب و هوای این کشور وضعیت بسیار مناسبی دارد. این وضعیت، در کنار توزیع خوب بارندگی، شرایط ایده‌آلی برای کشاورزی فراهم می‌کند. با این حال، آب‌وهوای آلمان نیز مانند سایر نقاط غرب اروپا، ممکن است در اثر برخورد بادهای معتدل غربی از اقیانوس اطلس با جریان‌های هوای سرد از شرق اروپا، به سرعت تغییر کند.

در بخش‌های نزدیک به سواحل دریای شمال و دریای بالتیک بیشتر، جریانات دریایی بر آب وهوای منطقه غالب است، در حالیکه هر چه به سمت مناطق خشکی حرکت می‌کنیم، وضعیت آب‌وهوا، قاره‌ای‌تر می‌شود. از طرفی، دشت‌های واقع در بخش‌های شمال غربی آلمان، عمدتاً تحت تاثیر هوای مرطوب و معتدلی است که توسط بادهای غالب غربی از دریای شمال به خشکی آورده می‌شود. اگرچه این فرآیند، سبب شکل‌گیری تابستان‌های معتدل و زمستان‌های ملایم است، با این حال، با معایبی همچون رطوبت بالا، دوره‌های طولانی بارندگی و وقوع مه در فصول خنک نیز همراه است.

هر چه به سمت بخش‌های شرقی آلمان پیش می‌رویم، از میزان بارندگی کاسته شده و متوسط دمای هوا در ماه‌های گرم بیشتر و در ماه‌های سرد کمتر می‌شود.  همچنین، مناطق کوهستانی در مرکز و جنوب غربی و فلات‌ها در جنوب شرقی، تحت تاثیر اختلاف دمای بیشتری در ماه‌های گرم و سرد قرار می‌گیرند. کوه‌ها در دامنه‌های غربی خود، بیشترین بارندگی را از جریان‌های هوایی دریایی دریافت می‌کنند و در نتیجه دارای آب‌وهوای خنک‌تری هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های نه‌چندان خوشایند آب و هوای آلمان، ابرپوشی تقریباً دائمی، در فصول خنک است که به ندرت با بارندگی همراه است؛ این وضعیت با فصل پاییز شروع می‌شود و تا مارس یا آوریل ادامه دارد. بنابراین، در این ماه‌ها، شاهد روزهای آفتابی کمتری خواهیم بود.

در رابطه با وضعیت بارندگی کشور آلمان، مقدار میانگین بارندگی سالانه در هر منطقه متفاوت است. کمترین میزان بارندگی، متعلق به دشت‌های شمال آلمان است که مقدار آن، در محدوده ۲۰ تا ۳۰ اینچ (۵۰۰ تا ۷۵۰ میلیمتر) در نوسان است؛ در مناطق مرتفع مرکزی آلمان، این مقدار از حدود ۳۰ تا حدود ۶۰ اینچ (۷۵۰ تا ۱۵۰۰ میلیمتر) است و همچنین، در مناطق آلپی بیش از ۸۰ اینچ (۲۰۰۰ میلیمتر) بارش وجود دارد.

آب و هوای شهرهای مهم آلمان

در اینجا یک مرور کلی بر آب و هوای شهرهای محبوب آلمان برای آگاهی کسانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، ارائه کرده ایم.

 • آب و هوا در برلین:
  آب و هوای برلین شمالی دارای چهار فصل متمایز است که بارندگی نسبتاً ثابتی در طول سال دارد. بارش برف بسته به سال نادر است و تابستان‌ها می‌تواند مرطوب و عرق ریز باشد.
 • آب و هوا در مونیخ:

کل منطقه باواریا دارای آب و هوای قاره‌ای با زمستان‌های سرد و نسبتاً برفی و تابستان‌های معتدل تا گرم است. ماه دسامبر معمولاً کاملاً سرد می شود.

 • آب و هوا در فرانکفورت:

فرانکفورت گرم ترین شهرهای آلمان است. این شهر در جنوب غربی آلمان دارای آب و هوای قاره ای با زمستان های سرد و به ندرت یخبندان و تابستان های گرم است.

 • آب و هوا در هامبورگ:

هامبورگ، در سواحل شمالی این کشور، آب و هوای اقیانوسی دارد. قرار گرفتن این شهر در کنار آب، به این معنی است که باد و باران در تمام طول سال ادامه دارد و فصول آن ملایم و تابستان کمی گرم‌تر است. آب و هوای هامبورگ می تواند چندین بار در روز از طوفان به آفتابی و برعکس تغییر کند.

بنابراین به نظر می رسد، کشور آلمان برای مهاجرت کشور ایده آلی است.

جدیدترین قوانین مهاجرت به آلمان

بررسی شرایط جدید و آخرین قوانین مهاجرت به آلمان در سال 2024

کشور آلمان به تازگی، قوانین مهاجرتی خود را برای جذب نیروی کار ماهر بیشتر از طریق کشورهای غیراتحادیه اروپا تغییر داده است. این تغییرات تازه در قوانین مهاجرت، سبب شده تا آلمان به یکی از کشورهای جذاب برای مهاجرت متخصصین ماهر تبدیل شود. بنابراین، اگر یک متخصص حرفه‌ای هستید و به دنبال فرصت‌های کاری در اروپا می‌باشید، ممکن است آلمان گزینه خوبی برای شما باشد. این تغییرات عبارت است از:

 1. کارت آبی جدید اتحادیه اروپا از نوامبر 2023

در اجرای الزامات دستورالعمل (EU) ۲۰۲۱/۱۸۸۳، قانونگذار آلمانی امکانات مهاجرت را با کارت آبی اتحادیه اروپا بازسازی و گسترش داده است. قوانین جدید کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان از نوامبر ۲۰۲۳ به اجرا درآمده است. این قوانین به منظور جذب و حفظ نیروی کار ماهر در آلمان، شرایط دریافت و تمدید کارت آبی را تسهیل کرده‌اند. در ادامه تغییرات این بخش آورده شده است:

 • آستانه حقوق کمتر

آستانه حقوق برای کارت آبی اتحادیه اروپا در مشاغل معمولی و مشاغل تنگنا به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.  در آینده، حداقل حقوق ۴۵.۳ درصد از سقف ارزیابی سهم سالانه برای بیمه بازنشستگی (در سال 2024: 41,041.80 یورو) برای مشاغل تنگنا و تازه واردان به بازار کار اعمال خواهد شد. برای همه مشاغل دیگر، این رقم ۵۰٪ خواهد بود (در سال 2024: 45300 یورو).

 • گروه وسیع‌تری از افراد

تازه واردان به بازار کار: امکان دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا برای گروه وسیع‌تری از افراد باز خواهد شد. به عنوان مثال، افراد خارجی که در سه سال گذشته از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند، می‌توانند کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنند، در صورتی که شغل آن‌ها در آلمان حداقل حقوق ۴۵.۳ درصد از سقف ارزیابی سالانه بیمه بازنشستگی (در سال 2024: 41041.80 یورو) را به همراه داشته باشد.  این امر هم در مورد مشاغل تنگنا و هم برای مشاغل معمولی صدق می‌کند.

متخصصان فناوری اطلاعات: تغییر دیگر این است که متخصصان فناوری اطلاعات در صورتی که مدرک دانشگاهی نداشته باشند، می‌توانند کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنند به شرط اینکه ثابت کنند که حداقل سه سال تجربه حرفه‌ای مشابه دارند. در این مورد،  آستانه حقوق پایین‌تر برای مشاغل تنگنا اعمال خواهد شد (۴۵.۳٪ از سقف ارزیابی سالانه؛ در سال 2024: 41،041.80 یورو).

فهرست مشاغل تنگنا

گسترش فهرست مشاغل تنگنا: لیست مشاغل تنگنا برای کارت آبی اتحادیه اروپا به طور قابل توجهی گسترش خواهد یافت.  علاوه بر مشاغل تنگنای موجود (ریاضیات، فناوری اطلاعات، علوم، مهندسی و پزشکی انسانی)، کارگران ماهر در مشاغل زیر می‌توانند در صورت داشتن سایر شرایط، کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنند:

 • مدیران تولید، معدن، ساخت و ساز یا توزیع
 • مدیران خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • مدیران خدمات حرفه‌ای، مانند مدیران مراقبت از کودک یا خدمات بهداشتی
 • دامپزشکان
 • دندانپزشکان
 • داروسازان
 • متخصصین پرستاری یا مامایی
 • معلمان و مربیان مدرسه و خارج از مدرسه

شما می‌توانید قوانین مهاجرت به آلمان را در لینک مشخص شده به طور کامل ببینید.

در اینجا نیز، آستانه حقوق کمتر برای مشاغل تنگنا اعمال خواهد شد (۴۵.۳٪ از سقف ارزیابی سالانه؛ در سال 2024: 41041.80 یورو).

جابه جایی‌های کوتاه مدت و بلند مدت:

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا صادر شده توسط یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حق جابه‌جایی کوتاه مدت و بلند مدت در آلمان را خواهند داشت. دارندگان کارت آبی از سایر کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند برای حداکثر اقامت ۹۰ روزه، به آلمان بیایند و برای فعالیت تجاری که مستقیماً با شغلشان مرتبط است در اینجا اقامت کنند. در چنین اقامت‌های کوتاهی ویزا و مجوز کار از آژانس کار فدرال (BA)    لازم نیست. پس از حداقل اقامت دوازده ماهه با کارت آبی اتحادیه اروپا در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا، اقامت طولانی مدت در آلمان بدون ویزا امکان‌پذیر است. پس از ورود به آلمان، متخصص باید برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا به مقامات خارجی مراجعه کند.

تسهیل الحاق خانواده برای دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا:

دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا که قبلاً با خانواده خود در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی کرده‌اند، حق الحاق مجدد خانواده را خواهند داشت. اگر این اعضای خانواده به دلیل ملیت خود، نیاز به ویزا داشته باشند، حق ورود و اقامت در آلمان را به عنوان اعضای خانواده دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا با مجوز اقامت صادر شده در کشور عضو قبلی و بدون نیاز به انجام مراحل روادید از قبل را خواهند داشت. هنگامی که اجازه اقامت در آلمان صادر می شود، شرایط فضای زندگی کافی ( بخش 29 بند 1 شماره 2 قانون اقامت [AufenthG] ) و الزامات تامین معاش ( بخش 5 بند 1 شماره 1 قانون اقامت) قانون اقامت [AufenthG] ) دیگر اعمال نخواهد شد.

استحقاق مجوز اقامت برای کارگران ماهر و کنار گذاشتن ارتباط بین صلاحیت و اشتغال در آلمان

دو مبنای قانونی مرکزی برای مجوزهای اقامت برای کارگران ماهر با صلاحیت آموزش حرفه‌ای (بخش 18a  قانون اقامت [AufenthG] ) و کارگران ماهر دارای مدرک دانشگاهی (بخش 18b قانون اقامت) در دو مورد اصلاح می‌شود:

 • اولاً، متقاضیان از این پس در صورت برآورده شدن همه شرایط، حق دریافت مجوز اقامت را خواهند داشت.
 • دوم، این محدودیت که افراد می‌توانند فقط بر اساس مهارت‌های کسب شده باصلاحیت حرفه‌ای کار کنند، حذف خواهد شد. به عبارت دیگر، اگر متقاضیان دارای مدرک حرفه‌ای یا مدرک دانشگاهی باشند، در هنگام جستجوی کار، محدود به یافتن شغلی مرتبط با آن مدرک نمی‌شوند. برای مشاغل تحت نظارت استثنائاتی وجود دارد .
بکارگیری رانندگان حرفه ای در آلمان

اعطای مجوز توسط آژانس کار فدرال برای به کارگیری رانندگان حرفه‌ای از کشورهای ثالث باید ساده شود. در نتیجه، دیگر بررسی نخواهد شد که آیا متقاضی دارای گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا یا EEA و صلاحیت اولیه یا صلاحیت اولیه تسریع شده است یا خیر.  علاوه بر این، بررسی اولویت لغو خواهد شد و مهارت زبان دیگر الزامی نخواهد بود.

قوانین جدید استخدام و به رسمیت شناختن در آلمان

 

     2. قوانین جدید استخدام و به رسمیت شناختن از مارس 2024

اقامت برای به رسمیت شناختن صلاحیت حرفه‌ای خارجی

دامنه اقامت جهت شرکت در اقدامات تعیین صلاحیت در آلمان در حال افزایش است. اجازه اقامت ۱۸ ماهه قبلی به منظور تکمیل اقدامات سازگاری (بخش16d  بند ۱ قانون اقامت) اکنون برای اولین بار به مدت ۲۴ ماه اعطا خواهد شد. از طرفی، تمدید مجوز برای ۱۲ ماه دیگر تا حداکثر مدت اقامت سه سال امکان‌پذیر خواهد بود. این اصلاحیه به کارفرمایان انعطاف بیشتری می‌دهد. همچنین، امکان استخدام ثانویه در طول مدت احراز صلاحیت از ۱۰ ساعت به ۲۰ ساعت در هفته افزایش می‌یابد. این کار باعث می‌شود که کارگران ماهر آینده‌نگر راه خود را به بازار کار پیدا کنند.

هدف از انجام اقدامات تایید صلاحیت در آلمان این است که مدارک خارجی متقاضیان به رسمیت شناخته شود. برای این منظور، قانون جدید مهاجرت شخص ماهر، دو مسیر دسترسی جدید را ایجاد می‌کند:

 • ورود و اشتغال تحت مشارکت شناسایی: این روش به متقاضیان اجازه می‌دهد که وقتی به کشور آلمان می‌رسند، بتوانند اجازه کار را بگیرند و فرآیندهای لازم برای تأیید هویتشان را انجام دهند. این بدین معنی است که بر خلاف قوانین گذشته، دیگر نیازی نیست قبل از ورود به کشور، مراحل تأیید هویت را انجام دهند یا گواهینامه‌ خاصی داشته باشند. صدور ویزا بستگی به قولی دارد که فرد مهارت‌آموخته و کارفرمای او بدهند که بعد از ورود، درخواست تأیید هویت خواهند داد و این کار را دنبال می‌کنند. برای پذیرش در این برنامه، علاوه بر داشتن قرارداد کار، باید مدرک حرفه‌ای مرتبط با حداقل دو سال آموزش یا مدرک دانشگاهی داشته باشید که توسط کشور محل آموزش شما تأیید شده باشد و همچنین دارای مهارت‌های زبان آلمانی سطح A2 باشید. اجازه اقامت اولیه معمولاً برای یک سال صادر می‌شود و می‌توان آن را تا سه سال تمدید کرد.
  قبلاً، اگر کسی تجربه عملی نداشت، می‌توانست بر اساس یک قانون قدیمی (بخش 16d بند 3) اقامت بگیرد تا مدارک حرفه‌ایش در آلمان به رسمیت شناخته شود. اما دیگر این روش قابل استفاده نیست. کسانی که اخطاری برای شناسایی مدارکشان دریافت کرده‌اند و عملاً تجربه‌ای ندارند، حالا دو راه دارند: همانطور که پیشتر ممکن بود، می‌توانند وارد آلمان شوند تا یک فرآیند تأیید صلاحیت را کامل کنند (بر اساس بخش 16d بند 1 قانون اقامت) یا از طریق یک برنامه مشارکتی برای شناسایی (بخش 16d بند 3) اقدام کنند.
 • ورود به منظور انجام سنجش مهارت:ممکن است به افرادی که به دنبال تایید صلاحیت خود هستند و به نظر مقام ذی‌صلاح باید در آلمان مورد سنجش مهارت قرار گیرند تا معادل مدارک خارجی خود را تعیین کنند، اجازه اقامت حداکثر تا شش ماه اعطا شود. به این منظور یکی از الزامات این است که بتوانند مهارت‌های زبان آلمانی خود را ثابت کنند. به عنوان یک قاعده، مهارت های زبان آلمانی در سطح A2 یا بهتر (CEFR) مورد نیاز است.

به کارگیری کارگران ماهر

به‌کارگیری کارگران (ماهر)

تدارک ویژه برای دانش حرفه‌ای عملی: اشتغال افراد با دانش حرفه‌ای عملی بسیار پیشرفته باید گسترش یابد. مقررات جدید اکنون برای همه مشاغل غیرقانونی (کادر درمان) در همه بخش‌ها اعمال می‌شود.  برای افرادی که دانش حرفه‌ای عملی دارند، شرط لازم این است که دارای مدرک حرفه‌ای یا مدرک دانشگاهی شناخته شده توسط کشور محل آموزش باشند.  در مورد صلاحیت حرفه‌ای، یک دوره آموزشی حداقل دو سال مورد نیاز است. به عنوان جایگزینی برای مدرک تحصیلی به رسمیت شناخته شده توسط دولت، یک مدرک از اتاق بازرگانی آلمان در کشور مبدا ممکن است تحت شرایط خاصی کافی باشد.  علاوه بر این، متقاضیان باید حداقل دو سال سابقه کار در شغلی که می‌خواهند وارد شوند، داشته باشند. به رسمیت شناختن مدرک تحصیلی در آلمان مورد نیاز نیست.

 • تسهیلات جدید برای دانش عملی حرفه‌ای: اکنون، قوانین جدید برای تمام مشاغل در تمام زمینه‌ها اجرا می شود. شرط لازم این است که افرادی که دانش عملی حرفه‌ای دارند، یک مدرک حرفه‌ای یا مدرک دانشگاهی قابل پذیرش توسط کشوری که در آن تحصیل کرده‌اند، داشته باشند. برای صلاحیت‌های حرفه‌ای، گذراندن دوره‌ای آموزشی به مدت حداقل دو سال الزامی است. در مواردی خاص، یک مدرک از اتاق بازرگانی آلمان در کشور مبدأ می‌تواند به عنوان جایگزین مدرک تحصیلی مورد قبول دولت، کافی باشد. همچنین، متقاضیان باید دست‌کم دو سال تجربه کاری در حوزه‌ای که قصد کار در آن را دارند، ارائه دهند. در این شرایط، نیازی به تأیید مدرک تحصیلی در آلمان نیست. همچنین، پیشنهاد کار در آلمان باید حداقل حقوق ناخالص سالانه 40770 یورو (سال 2024) را تضمین کند.
 • تسهیل دسترسی به بازار کار برای متخصصان فناوری اطلاعات: دسترسی به بازار کار برایمتخصصان فناوری اطلاعات، با کاهش سابقه تجربه حرفه‌ای مورد نیاز از سه سال به دو سال، تسهیل می‌شود. همچنین، مدرک حرفه‌ای یا مدرک دانشگاهی و مهارت‌های زبان برای اهداف ویزا مورد نیاز نیست.
 • دسترسی به بازار کار برای دستیاران پرستاری از کشورهای ثالث: برای دستیاران پرستاری از کشورهای ثالث، تغییرات برنامه‌ریزی‌شده­ای به قوانین بازار کار متخصصان مراقبت‌های بهداشتی اضافه شده است. همه اتباع کشورهای ثالث با کمتر از سه سال آموزش پرستاری نظارتی، می‌توانند در بخش بهداشت و مراقبت کار کنند. لازمه این امر این است که چنین افرادی یا دارای آموزش حرفه‌ای مرتبط در زمینه پرستاری در آلمان باشند یا مدرک پرستاری خارجی که در آلمان به رسمیت شناخته می شود داشته باشند. دستیاران پرستاری و مراقبت از کشورهای ثالث که دوره‌های آموزشی خود را در آلمان به پایان رسانده‌اند در آینده می‌توانند برای مجوز اقامت جویندگان کار درخواست دهند. اجازه اقامت حداکثر تا دوازده ماه صادر می‌شود و در صورت تامین معیشت متقاضی، تا شش ماه قابل تمدید است.
 • مجوز اقامت برای کارگران ماهر از خارج از کشور:
 • متخصصان خارجی که دارای مجوز اقامت مطابق با بخش 18a، بخش 18b، بخش 18d یا بخش 18g  قانون اقامت (AufenthG) هستند و در عین حال، آموزش حرفه‌ای داخلی و مدرک تحصیلی آلمانی ندارند، تنها پس از سه سال (قبلا چهار سال بود)، می‌توانند مجوز اقامت در آلمان را دریافت کنند. علاوه بر این، دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا می‌توانند با سرعت بیشتری مجوز تسویه حساب را دریافت کنند؛ دریافت مجوز تسویه پس از ۲۷ ماه کار با کارت آبی اتحادیه اروپا امکان‌پذیر خواهد بود. اگر متقاضی دانش کافی به زبان آلمانی )سطح (B2 داشته باشد، این مدت به ۲۱ ماه کاهش می‌یابد. متقاضیانی که تحصیلات دانشگاهی یا حرفه‌ای را در آلمان گذرانده اند، بعد از دو سال داشتن مجوز اقامت به عنوان کارگر ماهر، می توانند مجوز سکونت دریافت کنند.
 • تسهیل الحاق خانواده برای کارگران ماهر: همسران یا فرزندان خردسالی که برای پیوستن به کارگران ماهر به آلمان می‌روند، دیگر نیازی به ارائه مدرکی مبنی بر فضای زندگی کافی ندارند. به علاوه، این کارگران ماهر همچنین می‌توانند والدین خود و – در صورتی که همسر نیز مقیم دائم آلمان باشد – والدین همسرشان را برای پیوستن به آن‌ها به آلمان بیاورند (در صورتی که اولین بار اقامت خود را بعد از مارس ۲۰۲۴ دریافت کرده باشند).
 • مجوز اقامت برای دارندگان بورسیه‌های کارآفرینی: اتباع کشورهای ثالث همچنان می‌توانند برای جستجوی محل آموزشی وارد شوند. سن مجاز برای متقاضیان احتمالی از ۲۵ به ۳۵ سال افزایش می‌یابد و شرایط مربوط به دانش زبان آلمانی به سطح B1 (چارچوب مرجع اروپایی زبان‌ها) کاهش می‌یابد. این تغییرات، امکان اقامت برای جستجوی محل آموزشی را برای تعداد بیشتری از اتباع کشورهای ثالث فراهم می‌آورد. مدت زمان حداکثر اقامت پیشین که شش ماه بود، به نه ماه افزایش می‌یابد. علاوه بر این، افراد دارای این نوع مجوز اقامت می‌توانند به کار پاره‌وقت تا سقف ۲۰ ساعت در هفته و همچنین به اشتغال آزمایشی تا دو هفته مشغول شوند.

اشتغال دانشجویان و کارآموزان

اشتغال دانشجویان و کارآموزان
 • گسترش فرصت‌های شغلی برای دانشجویان خارجی: برای اتباع کشورهای ثالث که با ویزای دانشجویی در آلمان تحصیل می‌کنند، امکانات کار دانشجویی به صورت پاره‌وقت افزایش می‌یابد. سقف کاری سالانه که پیش از این ۱۲۰ روز کامل یا ۲۴۰ نیم‌روز بود، به ۱۴۰ روز کامل یا ۲۸۰ نیم‌روز ارتقا می‌یابد. طبق قوانین جدید، به جای آن می‌توان به صورت کار دانشجویی تا ۲۰ ساعت در هفته فعالیت کرد. میزان دستمزد و نوع کار اهمیتی ندارد. این امکان کار پاره‌وقت، از ابتدای شرکت در برنامه‌های آمادگی تحصیلی نیز میسر است.
 • اقامت برای جستجوی محل تحصیل با چشم‌اندازهای شغلی: ورود و اقامت به منظور درخواست تحصیل در دانشگاه‌های آلمان برای اتباع کشورهای ثالث همچنان امکان‌پذیر است. نکته جدید این است که امکان انجام کار پاره‌وقت تا سقف ۲۰ ساعت در هفته در طول دوره جستجو، برای پیدا کردن محل تحصیل فراهم شده است.
 • گسترش امکانات اقامت برای جستجوی محل آموزش:اتباع کشورهای ثالث همچنان می‌توانند برای جستجوی محل آموزشی وارد شوند. سن مجاز برای متقاضیان احتمالی از ۲۵ به ۳۵ سال افزایش می‌یابد و شرایط مربوط به دانش زبان آلمانی به سطح B1 (چارچوب مرجع اروپایی زبان‌ها) کاهش می‌یابد. این تغییرات، امکان اقامت برای جستجوی محل آموزشی را برای تعداد بیشتری از اتباع کشورهای ثالث فراهم می‌آورد. مدت زمان حداکثر اقامت پیشین که شش ماه بود، به نه ماه افزایش می‌یابد. علاوه بر این، افراد دارای این نوع مجوز اقامت می‌توانند به کار پاره‌وقت تا سقف ۲۰ ساعت در هفته و همچنین به اشتغال آزمایشی تا دو هفته مشغول شوند.
 • گسترش امکانات کار پاره‌وقت برای متقاضیان آموزش‌های حرفه‌ای: در آینده، برای تمامی دوره‌های آموزش حرفه‌ای، امکان اشتغال به کار پاره‌وقت تا سقف ۲۰ ساعت در هفته فراهم خواهد شد.
اشتغال موقت محدود شده

با تغییرات مقررات، بدون توجه به صلاحیت‌های اتباع کشورهای ثالث، امکان جدیدی برای اشتغال موقت آنها معرفی می‌شود. به محض اینکه آژانس فدرال کار (BA) سهمیه مبتنی بر نیاز – که ممکن است برای بخش‌های اقتصادی خاص یا گروه‌های حرفه‌ای متفاوت تعیین شود – را مشخص کند، کارفرمایان متقاضی می‌توانند برای دریافت مجوز کار یا رضایت به اقامت نیروی کار خارجی درخواست دهند. این درخواست در صورتی تایید می‌شود که:

 • کارفرما به تعهدات قراردادی پایبند باشد و نیروی کار را طبق شرایط کموجود در قراردادهای کاری به کار گیرد.
 • کارفرما متعهد شود که هزینه‌های سفر مورد نیاز را به طور کامل پوشش دهد.
 • مدت زمان برنامه‌ریزی شده برای اشتغال از هشت ماه در طول ۱۲ ماه تجاوز نکند و
 • حداقل زمان کاری هفتگی، ۳۰ ساعت باشد.
اصلاحات اعمالی از ژوئن 2024
 1. کارت فرصت برای جستجوی شغل

کارت فرصت، یک روش تعریف شده جدید برای مهاجرت به آلمان و جذب نیروی کار ماهر از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان است. در سپتامبر 2022، دولت آلمان طرحی را جهت جذب استعدادهای بین‌المللی به آلمان اعلام کرد و اصطلاح کارت فرصت (Chancenkarte) را به آن داد.

راه‌های به دست آوردن کارت فرصت

برای اقامت به منظور جستجوی کار، کارت فرصت معرفی می‌شود. این کارت از طریق دو روش قابل دریافت است: اتباع کشورهای ثالث که می‌توانند برابری کامل صلاحیت‌های خارجی خود را اثبات کرده و بنابراین به عنوان «متخصصان» طبق بند ۳ ماده ۱۸ قانون اقامت شناخته شوند، این امکان را دارند بدون نیاز به شرایط خاص دیگری، کارت فرصت را دریافت کنند. همچنین، سایر افراد باید مدرک تحصیلی دانشگاهی خارجی، گواهینامه حرفه‌ای دست‌کم دوساله (هر دو به طور رسمی در کشور آموزش دهنده به رسمیت شناخته شده) یا گواهینامه حرفه‌ای صادر شده توسط یکی از اتاق‌های بازرگانی خارجی آلمان را ارائه دهند. علاوه بر این، دانش زبان آلمانی در سطح ساده (سطح A1 GER) یا دانش زبان انگلیسی (سطح B2 GER) مورد نیاز است.

در صورت وجود این شرایط، می‌توان برای معیارهایی مانند تایید صلاحیت‌ها در آلمان، دانش زبان، تجربه کاری، سن و ارتباط با آلمان و همچنین پتانسیل همراهان یا همسران، امتیازات مختلفی کسب کرد. برای دریافت کارت فرصت، لازم است حداقل شش امتیاز به دست آید. کارت فرصت حداکثر برای مدت یک سال صادر می‌شود، در صورتی که تامین معاش برای این دوره تضمین شده باشد. این کارت طی اقامت در آلمان، فرصت‌هایی برای کار آزمایشی یا اشتغال پاره‌وقت به میزان ۲۰ ساعت در هفته را فراهم می‌کند. اگر پس از آن نتوان عنوان دیگری برای کسب درآمد از بخش ۴ (§§ ۱۸ تا ۲۱ قانون اقامت) دریافت کرد، در حالیکه همچنان پیشنهادی برای اشتغال ماهرانه وجود داشته باشد، امکان تمدید کارت فرصت برای دو سال دیگر فراهم است.

معیارهای واجد شرایط بودن برای کارت فرصت

جهت واجد شرایط بودن برای کارت فرصت در آلمان، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سن : شما باید زیر 35 سال باشید.
 • مدارک تحصیلی : دارای مدرک دانشگاهی یا صلاحیت حرفه ای باشید.
 • تجربه : شما باید حداقل 3 سال سابقه کار داشته باشید.
 • زبان : زبان آلمانی یا اقامت قبلی در آلمان الزامی است.
 • حداقل 3 شرط از 4 شرط برای واجد شرایط بودن برای کارت فرصت باید رعایت شود. هرچه شرایط بیشتری را برآورده کنید، شانس بیشتری دارید.

مزایای کارت فرصت برای آلمان

کارت فرصت قطعاً به آلمان در جذب نیروی کار ماهر خارجی کمک خواهد کرد. پیش تر شرکت های آلمانی معمولاً متقاضیانی را ترجیح می دادند که قبلاً در آلمان یا حداقل در اتحادیه اروپا اقامت داشتند. با اجرای طرح کارت فرصت، متخصصان مستعدی که مایل به مهاجرت به آلمان برای کار هستند، می توانند حتی بدون داشتن پیشنهاد یا سابقه حضور در آلمان به این کشور مهاجرت کنند. این مشابه چیزی است که ویزای جستجوی کار موجود ارائه می دهد.

برخی تفاوت های کارت فرصت و ویزای کار در جدول زیر ارائه شده است:

کارت فرصت ویزای کار
این کارت، یک نوع ویزا است که سال 2024 اجرایی شده است. ویزای کار یک نوع ویزای قدیمی است.
کارت فرصت مشابه ویزای JobSeeker است که زمانی که هنوز  پیشنهاد کاری از آلمان ندارید، برای آن درخواست می دهید. ویزای کار زمانی داده می شود که از قبل یک پیشنهاد کاری/قرارداد از آلمان داشته باشید.
برای درخواست کارت فرصت باید معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشید. برای درخواست ویزای کار، فقط باید یک پیشنهاد شغلی از آلمان و یک مدرک معتبر به رسمیت شناخته شده توسط آلمان داشته باشید.
محدودیتی برای تعداد کارت های فرصت در سال وجود دارد. از نظر تئوری هیچ محدودیتی برای تعداد ویزای استخدامی که می توان هر سال اختصاص داد وجود ندارد.
دانستن زبان آلمانی شانس شما را برای دریافت این ویزا افزایش می دهد. برای دریافت ویزای کار، نیازی به تسلط به زبان آلمانی نیست.

تفاوت های کارت فرصت و کارت آبی اتحادیه اروپا در جدول زیر به صورت خلاصه ارائه شده است:

کارت فرصت کارت آبی
این نوع ویزا زمانی اعمال می شود که بخواهید به آلمان سفر کنید و در آنجا کار جستجو کنید. کارت آبی نوعی ویزا/اجازه اقامت است که تنها پس از تضمین شغل در آلمان/اروپا دریافت می کنید.
کارت فرصت فقط در آلمان معتبر است. کارت آبی در سراسر اروپا معتبر است.
کارت فرصت زمانی اعمال می شود که هنوز در کشور خود هستید. هنگامی که با ویزای کار خود در آلمان هستید، کارت آبی واقعی اعمال می شود.
برای درخواست این ویزا نیازی به حداقل پرداخت نیست. کارت آبی دارای حداقل پرداخت مورد نیاز است.
اقامت قبلی در آلمان یا دانستن زبان آلمانی به دریافت این ویزا کمک می کند. برای درخواست کارت آبی معمولاً نیازی به اقامت قبلی در آلمان یا دانش زبان آلمانی نیست.

تفاوت های ویزای جستجوی کار و کارت فرصت در جدول زیر ارائه شده است.

کارت فرصت ویزای جستجوی کار
این کارت به تازگی در حال اجرا است. ویزای جستجوی کار یک نوع ویزای قدیمی است.
برای درخواست این ویزا به تسلط به زبان آلمانی نیاز است. برای این ویزا نیازی به تسلط به زبان آلمانی نیست.
در مورد مدت زمان ویزای کارت فرصت، شفافیتی وجود ندارد. ویزای جستجوی کار به شما 6 ماه فرصت می دهد تا در آلمان به دنبال کار بگردید.
برای درخواست کارت فرصت محدودیت سنی 35 سال وجود دارد. از لحاظ نظری هیچ محدودیت سنی برای درخواست ویزای جستجوی کار وجود ندارد.
لازم نیست قبل از درخواست برای این ویزا، پاسخ های مثبت کارفرمایان را نشان دهید. هنگام درخواست JSV باید پاسخ های مثبت کارفرمایان در آلمان را نشان دهید.
هیچ شفافیتی در مورد نیاز موجودی بانکی برای درخواست این ویزا وجود ندارد. شما باید میانگین موجودی حداقل 7500 دلار در حساب بانکی خود داشته باشید.
محدودیتی برای تعداد کارت فرصت اختصاص داده شده در سال وجود خواهد داشت. هیچ اطلاعات رسمی در مورد تعداد ویزای جستجوی کار در سال وجود ندارد.
کارت فرصت ممکن است به دارندگان کارت این امکان را بدهد که تا زمانی که یک قرارداد کار تمام وقت بیابند، کار کنند و درآمد جانبی کسب کنند. ویزای جستجوی کار به دارنده ویزا اجازه کار پاره وقت نمی دهد.
کارت فرصت را می توان به دارندگان مدرک و متخصصان با حداقل 3 سال تجربه اعطا کرد. ویزای جستجوی کار معمولاً به متخصصان بسیار ماهر با سابقه کاری 5 سال یا بیشتر اعطا می شود.

برای کار کردن به عنوان متخصص در آلمان چه کارهایی باید انجام دهم؟

 • تایید صلاحیت‌های خارجی: مهم است که شما یک مدرک حرفه‌ای مورد تایید یا قابل تایید به همراه داشته باشید. برای این منظور، شما باید حداقل یک مدرک حرفه‌ای خارجی دولتی یا به رسمیت شناخته شده توسط دولت آلمان داشته باشید. برای اطمینان از قابلیت تایید مدرک، مقررات قانون اقامت به ویژه برای شراکت در تایید صلاحیت، مستلزم آن است که دوره آموزشی حداقل دو سال به طول انجامیده باشد. در بسیاری از موارد، شما باید پیش از ورود به آلمان، درخواست تایید صلاحیت خارجی خود را ارائه دهید. در برخی موارد، امکان دارد تقاضای تایید حرفه‌ای پس از ورود به آلمان انجام شود. شما می‌توانید مشاوره فردی در مورد فرآیند تایید و مهاجرت به آلمان را از طریق خط تلفن «کار و زندگی در آلمان» دریافت کنید.
 • دانش زبان: ارائه مدرکی از دانش زبان به ویژه برای ورود به منظور جستجوی محل آموزشی یا تحصیلی و همچنین برای برخی دیگر از انواع اقامت، مورد نیاز است.
 • مراجع مرتبط با ویزا / اقامت: اگر هنوز در کشور مبدا خود به سر می‌برید، نمایندگی‌های خارجی آلمان برای صدور ویزای لازم مسئول هستند. آدرس‌های مراکز مرتبط آلمانی در نزدیکی شما را می‌توانید بر روی نقشه جهانی بیابید. اگر هم اکنون در آلمان زندگی می‌کنید، برای سوالات مربوط به اقامت و ویزا باید با ادارات محلی امور خارجیان تماس بگیرید.

بررسی شرایط کلی و مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

شرایط لازم جهت مهاجرت به المان

شرایط لازم برای مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان، داشتن شرایط زیر ضروری است:

 • مهارت زبان آلمانی:

برای دریافت بیشتر اقامت‌ها، داشتن دانش زبان آلمانی ضروری است. سطح مورد نیاز بستگی به نوع اقامت دارد.

 • پیش‌نیازهای تحصیلی یا حرفه‌ای:

برای دریافت برخی از اقامت‌ها، باید مدرک تحصیلی یا حرفه‌ای خاصی را ارائه دهید.

 • تضمین مالی:

باید ثابت کنید که می‌توانید خودتان را از نظر مالی در آلمان اداره کنید. اثبات این امر می‌تواند با ارائه قرارداد کاری، سند اقتصادی یا دارایی‌های مالی صورت بگیرد.

 • بیمه سلامت:

برای اکثر انواع اقامت‌ها در آلمان می بایست بیمه سلامت داشته باشید.

 • کیفیت زندگی:

برخی از انواع اقامت‌ها ممکن است نیاز به ارائه اطلاعات پیرامون شرایط زندگی همچون محل زندگی یا ارتباطات خانوادگی داشته باشند.

 • سابقه کیفری:

برای اکثر اقامت‌ها، ارائه‌ی‌عدم سوء پیشینه نیاز است.

 • پذیرش از سوی دولت آلمان:

برخی از اقامت‌ها نیاز به پذیرش رسمی از سوی دولت آلمان دارند.

* لطفاً توجه داشته باشید که این فهرست کامل نیست و شرایط ممکن است بسته به نوع اقامت و شرایط شخصی شما متفاوت باشد.

مراحل مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان نیاز است تا مدارکی را تهیه نمایید و تاییدیه‌هایی را از سفارت آلمان دریافت کنید. در این بخش، مراحل مهاجرت به آلمان را بررسی خواهیم کرد:

مرحله اول: بررسی الزامات برای مهاجرت به آلمان

پیش از اقدام به درخواست ویزا، لازم است اطمینان حاصل کنید که شرایط لازم برای دریافت مجوز اقامت را برآورده می‌کنید (مطابق با بند 5، بند 1 قانون اقامت). در این راستا، چندین معیار کلیدی وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرند:

 • تامین مالی:ضروری است که ثابت کنید توانایی مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود در طول مدت اقامتتان را دارید. این می‌تواند از طریق ارائه مدارکی مانند فیش حقوقی آینده، تعهدنامه مالی، یا داشتن حساب بانکی مسدود شده با موجودی معینی اثبات شود.
 • اثبات هویت و ملیت: باید هویت و ملیت شما بدون شک و شبهه باشد. معمولاً این موضوع با ارائه یک پاسپورت معتبر هنگام درخواست ویزا اثبات می‌شود.
 • عدم وجود دلیل برای اخراج: نباید هیچ دلیلی برای اخراج شما وجود داشته باشد. این بدین معناست که باید اطمینان حاصل کنید که ورود یا اقامت شما در آلمان تهدیدی برای امنیت یا نظم عمومی محسوب نمی‌شود که این مورد می‌تواند از طریق مصاحبه‌های امنیتی و اطلاعات ارائه‌شده در فرم درخواست ویزا بررسی شود.
 • الزامات گذرنامه: به عنوان شهروند یک کشور ثالث، معمولاً فقط با داشتن یک پاسپورت یا گذرنامه جایگزین معتبر و شناخته شده، اجازه ورود به آلمان را خواهید داشت. شرایط اعتبار گذرنامه توسط نمایندگی‌های خارجی مسئول اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 • علاوه بر این، باید با شرایط خاصی که برای اهداف مشخص شما از ورود و اقامت اعمال می‌شود آشنا شوید (کار، تحصیل یا آموزش حرفه‌ای در آلمان).

مرحله دوم: رزرو نوبت در سفارت یا کنسولگری آلمان

پس از اطمینان از برآورده سازی تمامی الزامات ویزا، باید اقدام به جمع‌آوری مستندات لازم برای ارائه درخواست ویزا کنید. لیست دقیق مدارک مورد نیاز معمولاً از طریق وب‌سایت رسمی سفارت یا کنسولگری آلمان واقع در کشور محل سکونتتان قابل دسترسی است. همچنین، در این مرحله باید برای ارائه درخواست ویزا نوبت رزرو نمایید. این اقدام می‌تواند با استفاده از نقشه جهانی انجام شود تا مشخص گردد که برای ارائه درخواست ویزا باید با کدام نمایندگی دیپلماتیک آلمان در ارتباط باشید.

مرحله سوم: ارائه درخواست ویزا در کشور محل سکونت

در کشور محل سکونت خود می‌توانید درخواست ویزای آلمان را ارائه دهید، به شرطی که این درخواست از سفارت یا کنسولگری آلمانی باشد که در آن ناحیه به شما خدمات ارائه می‌دهد. مهم است که ویزای درخواستی شما با اهداف واقعی اقامتتان در آلمان سازگار باشد. برای نمونه، اگر قصد کار در آلمان را دارید، نیازمند ویزای کاری هستید. تنها در این حالت است که امکان دریافت مجوز اقامت پس از ورود به آلمان وجود دارد. برای ارائه درخواست، شما باید فرم ویزای مناسب را تکمیل کنید. هزینه‌ ویزا 75 یورو است که برای تمامی ویزاهایی که برای اقامت طولانی‌مدت در آلمان صادر می‌شوند، اعمال می‌گردد. این هزینه معمولاً می‌تواند در سفارت یا کنسولگری به واحد پولی کشور محل اقامت پرداخت شود. لازم به ذکر است که این هزینه در صورت رد شدن درخواست ویزا، قابل بازگشت نیست.

مرحله چهارم: آماده‌سازی برای ورود به آلمان

پس از دریافت ویزا، زمان آن رسیده است که برای سفر به آلمان آماده شوید. با توجه به اینکه قصد دارید برای مدت زمان نسبتاً طولانی در آلمان اقامت داشته باشید، مهم است که تمام مدارک مهم شخصی خود مانند کارت شناسایی، مدارک تحصیلی یا مهارت حرفه‌ای، گواهینامه رانندگی و در صورت ازدواج، سند ازدواج را به همراه داشته باشید.توجه: از روز نخست ورودتان به آلمان، نیازمند بیمه درمانی خواهید بود. اطمینان حاصل کنید که در زمان دریافت ویزا از سفارت، مدارک بیمه درمانی خود را نیز دریافت کرده‌اید.

مرحله پنجم: اقدام برای دریافت اجازه اقامت در آلمان

پس از ورود به آلمان به طور معمول، ویزای شما تا دوازده ماه اعتبار دارد. طی این دوره، شما باید برای دریافت اجازه اقامت اقدام نمایید تا بتوانید برای مدتی طولانی‌تر در آلمان اقامت داشته باشید. با اداره مهاجرت محلی تماس گرفته و از فهرست مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت مطلع شوید. سپس، یک قرار ملاقات برای دریافت اجازه اقامت منطبق با نوع ویزای خود تنظیم کنید و آدرس دقیق خود را برای آنها ارسال کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که این فرآیند ممکن است بسته به شرایط شخصی کمی متفاوت باشد. بنابراین بهتر است که با یک مشاور مهاجرت یا وکیل مهاجرت مشورت کنید تا از تمام شرایط و مراحل مهاجرت اطمینان حاصل کنید.

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان، مدارک مختلفی لازم است که بسته به نوع ویزای درخواستی ممکن است متفاوت باشد. با این حال، برخی از مدارک کلی که برای اکثر ویزاها لازم است عبارتند از:

 • پاسپورت:  پاسپورت باید حداقل تا 3 ماه پس از تاریخ پایان ویزا اعتبار داشته باشد و طی 10 سال گذشته صادر شده باشد.
 • عکس : دو عکس رنگی با اندازه استاندارد مورد نیاز برای ویزا که طی ۳ ماه گذشته گرفته شده باشد. ابعاد عکس باید 35 در 45 میلیمتر و با زمینه سفید باشد.
 • فرم درخواست ویزا:  فرم درخواست ویزا باید به طور کامل و صحیح پر شود.
 • بیمه مسافرتی : بیمه مسافرتی باید برای درمان بیماری‌های احتمالی یا حوادث در کل اروپا حداقل ۳۰.۰۰۰ یورو را پوشش دهد.
 • اثبات مالی : باید بتوانید اثبات کنید که توانایی مالی لازم برای پشتیبانی از خود در طول اقامت در آلمان را دارید. شما می توانید این را در قالب یک حساب مسدود شده (حداقل 1027 یورو در ماه، برای سال 2024) یا یک اعلامیه تعهد ثابت کنید.

این یک فهرست کلی از مدارک است و ممکن است، بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌کنید، مدارک دیگری نیز لازم باشد. برای مثال، اگر درخواست ویزای کار دارید، ممکن است نیاز باشد یک پیشنهاد شغلی از سوی یک کارفرمای آلمانی ارائه دهید. یا اگر درخواست ویزای تحصیلی می‌کنید، باید مدارک پذیرش از یک موسسه آموزشی در آلمان را به همراه داشته باشید.

توجه:  به یاد داشته باشید که هرگونه اطلاعات نادرست یا کذب در فرم درخواست ویزا یا مدارک مربوطه می‌تواند منجر به رد درخواست ویزا شود. لذا توصیه می‌شود که با دقت و صداقت فرم‌ها و مدارک خود را پر کنید. 

هزینه‌های مهاجرت به آلمان

هزینه‌های مهاجرت به آلمان در موارد مختلف متغیر است. برخی از هزینه‌هایی که ممکن است برای شما ضروری باشد، عبارتند از:

هزینه‌های اولیه مهاجرت:

این هزینه‌ها شامل هزینه‌های اداری، هزینه‌های ویزا، هزینه‌های مربوط به ترجمه و تایید اسناد و مدارک و همچنین، هزینه‌های مربوط به آمادگی جهت مصاحبه مهاجرت می‌باشد. در ادامه، این بخش از هزینه ها برای سال 2024، در جدول آورده شده است.

 

مورد هزینه افراد زیر 24 سال افراد 24 سال و بالاتر
گذرنامه (قبل از 1 ژانویه 2024) 37.50 یورو (اعتبار برای 6 سال) 60  یورو (اعتبار برای 10 سال)
گذرنامه بیومتریک (از 1 ژانویه 2024) 70 یورو
گذرنامه کودکان در خارج از کشور 26  یورو با اعتبار یک ساله
کارت شناسایی 22.80  یورو (اعتبار برای 6 سال) 37 یورو (اعتبار برای 10 سال)
کارت شناسایی در خارج از کشور (تا 31 اکتبر 2024) 30  یورو 30  یورو
کارت شناسایی در خارج از کشور (از 1 نوامبر 2024) 41 یورو 41 یورو

هزینه‌های حمل و نقل در آلمان:

این هزینه‌ها شامل هزینه‌های بلیط هواپیما حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ یورو، حمل اثاثیه منزل و هزینه‌های مربوط به حمل و نقل داخلی در آلمان می‌شود. برای مثال، هزینه متوسط حمل و نقل از یک قاره دیگر به آلمان حدود ۴۴۵۰ دلار است و هزینه حمل و نقل ماهانه درون شهری 49 تا 110 یورو می باشد.

هزینه‌های زندگی در آلمان:

این هزینه‌ها شامل اجاره مسکن، هزینه‌های غذا، هزینه‌های تفریح و خدمات رفاهی، هزینه‌های بیمه سلامت و هزینه‌های ارتباطات می‌باشد.

هزینه میانگین ماهانه (یورو)
اجاره مسکن 450 تا 5000
پوشاک 20  تا 180
مواد غذایی 75 تا 270
ارتباطات 15 تا 40
سرگرمی  50 تا 150
خدمات رفاهی 150 تا 250
بیمه درمانی 80 تا 150

هزینه‌های مربوط به کار یا تحصیل:

اگر قصد کار یاتحصیل در آلمان را دارید، ممکن است نیاز باشد، هزینه‌های اضافی همچون هزینه‌های ثبت‌نام در دانشگاه یا هزینه‌های مربوط به جستجوی شغل را نیز بپردازید.

نوع مهاجرت حداقل مبلغ مورد نیاز
تحصیلی  10,000 تا 15,000 یورو در سال
کاری  12,000 تا 18,000 یورو در سال
سرمایه‌گذاری  25000 یورو برای تاسیس یک شرکت
5000 یورو برای سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری
100000 برای خرید ملک

هزینه زندگی در برلین

هزینه یک ماه زندگی در آلمان

هزینه زندگی در برلین:

 • اجاره ماهانه آپارتمان ۱ خوابه مبله در مرکز شهر: حدود ۸۹۰ یورو
 • هزینه ماهانه خوراک در حدود ۲۵۰ یورو
 • هزینه ماهانه حمل و نقل در حدود ۱۰۰ یورو
 • هزینه ماهانه بیمه در حدود ۲۰۰ یورو
 • هزینه‌های ماهانه برق، گرمایش، سرمایش، آب، جمع‌آوری زباله در حدود ۱۵۰ یورو برای یک آپارتمان ۸۵ متری

هزینه زندگی در مونیخ:

 • اجاره ماهانه آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: حدود ۱۲۰۰ یورو
 • هزینه ماهانه خوراک، حمل و نقل، تفریحات و پوشاک مشابه برلین است.

هزینه زندگی در هامبورگ:

 • اجاره ماهانه آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: حدود ۱۰۰۰ یورو
 • سایر هزینه‌های ماهانه خوراک، حمل و نقل، تفریحات و پوشاک مشابه برلین است.

هزینه زندگی در هایدلبرگ:

 • اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: حدود ۱۰۰۰ یورو
 • سایر هزینه‌ها ی ماهانه خوراک، حمل و نقل، تفریحات و پوشاک مشابه برلین است.

هزینه زندگی در نورنبرگ:

 • هزینه اجاره: برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، متوسط ۷۵۰ یورو در ماه است. در حالی که یک آپارتمان یک خوابه خارج از شهر، متوسط ۶۰۰ یورو در ماه است.
 • سایر هزینه‌های ماهانه خوراک، حمل و نقل، تفریحات و پوشاک مشابه برلین است.

هزینه زندگی در کلن:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: حدود ۹۰۰ یورو در ماه
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: حدود ۶۸۶ یورو در ماه
 • سایر هزینه‌های ماهانه خوراک، حمل و نقل، تفریحات و پوشاک مشابه برلین است.

لطفاً توجه داشته باشید که این ارقام تقریبی هستند و ممکن است بسته به شهر، منطقه و سبک زندگی شما تغییر کند.

اثبات توانایی مالی جهت درخواست انواع ویزای آلمان

اثبات توانایی مالی جهت درخواست انواع ویزای آلمان

اثبات تمکن مالی برای مهاجرت به آلمان به معنای ارائه مدارک و شواهدی به سفارت یا مراجع قانونی کشور مقصد است که نشان می‌دهد شما از نظر مالی توانایی تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان را در کشور آلمان دارید. این امر برای اطمینان از عدم وابستگی شما به خدمات رفاهی کشور مقصد و همچنین توانایی شما در پرداخت هزینه‌های مسکن، خوراک، پوشاک، تحصیل و سایر نیازهای اولیه زندگی انجام می‌شود.

مدارک و شواهدی که می‌توان برای اثبات تمکن مالی ارائه کرد شامل موارد زیر است:

 • گواهی تمکن مالی از بانک:

این گواهی نشان می‌دهد که شما در حساب بانکی خود مبلغ مشخصی پول دارید که می‌توانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

 • سند ملکی:

اگر شما صاحب ملک هستید، می‌توانید سند آن را به عنوان مدرکی برای اثبات تمکن مالی ارائه دهید.

 • سهام و اوراق بهادار:

اگر شما سهام یا اوراق بهادار دارید، می‌توانید آنها را به عنوان مدرکی برای اثبات تمکن مالی ارائه دهید.

 • نامه تمکن مالی از حامی مالی:

اگر شما حامی مالی دارید که می‌تواند هزینه‌های زندگی شما را در کشور مقصد تأمین کند، می‌توانید از او نامه تمکن مالی دریافت کنید.

حداقل مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی به عوامل مختلفی مانند روش مهاجرت، تعداد اعضای خانواده و … بستگی دارد. در جدول زیر، حداقل مبلغ مورد نیاز جهت اثبات تمکن مالی انواع ویزای مهاجرت به آلمان آورده شده است:

 

انواع مهاجرت بخش های مختلف حداقل مبلغ مورد نیاز
مهاجرت تحصیلی مقطع کارشناسی 11،208 یورو در سال
مقطع کارشناسی ارشد 11،208 یورو در سال
دکترا 10،332 یورو در سال
مهاجرت کاری جستجوی کار 5200 یورو برای 6 ماه
ویزای کار با قرارداد 12،324 یورو در سال
مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری تأسیس یا خرید یک شرکت 25،000 یورو
خرید ملک 100،000 یورو
سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری 5000 یورو
مهاجرت از طریق ازدواج متقاضی اصلی 12،324 یورو در سال
همسر 4800 یورو در سال

 

انواع روش‌های مهاجرت به آلمان

انواع روش های مهاجرت به آلمان

برای مهاجرت به آلمان روش های مختلفی وجود دارد. افراد از سرتاسر دنیا به دلایل مختلف همچون تحصیل، استخدام، راه اندازی کسب و کار و یا پیوستن به خانواده، به آلمان مهاجرت می کنند. همانطور که گفته شد، آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرتی جهان است. البته این تعجب آور نیست، زیرا آلمان کشوری است که مزایای زیادی برای مهاجران دارد. این کشور با اقتصادی قوی و پایدار، فضای آموزشی به روز، فرصت های شغلی بسیار و سبک زندگی با کیفیت، همه آن دلایلی که یک مهاجر به دنبال آن است، ارائه می دهد. آلمان گزینه های ویزای مهاجرتی زیادی دارد که مهاجران باید برای دریافت آن درخواست دهند. انواع ویزاهای آلمان عبارت‌اند از:

 • ویزای کاریابی که شامل چند روش می باشد:
 • ویزای استخدام (Job Offer)
 • ویزای جستجوی کار (Job Seeker)
 • ویزای تجاری و سرمایه گذاری (Entrepreneur)
 • ویزای آموزش حرفه ای/کارآموزی (Ausbildung)
 • کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue card)
 • ویزای کارکنان کم مهارت (Au Pair)
 • ویزای تحصیلی
 • تحصیل در مقطع ابتدایی
 • تحصیل در مقطع دبیرستان
 • تحصیل در کالج
 • تحصیل در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در مقطع دکتری
 • ویزای دوره زبان آلمانی
 • ویزای ازدواج
 • ویزای تولد فرزند
 • ویزای پناهندگی
 • کارت شانس

همانطور که می­بینید، راه های زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد. اما توجه داشته باشید قدم گذاشتن در مسیر شخص دیگر، تضمین موفقیت مهاجرت شما نیست. پس اگر تصمیم به مهاجرت دارید، شرایط و توانایی های خود را در نظر بگیرید و متناسب با آن شرایط، اقدام نمایید. ما در این بخش از راهنمای مهاجرت به آلمان، انواع روش های مهاجرتی را تشریح می کنیم.

بهترین روش مهاجرت به آلمان

به طور کلی، استفاده از لفظ بهترین روش، در امر مهاجرت بی معنی است. همانطور که گفتیم مهاجرت انواع روش هایی دارد که افراد هریک، بر حسب شرایط خود یکی از آن روش ها را برای مهاجرت انتخاب می کنند. این به این معنی است که ممکن است روش مهاجرت تحصیلی برای فردی که پایه تحصیلی مناسبی دارد، روشی زودبازده و کارآمد باشد در حالیکه انتخاب این روش برای فردی که مدارک تحصیلی خود را کامل کرده کاری بیهوده به نظر رشد و در عوض گرفتن ویزای نیروی کار ماهر برای او مناسب تر باشد. بنابراین بهترین طریقه مهاجرت به آلمان برای هرکس، منحصر به فرد و متناسب با شرایط وی می باشد. بهتر است برای آگاهی از راه های بهتر مهاجرتی با توجه شرایط خود به طور اختصاصی، با یک مشاور مهاجرتی مشورت نمایید.

سریع ترین راه مهاجرت

دریافت نتیجه زودهنگام جهت مهاجرت موفقیت آمیز، بستگی به نوع شرایط کسانی دارد که قصد مهاجرت دارند. برای فردی که جوان است و تحصیلات پایه خوبی دارد، مهاجرت تحصیلی بهترین گزینه مهاجرت به کشور آلمان است در حالیکه ممکن است برای فردی که سرمایه مناسبی دارد، مهاجرت از طریق راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت، بهترین راه مهاجرت باشد. بنابراین برای هر شخص با توجه به شرایط منحصر به فردی که دارد، یکی از روش های مهاجرتی مناسب او خواهد بود.

مهاجرت به آلمان از طریق کاریابی

قوانین جدید آلمان، چارچوب شرایط دریافت ویزای کار را گسترش داده است که بر اساس آن، متخصصان واجد شرایط از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می توانند راحت تر برای کار به آلمان بیایند. در ادامه شرایط مهاجرت های کاری را شرح خواهیم داد.

1- مهاجرت به آلمان از طریق ویزای استخدام (Job Offer)

یکی از روش های بسیار عالی برای مهاجرت به آلمان، مهاجرت کاری یا کاریابی در آلمان است. در این روش شما زمانی که در ایران (یا کشور مبدأ دیگری) هستید به دنبال یک کار مرتبط با مدرک و یا مهارت خود در آلمان می روید و در صورت گرفتن پیشنهاد کار یا Job Offer، می توانید به این کشور مهاجرت کنید. اکنون با قوانین جدید، ورود به بازار کار آلمان آسان تر شده است. در قوانین جدید، هیچ اولویتی توسط آژانس کار فدرال (BA) برای استخدام متقاضیان آلمانی یا عضو اتحادیه اروپا برای حضور در یک منصب شغلی وجود ندارد. این به این معنی است که هیچ فرقی بین متقاضیان آلمانی و اتحادیه اروپا با سایر کشورها برای استخدام در شغل مورد نظر نیست. آژانس کار فدرال شرایط استخدام را به صورت یکسان بررسی خواهد کرد.

هرچند که مهاجرت به آلمان از طریق کاریابی، نیازمند شرایط متعدد و سخت گیرانه ای است؛ اما اگر شرایط مربوط را فراهم کنید، به راحتی میتوانید اقامت خود را در آلمان تثبیت کنید. شرایط کلی این روش شامل شرط سنی، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک و مهارت زبان است. این شرایط بسته به نوع کار ممکن است تغییرات جزئی داشته باشند اما معمولاً تمامی شرایط فوق برای مهاجرت در ارزیابی مؤثر خواهند بود.

شرایط و مراحل مورد نیاز جهت دریافت جاب آفر

میانگین شرایط عمومی مهاجرت کاری جاب آفر در آلمان

به طور میانگین شرایط عمومی مهاجرت کاری جاب آفر در آلمان به شرح زیر است:

 • سن زیر 40 سال
 • مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در یکی از رشته های مورد نیاز کشور آلمان (مدارک مورد تأیید کشور آلمان باشد)
 • مدرک زبان آلمانی حداقل (B1 و یا آیلتس در حد یا بالاتر از 6 برای رشته های خاص)
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار که حتماً مرتبط با رشته تحصیلی باشد.

همچنین، مراحل کلی مهاجرت به آلمان از طریق دریافت ویزای کاری به شرح زیر می باشد:

 • جستجوی موقعیت شغلی در کشور آلمان
 • ارسال رزومه برای کارفرما
 • جلسات مصاحبه متعدد با کارفرما، در صورتیکه کارفرما روزمه شما را بپسندد.
 • حداقل دستمزد ناخالص سالانه 41041.80 یورو (برای سال 2024) یا مدرکی مبنی بر مستمری کهولت سن (45 سال به بالا).
 • اخذ قرارداد کاری
 • اخذ ویزا
 • شروع کار در کشور آلمان

همه این موارد با علم به جزییات قوانین مهاجرتی امکان پذیر است. در صورت عدم آشنایی با این قوانین ممکن است شانس خود را برای اخذ قرارداد کاری و مهاجرت به آلمان از دست بدهید.

شرایط کار و فرصت های شغلی

در قوانین جدید کاریابی، یک متخصص واجد شرایط ممکن است شغلی را بپذیرد که برای آن واجد شرایط است، اما استخدام در مشاغل مرتبط نیز امکانپذیر است. علاوه بر این، متخصصان واجد شرایط با مدارک علمی می توانند در مشاغلی کار کنند که نیازی به مدرک تحصیلی عالی ندارند. آنها همچنین می توانند با یک مدرک حرفه ای و غیر آکادمیک نیز در سایر مشاغل مرتبط، درخواست استخدام دهند. البته این امر مشاغل کمکی و نیمه مهارتی را مستثنی می کند، چراکه این مشاغل همواره نیازمند مدرک تحصیلی تخصصی هستند. مثال این مدل کاریابی در روند مهاجرت به آلمان، کارت آبی اتحادیه اروپا است که فقط برای مشاغلی صادر می شود که با صلاحیت حرفه ای و معمولاً با یک مدرک دانشگاهی سطح بالا همراه است.

صنایع برجسته موردنیاز در آلمان

مشاغل مورد نیاز در آلمان

آلمان به دنبال کارکنان خارجی واجد شرایط در مشاغل دارای کمبود (مانند مهندسان، تکنسین ها، دانشمندان، فناوری اطلاعات) است. در حال حاضر، بیش از 1.2 میلیون شغل خالی در بازار کار آلمان وجود دارد.صنایع برجسته مورد نیاز در آلمان عبارت‌اند از:

 • علوم کامپیوتر / فناوری اطلاعات و توسعه نرم افزار
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی مکانیک
 • حسابداری و تجزیه و تحلیل کسب و کار
 • پرستاری و بهداشت و درمان
 • مهندسی عمران و معماری

در جدول زیر، مشاغل مورد نیاز در آلمان به همراه اطلاعات لازم همچون میزان تقاضا و حقوق سالانه آن ها آورده شده است.

 

رتبه بر اساس میزان تقاضا نوع شغل تعداد مشاغل فعال متوسط حقوق به یورو در سال
1 مهندس/توسعه‌دهنده فول استک (Full Stack) 480 59664 یورو
2 مهندس فرانت اند / توسعه دهنده (Front End) 450 48898 یورو
3 تحلیلگر کسب و کار، صاحب محصول 338 55000 یورو
4 تحلیلگر امنیت سایبری، مهندس امنیت سایبری، متخصص امنیت سایبری 300 51180 یورو
5 مهندس QA 291 49091 یورو
6 مهندس ساختمان، مهندس عمران، معمار، مدیر پروژه 255 62466 یورو
7 برنامه نویس اندروید 250 63948 یورو
8 توسعه دهنده جاوا 225 50679 یورو
9 DevOps/SRE 205 75000 یورو
10 نماینده تماس با مشتری، مشاور خدمات مشتری، مسئول خدمات مشتری 200 5539 یورو
11 حسابدار 184 60000 یورو
12 سرآشپز، سرکار، آشپز، آشپز 184 120000 یورو
13 مدیر پروژه 181 67000 یورو
14 مدیریت منابع انسانی، هماهنگ کننده منابع انسانی، کارشناس منابع انسانی، استخدام کننده منابع انسانی 180 49868 یورو
15 مهندسی داده، SQL، Tableau، Apache Spark، Python (زبان برنامه نویسی) 177 65000 یورو
16 اسکرام مستر (Scrum Master) 90 65000 یورو
17 مهندس تست نرم افزار، مهندس کیفیت 90 58000 یورو
18 استراتژیست دیجیتال، تحلیلگر بازاریابی، مشاور بازاریابی، مدیر بازاریابی شبکه های اجتماعی، متخصص رشد، مدیر فروش 80 55500 یورو
19 مهندس طراح 68 51049 یورو
20 مهندس پروژه، مهندس طراحی مکانیک 68 62000 یورو
21 مهندس مکانیک، مهندس خدمات 68 62000 یورو
22 مهندس برق، مهندس پروژه، مهندس کنترل 65 60936 یورو
23 مدیریت داروسازی، تحقیقات بالینی، توسعه دارو 55 149569 یورو
24 مهندس علوم داده 50 55761 یورو
25 مهندس Back End 45 56000 یورو
26 پرستار 33 33653 یورو

10 شرکت برتر فناوری اطلاعات که نیرو کار مهاجر خارجی را در آلمان استخدام می کنند

گفته می شود علت حجم بالای مهاجرت به آلمان، اقتصاد قوی این کشور آلمان است که آن را به پنجمین اقتصاد برتر دنیا تبدیل کرده است و در عین حال، سیستم آموزشی و فرصت های شغلی خوبی دارد. بیایید ببینیم کدام شرکت‌های بزرگ، فرصت‌های شغلی را در آلمان در بخش‌های فناوری اطلاعات و نرم‌افزار فراهم می‌کنند.

فهرست شرمت‌های فناوری اطلاعات ارائه‌دهنده‌ی کار در آلمان

فهرست شرکت های فناوری اطلاعات ارائه دهنده کار در آلمان

Cognizant در صدر قرار دارد و به دنبال استخدام 1400+ مهندس نرم افزار، طراح و رهبر فنی است. در همین حال، گوگل می خواهد 500+ کارمند را در شهرهای بزرگ آلمان استخدام کند، آمازون قصد دارد 5000+ متخصص فناوری اطلاعات را استخدام کند، مایکروسافت می خواهد 1000+ متخصص فناوری اطلاعات در مونیخ استخدام کند، SAP به دنبال 2000+ متخصص فناوری اطلاعات است، سیستم لوفت هانزا بیش از 5000+ شغل در زمینه های مختلف ارائه می دهد و BMW می خواهد بیش از 7000 کارمند در آلمان استخدام کند.

2- مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار (Job Seeker)

در صورتیکه موفق نشوید قبل از مهاجرت به آلمان کار پیدا کنید، دولت آلمان این امکان را فراهم کرده است که بتوانید با اخذ یک ویزای شش ماهه برای جستجوی کار به آلمان سفر کنید. ویزای جستجوی کار یا Job Seeker آلمان یک ویزای منحصر به فرد است که به افرادی که مهارت های تخصصی لازم را دارند اجازه می دهد، حداکثر تا شش ماه در آلمان زندگی کنند و به دنبال کار بگردند. در این مدت، دارنده ویزا باید در آلمان کار پیدا کند و سپس ویزای جستجوی کار خود را به مجوز کار تبدیل کند. با این حال، اگر دارنده ویزا نتواند در مدت مقرر کاری پیدا کند، باید به کشور خود بازگردد. حضور در کشور آلمان در صورتیکه از مهارت های زبانی خوبی برخوردار باشید میتواند شانس کاریابی در آلمان را افزایش دهد.
در قوانین جدید کشور آلمان، افراد حرفه ای با مدرک آموزش حرفه ای نیز می توانند برای مهاجرت به آلمان و جستجوی کار Job Seeker اقدام کنند. در این قوانین، پیش شرط ها به شرح زیر است: صلاحیت فرد خارجی باید توسط نهاد تصمیم گیرنده ذیصلاح در آلمان به رسمیت شناخته شود. فرد باید در این مدت 6 ماه، هزینه اقامت خود را تأمین کند و البته مهارت های لازم زبان آلمانی را نیز داشته باشد. به طور کلی، مهارت های زبان آلمانی در سطح حداقل B1 مطابق با چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها (CEFR) مورد نیاز است. در طول مدت اقامت در آلمان و جستجوی کار، امکان استخدام آزمایشی تا 10 ساعت در هفته امکان پذیر است. این قانون به کارفرما و متخصص خارجی واجد شرایط این فرصت را می دهد تا دریابند که آیا مناسب یکدیگر هستند یا خیر. بنابراین، افراد حرفه ای با مدرک تحصیلی تأیید شده که هنوز در مدت شش ماهه جستجوی کار در آلمان به سر می‌برند، می توانند به صورت آزمایشی کار کنند.

شرایط و مراحل مورد نیاز جهت دریافت ویزای جستجوی جاب سیکر

شرایط عمومی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار جاب سیکر عبارت‌اند از:

 •  حداقل 15 سال تحصیل به همراه مدرک تحصیلی و دانشگاهی (حداقل 3 الی 4 سال)
 •  تسلط به زبان انگلیسی برای واجد شرایط بودن ویزا کافی است. با این حال، برای حضور در آلمان تسلط به زبان آلمانی در سطح B1 لازم است.
 • برای اقامت 6 ماهه در آلمان باید بودجه کافی داشته باشید. وجوه باید حداقل از 1 ماه قبل از تشکیل پرونده در حساب مورد نظر نگهداری شود و تا زمانی که اداره مهاجرت آلمان تصمیم بگیرد، در آنجا باقی بماند.
 •  باید مدرک محل اقامت را برای مدت 6 ماه نشان دهد.

توجه به این نکته ضروری است که شما باید جهت مهاجرت به آلمان، هزینه زندگی برای مدت شش ماه را تأمین نمایید. زیرا در روش ویزای  Job Offer آلمان، شما یک ماه پس از ورود به خاک آلمان حقوق خود را از کارفرما دریافت می‌کنید و تنها نیاز است، هزینه های بدو ورود و یک ماه اول زندگی در آلمان را تأمین کنید، اما در روش ویزای Job Seeker آلمان، ممکن است این فرآیند تا شش ماه به طول بیانجامد. در این مدت، ویزای همراه برای خانواده متقاضی صادر نمی گردد. هنگامی که شغل مناسبی پیدا کردید، باید برای اجازه اقامت از طریق کار درخواست دهید. پس از دریافت این اجازه اقامت، اجازه شروع کار در آلمان را دارید.

ویزای تجاری و سرمایه‌گذاری

3- مهاجرت به آلمان از طرق ویزای تجاری و سرمایه گذاری (Entrepreneur)

آلمان به عنوان سومین کشور بزرگ صادراتی جهان که با چین و ایالات متحده رقابت می کند، به درستی به عنوان دروازه ای به سوی جهان تلقی می شود. آلمان ثابت کرده است که یک آهنربای سرمایه گذاری و یکی از بهترین مکان ها در جهان برای مهاجرت به آلمان جهت سرمایه گذاری و کارآفرینی است. آلمان با موقعیت خود در قلب اروپا، یکی از مقاصد اصلی سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا است. کارآفرینان و سرمایه گذاران به دلیل نیروی کار با تحصیلات عالی و همچنین امنیت سیاسی، اجتماعی و حقوقی آن مایل به تجارت در این کشور هستند. راه های مختلفی برای سرمایه گذاران، کارآفرینان و نیروی کار وجود دارد که به آلمان بروند و در همانجا ساکن شوند.

به طور کلی، 2 روش برای ایجاد کسب و کار در آلمان وجود دارد:

 • داشتن شغل آزاد یا فریلنسر (Freiberufler) که شامل شغل کلیه وکلا، پزشکان، داروسازان، معماران، مهندسان و … است.
 • راه اندازی کسب و کار به عنوان کارآفرین که به شکل خود اشتغالی (Unternehmer یا Self- employment یا Gewerbe) و راه اندازی start-up امکان پذیر است.
فریلنسرها در آلمان

برخی مهاجرت به آلمان را از طریق مجوز فریلنسرها انتخاب میکنند. در آلمان به کسانی فریلنسر گفته می‌شود که در حرفه‌های آزاد (freie Berufe) کار می‌کنند، از جمله:

 • وکلا، مشاوران مالیاتی، حسابداران
 • مهندسان، معماران
 • پزشکان، دندانپزشکان، دامپزشکان، درمانگران، روانشناسان
 • روزنامه نگاران، مترجمان، مترجمان، نویسندگان، معلمان
 • هنرمندان، عکاسان، نوازندگان، طراحان، بازیگران

سایر افراد که در این دسته بندی نباشند، فریلنسر نبوده و یک تاجر محسوب می شوند و متعاقباً باید تجارت خود را در اداره تجارت ثبت کند و مالیات تجارت بپردازد. اگر می خواهید شغل خود را به عنوان فریلنسر در یکی از مشاغل آزاد (Freiberufler) در آلمان داشته باشید، باید برای «مجوز اقامت به منظور اشتغال آزاد» («Aufenthaltserlaubnis zur Ausübung einer freiberuflichen Tätigkeit») (بخش 21 از قانون اقامت) درخواست دهید. فریلنسرها در درخواست های ویزا و اجازه اقامت خود در پروسه مهاجرت به آلمان باید ثابت کنند که مشتریانی در آلمان دارند. این را می توان با نامه شرکت هایی که مایل به استخدام شما هستند یا فاکتورهایی برای مشاغلی که قبلاً با آنها کار کرده اید، نشان داد.

همچنین شما باید بتوانید ثابت کنید که:

 • ابزاری برای تأمین مالی تعهدات خود دارید.
 • قادر خواهید بود برای خود امرار معاش کنید.
 • باید مجوز لازم برای کسب و کار خود را به دست آورید.
 • متقاضیان بالای 45 سال نیز به پس انداز بازنشستگی کافی نیاز دارند.
 • در صورت لزوم، شما اجازه دارید در حرفه خود کارآموزی کنید.

توجه داشته باشید که قوانین آلمان برای فریلسرهایی که مهاجرت به آلمان دارند، به گونه ای است که نباید تمام درآمد خود را از یک مشتری به صورت طولانی مدت به دست آورید، در حالی که می توانید روی پروژه‌های مختلف کار کنید. اگر بیش از 83 درصد از درآمد خود را در یک سال از یک مشتری به دست آورید، شغل شما «اشتغال ساختگی» در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، انتظار می‌رود که یک فریلنسر در طول یک سال، چندین مشتری داشته باشد.

خود اشتغالی و ثبت شرکت در آلمان

اگر به فعالیت در شرکت استارتاپی علاقه مند هستید و ایده های تجاری عالی دارید که می تواند به اقتصاد آلمان کمک کند و قادر به تأمین مالی آن هستید، می توانید با ویزای کارآفرینی به آلمان مهاجرت کنید. برای راه اندازی کسب و کار خود باید مدرکی مبنی بر وجود بودجه خود را ارائه کنید. این وجوه را می توان از طریق سرمایه شخصی یا با گرفتن وام از بانک تأمین کرد. در قوانین جدید مهاجرت به آلمان، شرایط برای خارجی های مبتکر جهت راه اندازی کسب و کار در آلمان و ایجاد مشاغل جدید، تسهیل شده است. در اصلاحیه قانون اقامت که در اوت 2012 اجرایی شد، مشوق هایی برای سرمایه گذاران خارجی در آلمان در نظر گرفته شد و به ایالت ها برای ارزیابی امتیازات متقاضیان مدل های مختلف کسب و کار، اختیارات بیشتری داده شد. قانون جدید، تمام الزامات برای حداقل سرمایه گذاری و تعداد مشاغل ایجاد شده را حذف کرد، در حالی که کلیت مقررات موجود برای راه اندازی کسب و کارها را حفظ کرده است، موارد آن را آسان تر کرده است. در قوانین قبلی، حجم سرمایه گذاری 1 میلیون یورو با ایجاد حداقل ده شغل تمام وقت مورد نیاز بود. این ماده به تدریج تغییر کردو طبق قوانین جدید در سال 2024 :

 • برای شرکت های (GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung 25000 یورو
 • برای شرکت هایUG (Unternehmensgesellschaft) 1 یورو
 • برای شرکت های AG (Aktiengesellschaft) 50000 یورو می باشد.

اگر می خواهید به عنوان یک کارآفرین خوداشتغالی (Unternehmer) مهاجرت به آلمان داشته باشید و یک کسب و کار راه اندازی نمایید، باید برای اجازه اقامت به منظور خوداشتغالی، درخواست دهید (مطابق با بخش 21  قانون اقامت آلمان). علاوه بر چندین معیار کلی که برای دریافت این مجوز وجود دارد که باید رعایت شود. در حالت ایده آل باید به طور متقاعدکننده و جامع برای طرح تجاری خود این موارد را توضیح دهید:

 •  شما باید از طریق سرمایه یا تعهد وام، تأمین مالی کسب و کار خود را تضمین کنید.
 • علاقه تجاری یا تقاضای منطقه ای برای محصولات یا خدمات شما در آلمان وجود دارد.
 • فعالیت تجاری شما تأثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان داشته باشد.

همچنین قوانین مربوط به ثبت شرکت در آلمان این امکان را به کار آفرینان سایر کشور ها می دهد که به راه اندازی کسب و کار خود در این کشور بپردازند. این امکان و اقتصاد بسیار قدرتمند و پویای این کشور سبب شده تا بسیاری از کار آفرینان دنیا ایده های نوآورانه خود را در این کشور راه اندازی کنند.

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت با قوانین جدید دارای مزایای زیر است:
 • الزامی به استخدام کارمند ندارید.
 • امکان دریافت ویزا برای همسر و فرزندان زیر 18 سال وجود دارد.
 • در صورت موفقیت کسب و کار پس از 3سال امکان دریافت اقامت دائم آلمان برای مدیرعامل و خانواده وی وجود دارد.
 • میزان سرمایه مورد نیاز بسیار پایین نسبت به سایر کشور های پیشرفته
 • امکان اخذ وام‌های با بهره پایین
 • امکان بهره مندی از تحصیل رایگان برای خانواده
 • امکان افتتاح حساب بانکی و تجارت آزاد با تمام دنیا

شما باید پس از ورود به آلمان، ظرف سه ماه به اداره مهاجرت در محل اقامت جدید خود مراجعه کرده و در آنجا برای اجازه اقامت اقدام کنید. برای این کار باید مدارک مورد نیاز و همچنین گواهی پلیس و قرارداد اجاره خود را ارائه دهید. مقامات مدارک شما را بررسی می کنند و سپس تصمیم می گیرند که آیا می توانید برای مهاجرت به آلمان مجوز اقامت دریافت کنید یا خیر. اجازه اقامت برای خوداشتغالی معمولاً تا سه سال صادر می شود. اگر ایده کسب و کار شما با موفقیت جواب دهد و پول کافی برای تأمین زندگی خود (و خانواده تان) در آلمان به دست آورید، اجازه اقامت شما قابل تمدید است. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که نمی توانید صرفاً با ثبت یک شرکت کاغذی و بدون انجام هیچ فعالیتی در فرآیند مهاجرت از طریق ثبت شرکت موفق بشوید. قوانین نظارتی این کشور به گونه ای است که شما حتماً باید در راستای موضوع شرکت ثبت شده خود فعالیت کرده، درآمد کسب کرده و مالیات پرداخت کنید.

4- مهاجرت به آلمان از طریق ویزای آموزش حرفه ای/کارآموزی (Ausbildung)

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ (Ausbildung) و تحصیل در دوره های کارآموزی، یکی از راحت ترین و پرکاربردترین روش های کاریابی و مهاجرت است. این دوره ها با هدف آموزش مهارت های تئوری و عملی در رشته های مختلف از جمله فنی، صنعتی، کشاورزی، پزشکی و… برای جوانان و تربیت نیروهای کار جوان برگزار می شوند. برنامه‌های آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی آوسبیلدونگ، می‌تواند فرصت‌های خوبی در جهت دستیابی به شغل موفق در آلمان فراهم کند. شما برای آمدن به آلمان و شرکت در یک برنامه آموزش حرفه ای، به یک مجوز اقامت مربوطه مطابق با بخش 16a قانون اقامت (اجازه اقامت برای هدف آموزش “Aufenthaltserlaubnis zum Zweck der Ausbildung”)، نیاز دارید. همچنین، برای بسیاری از افراد از کشورهای به اصطلاح ثالث (کشورهای خارج از اتحادیه اروپا)، اولین قدم درخواست ویزای آموزش حرفه ای است. ویزای آموزش حرفه ای به شما این امکان را می دهد که به طور قانونی وارد آلمان شوید و سپس برنامه آموزشی خود را شروع کنید. در اینجا می توانید در مورد شرایطی که باید برای مهاجرت به آلمان و اجازه اقامت به عنوان کارآموز رعایت کنید، آشنا شوید.از ویژگی هایی که این دوره ها را جذاب می کند، شامل این موارد است:

 •  در دوره های آوسبیلدونگ، دانشجویان هزینه های تحصیل خود را پرداخت نمی کنند، بلکه دولت آلمان هزینه های آموزشی آنها را تأمین می کند.
 •  در این دوره نه تنها شهریه پرداخت نمی کنید، بلکه مبلغی به عنوان حقوق به شما تعلق می گیرد. مقدار این حقوق بسته به شغل متفاوت است با این حال، به طور متوسط، یک کارآموز در آلمان 800 تا 12000 یورو در ماه درآمد دارد.
 •  پس از پایان دوره آموزشی، فرصت شغلی در کارخانه ها و شرکت های مختلف در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
 •  زبان آلمانی یکی از مهمترین مواردی است که در آوسبیلدونگ آموزش داده می شود و این مهارت برای مهاجرت به آلمان و ورود به بازار کار بسیار ضروری است.

همچنین باید توجه داشت که برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ، باید شرایط خاصی از جمله داشتن حداقل سن 17 سال، داشتن مدرک تحصیلی معادل با دبیرستان (حداقل 9 سال) و آشنایی با زبان آلمانی را داشته باشید. طول دوره آموزش حرفه ای متوسط دو تا سه سال است. برای به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی دبیرستان خود نیاز است که مهر آپوستیل دریافت کنید. اما از آنجایی که ایران عضو پیمان آپوستیل نیست در نتیجه به جای آن می‌بایست مدرک تحصیلی خود را توسط یک مترجم رسمی ترجمه و مهر دادگستری و وزارت امور خارجه را دریافت کنید و بدین ترتیب، اعتبار مدرک خود را رسمیت دهید. مدرک مهر شده جهت بررسی، به صورت پلمپ توسط وزارت امور خارجه به سفارت ایران در کشور آلمان ارسال می شود.

لیستی از انواع آوسبیلدونگ پرتقاضا در آلمان

آوسبیلدونگ در رشته‌های مختلفی ارائه می‌شود، اما برخی از آن‌ها پرتقاضاتر هستند. برخی از این رشته‌ها عبارتند از:

 • مکانیک خودرو : این رشته برای افرادی مناسب است که به تعمیر و نگهداری خودرو علاقه‌مند هستند.
 • پرستاری : این رشته برای افرادی است که به کار در بخش بهداشت و درمان علاقه‌مند هستند.
 • فناوری اطلاعات : این رشته مناسب افرادی است که در کامپیوتر و فناوری استعداد دارند.
 • صنعت ساخت و ساز : این رشته برای کسانی که به کار با مواد ساختمانی و ساخت و ساز علاقه‌مند هستند، مناسب است.
 • برق و الکترونیک : این رشته برای افرادی که به کار با سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی علاقه‌مند هستند، مناسب است.

مدارک و مراحل مورد نیاز جهت دریافت ویزای کارآموزی/ آموزش حرفه ایبرای دریافت ویزای آموزش حرفه ای و مهاجرت به آلمان، به مدارک زیر نیز نیاز دارید:

 • یک قرارداد آموزش حرفه ای یا یک پیشنهاد خاص برای یک موقعیت آموزش حرفه ای از سوی کشور آلمان
 • اثبات اینکه معیشت شما در طول آموزش تأمین است. اگر خودتان پول کافی ندارید، شخص ثالث دیگر می تواند برای شما به اصطلاح اعلام تعهد کند.
 • شما حداقل به مدرک مهارت زبان آلمانی B1 نیاز دارید.
 • حداکثر سن 35 سال

قبل از شروع آموزش حرفه ای خود، یک قرارداد با شرکت آموزشی که قرار است توسط آنها آموزش ببینید، امضا می کنید. این قرارداد به طور کتبی بندهای مربوط به کمک هزینه های آموزشی، روزهای تعطیل، ساعات کاری و مدت زمان آموزش شما را مشخص می کند. معمولاً آموزش ها در دو بخش تئوری و عملی (دوگانه) ارائه می شود. در قوانین جدید مهاجرت به آلمان در بخش جذب کارآموزان در آلمان، استخدام متخصصان واجد شرایط از خارج از اتحادیه اروپا با آموزش های حرفه ای و غیر آکادمیک، دیگر محدود به مشاغلی نیست که با کمبود مهارت مواجه هستند. اگر شخصی دارای مدرک آموزش حرفه ای باشد که در آلمان به رسمیت شناخته شده است، مجوز اقامت او در آلمان اجازه می دهد در تمام مشاغلی که در آن دارای صلاحیت است، کار کند. قوانین جدید اقامتی به کارآموزان اجازه می دهد حداقل دو سال بعد از دریافت دوره های آموزش حرفه ای، مجوز اقامت دائم دریافت کنند.متخصصان واجد شرایط کارآموزیافراد زیر طبق قانون مهاجرت کاری از طریق آموزش حرفه ای به عنوان متخصصان واجد شرایط در نظر گرفته می شوند:

 • افرادی که آموزش حرفه ای مورد تأیید کشور آلمان را گذرانده اند که معمولاً حداقل دو سال دوره آموزشی لازم است.
 • همچنین افرادی که قبل از مهاجرت به آلمان، مدرک حرفه ای خود را کسب کرده اند که معادل آموزش حرفه ای مورد تأیید آلمان است. ممکن است دوره های آموزش حرفه ای خارج از کشور آلمان از دوره های آموزش حرفه ای آلمان کوتاه تر باشد، اما در صورتی که آموزش مربوطه، تفاوت عمده‌ای با آموزش حرفه ای آلمان نداشته باشد یا این تفاوت‌ها جبران شده باشد، مانعی وجود ندارد.
 • افراد دارای مدرک تحصیلات عالی که با مدرک تحصیلی دانشگاهی در آلمان معادل سازی می شود.

مهاجرت به آلمان از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا

5- مهاجرت به آلمان از طریق کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue card)

کارت آبی اتحادیه اروپا مشابه گرین کارت آمریکاست. در واقع، کارت آبی یک فرم خاص از اجازه اقامت از طرق کاریابی برای دانشگاهیانی است که می خواهند به عنوان متخصصان واجد شرایط در آلمان کار کنند. شما اگر یک متخصص حرفه ای متقاضی مهاجرت به آلمان هستید، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید. کارت آبی اتحادیه اروپا، مطابق با قوانین 18 b-c و 19f قانون اقامت و دستورالعمل اتحادیه اروپا در سال 2009، برای اتباع کشورهای ثالث صادر می شود. دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا حق اقامت در اتحادیه اروپا را به منظور اشتغال زایی دارد. از 1 آگوست 2012، کارت آبی اتحادیه اروپا این امکان را برای فارغ التحصیلان دانشگاهی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا (کشورهای ثالث) فراهم کرده است تا به طور قانونی در آلمان بدون رویه های امتیازی پیچیده یا بوروکراتیک کار کنند. فقط دو الزام وجود دارد:

 • متقاضیان کارت آبی باید ثابت کنند که تحصیلات دانشگاهی خود را با موفقیت به پایان رسانده اند. این مدارک تحصیلی شامل مدرک تحصیلات عالی از آلمان و همچنین مدارک تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور خود و مورد تأیید کشور آلمان است.
 • متقاضیان مهاجرت به آلمان باید یک پیشنهاد شغلی متناسب با تحصیلات خود با حداقل حقوق سالانه 41041.80 یورو (در سال 2024) در آلمان داشته باشند. در چنین مواردی، آژانس کار فدرال (BA) باید درخواست شما برای استخدام را تأیید کند.

کارت آبی اتحادیه اروپا امتیازاتی را برای کارکنان مهاجر و خانواده های آنها ارائه می دهد. به دست آوردن اقامت دائم زودهنگام به دارندگان کارت اجازه می دهد تا پس از کمتر سه سال (27 ماه)، واجد شرایط دریافت مجوز اقامت دائم شوند. کسانی که مهارت های زبان آلمانی خوبی را نشان می دهند، می تواند بعد از 21 ماه مجوز اقامت دائم دریافت کنند. همسران میتوانند بدون داشتن مدرک زبان آلمانی مهاجرت به آلمان داشته باشند و بلافاصله شاغل شوند. کارت اتحادیه اروپا به مدت 4 سال ارائه می شود. در صورت اتمام این مدت، 3 ماه دیگر تمدید می شود تا دارنده کارت تصمیمات آتی خود را برای کار، تحصیل یا اقامت دائم اتخاذ نماید. در صورتی که مدت قرارداد کاری کمتر از 4 سال باشد، مدت کارت آبی اتحادیه اروپا به میزان مهلت قرارداد کاری + 3 ماه اضافی در نظر گرفته می شود. توجه داشته باشید، برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا مدرکی دال بر مهارت زبان آلمانی مورد نیاز نیست، مگر اینکه بخواهید یک حرفه قانونی را انجام دهید.

مهاجرت به آلمان از طریق دریافت ویزای کارکنان کم مهارت (Au Pair)

طبق قوانین کشور آلمان، نیروی کار کم مهارت فقط می توانند به طور موقت در کشور بمانند و نمی توان به آنها اقامت دائم داد. بزرگترین حوزه اشتغال کارکنان فصلی در بخش کشاورزی و صنعت خدمات غذایی (بیش از شش ماه در سال) است. این بخش همچنین شامل نیروی کار خانگی (پرستار) در خانواده هایی با افراد نیازمند مراقبت می شود. افرادی که از طریق Au Pairs مهاجرت به آلمان را انتخاب می‌کنند، باید 30 ساعت در هفته (حداکثر 6 ساعت در روز) کار می کند. با توجه به Bundesagentur für Arbeit (آژانس اشتغال آلمان)، Au Pairs باید حداقل از 4 عصر هر روز و 1.5 روز کامل تعطیلات داشته باشد. در نظر داشته باشید که یک Au Pairs مجاز به داشتن مشاغل دیگری در طول اقامت خود در آلمان نیست.

قوانین آلمان برای اشخاص شاغل به صورت Au Pair، 280 یورو به عنوان حقوق ماهانه تعیین می کند. همچنین، خانواده میزبان باید به هزینه دوره زبان Au Pair در مجموع 840 یورو در سال کمک کند. خانواده ها می توانند انتخاب کنند که این مبلغ را به صورت ماهانه به Au Pair (70 یورو در ماه برای کل مدت برنامه) یا به طور یکجا پرداخت کنند. در بعضی موارد، این هزینه کامل پوشش داده می شود و در برخی موارد دیگر، Au Pair باید بقیه هزینه را بپردازد. در قانون جدید مهاجرت به آلمان، یک یارانه 70 یورویی در ماه، به Au Pair هایی که قرارداد کاری خود را از تاریخ 2023 به بعد امضا کرده اند، داده می شود. همچنین خانواده میزبان هزینه بیمه شما را پرداخت خواهد کرد. شرط سنی دریافت ویزای کارکنان کم مهارت، 18 تا 26 سال است و داشتن دانش زبان آلمانی A1 ضروری است.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل (مهاجرت تحصیلی)

آلمان به دلیل خدمات آموزشی رایگان در دانشگاه ها و سطح بالای علمی در سیستم آموزشی خود، به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجرت دانشجویی در جهان شناخته می شود. دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند، با توجه به بازار کار پر رونق این کشور، شانس بالایی برای یافتن کار و اقامت خواهند داشت. همه این عوامل باعث شده تا بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان، برای بالا بردن سطح علمی خود آلمان را انتخاب کنند و بدین ترتیب، بعد از اتمام تحصیلات به راحتی وارد بازار کار اروپا شوند. در حقیقت، محبوبیت مهاجرت به آلمان در میان دانشجویان بین المللی به این دلیل در حال افزایش است که روز به روز، قوانین مهاجرت تحصیلی در این کشور آسان تر می شود. علاوه بر قانون تحصیل رایگان مهاجرین در دانشگاه های دولتی، موانع زبانی نیز در حال کاهش است چراکه در حال حاضر، بیش از 1300 رشته کارشناسی ارشد در آلمان وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می شود و به طور خاص برای دانشجویان بین المللی طراحی شده اند. اما به طور کلی، داشتن مهارت زبان آلمانی سطح C1 و B2 برای تحصیل در آلمان امری انکارناپذیر است.

سیستم آموزشی آلمان

سیستم آموزشی در آلمان

سیستم آموزشی آلمان، در سطح فدرال سازماندهی می شود. اطلاعات زیر به طور کلی برای کل کشور آلمان صدق می کند، اما بسته به ایالت فدرال ممکن است تفاوت های جزئی وجود داشته باشد و کسانی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند باید به تفاوت های قانونی ایالات با یکدیگر توجه داشته باشند.سیستم آموزشی آلمان در چهار مرحله اصلی تعریف شده است:

 • Grundschule (دبستان): سنین 6 تا10 الی 12 سال
 • Sekundarstufe I (سطح متوسطه اول یا راهنمایی): سنین 10 الی12 تا 15 الی 16 سال
 • Sekundarstufe II (سطح متوسطه): سنین 15 الی 16 تا 18 الی 19 سال
 • آموزش عالی: دانشگاه ها، Fachhochschulen (دانشگاه های علمی کاربردی) و موسسات آموزش حرفه ای

پس از تکمیل دوره ابتدایی (Grundschule)، دانش‌آموزان بر اساس عملکرد تحصیلی، توصیه‌های معلمان و ترجیحات والدین به یکی از سه نوع سطح متوسطه پایین منتقل می‌شوند:

 • Hauptschule: مدرسه ای عملی محور، با تمرکز بر آمادگی حرفه ای (به عنوان مثال در صنایع دستی)
 • Realschule: مدرسه ای که آمادگی برای آموزش حرفه ای (مثلاً در تجارت) و آموزش آکادمیک را ترکیب می کند و طیف وسیع تری از موضوعات را ارائه می دهد. این می تواند مقدمه ای برای مهاجرت به آلمان با هدف کارآموزی باشد.
 • Gymnasium: مدرسه ای با گرایش آکادمیک که دانش آموزان را برای تحصیلات عالی آماده می کند (گواهی پایان تحصیل: Abitur)

بسته به ایالت فدرال نیز انواع مختلفی از مدارس جامع وجود دارد. به عنوان مثال در برلین، دیگر Haupt- و Realschulen وجود ندارد زیرا با Integrierte Sekundarschule (ISS) جایگزین شده اند. Haupt- و Realschule با گواهی پایان تحصیلات پایان می یابند که برای شروع آموزش حرفه ای لازم است. کسانی که متقاضی مهاجرت به آلمان برای این مقطع تحصیلی هستند، می بایست به جزییات این تفاوت ها در بخش های مختلف کشور آلمان توجه داشته باشند. مدارک تحصیلی عالی را نیز می توان از طریق به اصطلاح مسیر دوم آموزشی تکمیل کرد، به عنوان مثال، مدارس شبانه ای وجود دارد که می توان Abitur را در آنها کسب کرد. تحصیل اجباری پس از 12 الی 13 سال حضور در مدرسه، بسته به ایالت فدرال، پایان می یابد (از 6 سالگی تا 18 سالگی).

گزینه های تحصیل در آلمان

 • مدارس دولتی: مدارسی که با بودجه دولتی و آموزش به زبان آلمانی ارائه می شود. برخی از مدارس دولتی برنامه های دو زبانه یا کلاس های زبان شناور را نیز ارائه می دهند.
 • مدارس خصوصی: مدارس پولی که ممکن است رویکردهای آموزشی جایگزین، کلاس‌های کم جمعیت تر یا گروه های مذهبی خاص را ارائه دهند. همچنین، برخی از مدارس خصوصی نیز برنامه های درسی دو زبانه یا بین المللی ارائه می دهند که برای هدف های مهاجرت به آلمان مناسب هستند.
 • مدارس بین المللی: این مدارس برای گروه مختلف دانش آموزی ارائه می شود و معمولاً از برنامه درسی بین المللی مانند مدرک بین المللی (IB) پیروی می کنند. تدریس در این مدارس معمولاً به زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی دیگر است.

فرآیند ثبت نام در آلمان

برای ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه آلمانی، باید مدارکی مانند شناسنامه، مدرک اقامت و سوابق واکسیناسیون ارائه دهید. تحقیق در مورد مدارس و شرایط پذیرش آنها از قبل ضروری است، زیرا برخی از مدارس دارای لیست انتظار، شرایط خاص ورودی یا دوره های ثبت نام خاص هستند. توصیه می کنیم حداقل یک سال و نیم قبل، تحقیقات پیرامون مدرسه را شروع کنید. اگر فرزند شما در سن دبستان است و قرار است در یک مدرسه ابتدایی دولتی تحصیل کند، محل سکونت معمولاً برای مدرسه شرط است.

فرصت های آموزش دو زبانه

تحصیل در مدارس دو زبانه از فرصت های حاضر در مهاجرت به آلمان است. بسته به ترجیحات زبانی خانواده خود، می توانید گزینه های آموزش دوزبانه را در مدارس دولتی، خصوصی یا بین المللی بررسی کنید. برنامه‌های دو زبانه معمولاً شامل آموزش موضوعات به زبان آلمانی و زبان دیگر است که به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد در هر دو زبان مهارت پیدا کنند.

فعالیت ها و پشتیبانی بعد از مدرسه

بسیاری از مدارس در آلمان فعالیت های بعد از مدرسه یا آموزش تمام روز (Ganztagsschule) را ارائه می دهند که فرصت های یادگیری و پشتیبانی بیشتری را در موضوعات مختلف ارائه می دهند. این فعالیت ها می تواند به ویژه برای کودکان مهاجری که ممکن است برای سازگاری با محیط آموزشی جدید نیاز به حمایت یا کمک زبان اضافی داشته باشند مفید باشد.

تحصیل در آلمان در سنین پایین

تحصیل در آلمان در سنین پایین

آلمان با سیستم آموزشی بسیار خوبی که دارد، یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت به آلمان  به منظور تحصیل کودکان است. بر اساس قوانین کشور آلمان، تحصیل کودکان از سن 4 تا 6 سالگی اختیاری و از سن 7 سالگی به بعد اجباری است. کودکان تا سن 11 سالگی به مدت 4 سال در مقطع ابتدایی (Grundschule) تحصیل می کنند. همانطور که گفته شد، توجه داشته باشید که قوانین تحصیلی در ایالت های آلمان کمی متفاوت از یکدیگر است و برای مثال تعداد سال های تحصیلی برای مقطع ابتدایی در برلین و براندنبورگ به جای 4 سال، 6 سال است. همچنین تحصیل در مدارس ایالتی رایگان است مگر قصد داشته باشید فرزندتان در مدارس بین المللی یا خصوصی تحصیل کند. فرزند شما برای تحصیل در آلمان باید یک قیم با اقامت دائم آلمان داشته باشد به این معنی که یا یک فرد آلمانی یا شخصی که اقامت دائم آلمان را دارد، کفالت فرزند شما را به عهده بگیرد. فرزند شما باید به زبان آلمانی مسلط شود، به همین منظور در ابتدای ورود، برای فرزندان شما کلاس های ویژه ای در نظر گرفته می شود تا مهارت های زبانی آن ها تقویت شود.

مدارس شبانه روزی آلمان

تحصیل در مدارس شبانه روزی، یکی دیگر از اهداف مهاجرت به آلمان است. تحصیل در این مدارس، در چهارچوب یک استاندارد بین المللی صورت میگیرد. با توجه به کیفیت در همه ایالت های آلمان، این امکان وجود دارد که فرزندانتان را در این مدارس ثبت نام کنید. همچنین مدارس شبانه روزی وجود دارد که کودکان و نوجوانان بین 6 تا 18 سال را پذیرش می کنند. از مزایای تحصیل دانش آموزی در آلمان، آموزش با استاندارد های بالا در مدارس و یک راه عالی برای جا افتادن در فرهنگ مردم آلمان است. تدریس در این نوع از مدارس آلمان که مهاجرین را پذیرش می کنند به زبان آلمانی و برخی دیگر به زبان انگلیسی می باشد.  بنابراین تحصیل از دوره دانش آموزی در آلمان، سبب تقویت پایه زبان آلمانی نیز می شود.

تحصیل در دبیرستان های آلمان

مهاجرت به آلمان برای تحصیل در مقطع دبیرستان، می تواند شانس ورود دانش آموزان به دانشگاه های معتبر آلمان یا سراسر جهان را افزایش دهد. تحصیل در دبیرستان های آلمان به دو بخش مدارس راهنمایی اول و متوسطه دوم تقسیم می شود. دانش آموزانی که می خواهند قبل از 18 سالگی از طریق تحصیل به آلمان مهاجرت کنند، باید مهارت زبان آلمانی خود را کامل کنند (معمولاً در سطح  B1و C1). دانش آموزان در این مقطع خود را برای ورود به دانشگاه آماده میکنند، بنابراین از همان ابتدا باید در نظر داشته باشند که شرط معدل دیپلم برای ورود به دانشگاه های آلمان نکته ای مهم است. سیستم محاسبه معدل در آلمان از عدد 1 تا 6 است به این معنی که معدل 1، معدل مطلوب تری است و معدل 4 تا 6 به منزله مردودی است. معدل دیپلم قابل قبول دانش آموزان برای ورود به دانشگاه های آلمان، 2.5 (معادل 15) می باشد. البته برخی رشته ها از این قاعده مستثنی بوده و معدل بالاتری نیاز دارند. رشته های پزشکی، حقوق، داروسازی و داندانپزشکی از این دست رشته ها میباشند و داشتن معدل بالای 19 برای ورود به آن ها ضروری است.

شرکت در دوره های کالج در آلمان

شرکت در دوره های کالج، یکی از اهداف متقاضیان مهاجرت به آلمان برای استخدام و اشتغال است. کالج یک دوره یک ساله (دو ترمه) بعد از تحصیلات در مقطع دبیرستان است که جهت آمادگی دانش آموزان مهاجر غیر بومی برای ورود به دانشگاه یا آموزش های حرفه ای برای اشتغال برگزار می شود. به طور کلی، سیستم آموزش در کشورهای مختلف با تفاوت هایی همراه است. برای مثال، تحصیلات دبیرستان در ایران 12 ساله است در حالیکه این مقطع تحصیلی برای دانش آموزان آلمانی، 13 سال به طول می انجامد. بنابراین، کشور آلمان برای جبران این نقص در مدرک، تحصیل در دوره یک ساله کالج را برای دانش آموزان مهاجری که مدرک دیپلم خود را در کشوری غیر از آلمان دریافت کرده اند، در نظر گرفته است. کالج در آلمان دوره ای 10 ماهه است که در طی آن دانشجو با مفاد درسی مورد نیاز برای تحصیل در رشته مورد نظر خود در دانشگاه آشنا می شود .تحصیل در کالج برای متقاضیان مهاجرت به آلمان به صورت خصوصی و دولتی امکان پذیر است. تحصیل در کالج های دولتی رایگان می باشد.

رشته‌های موجود در کالج‌های کشور آلمان

رشته های تحصیلی در کالج هایی که منجر به ورود به دانشگاه می شوند، به 4 دسته کلی تقسیم می شوند که عبارت‌اند از : فنی مهندسی، تجربی، اقتصاد و مدیریت و زبان .

 • T-Kurs: ریاضیات، فیزیک، شیمی و انفورماتیک، زبان آلمانی
 • M-Kurs: ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست شناسی، زبان آلمانی
 • W-Kurs: ریاضیات، اقتصاد، تجارت و جامعه شناسی، زبان آلمانی
 • G-Kurs: تاریخ، ادبیات آلمانی، جامعه شناسی و آمار، زبان آلمانی

ورود به تمامی رشته های دانشگاهی از این طریق امکان پذیر است. لازم به ذکر است که زبان آلمانی مورد نیاز برای گرفتن پذیرش کالج، حداقل مدرک B1 آلمانی می باشد و همچنین حداکثر سن پذیرش برای کالج حداکثر 24 سال می باشد .

مهاجرت به آلمان برای تحصیل در مقطع لیسانس

مهاجرت به آلمان برای تحصیل در دانشگاه یکی از روش های مهاجرتی است. آلمان با داشتن سطح بین المللی آموزش عالی و یک زندگی شهری پر جنب و جوش، یک مقصد تحصیلی ایده آل برای دانشجویان جوان و پر انرژی است. بسیاری از مردم از این موضوع آگاه نیستند که آلمان آموزش رایگان ارائه می دهد. برخلاف کشورهایی همچون آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی که هزینه های تحصیلی گزافی دارند، دانشگاه های آلمان یا رایگان است یا هزینه های بسیار پایینی دارد. به همین دلیل، آلمان یک مکان محبوب برای مهاجرت برای مقاصد تحصیلی است. برای مهاجرت برای تکمیل مدرک دانشگاهی باید ویزای تحصیل در آلمان را دریافت کنید. دریافت ویزای تحصیلی در آلمان به دو صورت امکان پذیر است، نوعی از مهاجرت تحصیلی در مقطع تحصیلات عالی که با درخواست “ویزای تحصیلی” امکان پذیر است، به کسانی اعطا می شود که قبل از مهاجرت به آلمان از دانشگاهی در این کشور پذیرش گرفته باشند. در روش مهاجرت تحصیلی، با دریافت “ویزای متقاضی دانشجویی” صورت میگیرد و برای کسانی است که از دانشگاهی پذیرش نگرفته اند و قصد دارند پس از ورود به آلمان، دانشگاه مورد نظر خود را بیابند. در این نوع ویزا، به متقاضی به مدت 9 ماه اجازه اقامت داده می شود تا بتواند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش دریافت کند. در این مدت متقاضی اجازه اشتغال نخواهد داشت.

برای دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه، ارائه مدرک دیپلم معتبر (با معدل حداقل 15) یا مدرک دوره کالج و افتتاح یک حساب مسدوده شده به مبلغ 11208 یورو (در سال 2024)، الزامی است. همچنین برای دریافت ویزای متقاضی دانشجویی باید مدارک تحصیلی پیشین خود را برای دریافت پذیرش در کالج یا دانشگاه ارائه کنید و یک حساب مسدود شده به مبلغ 1027 یورو (برای سال 2024)، افتتاح نمایید. حداکثر سن مهاجرت به آلمان برای پذیرش در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی، 21 سال می باشد.

زمان درخواست ورود به دانشگاه های آلمان دارای دو جدول زمانبندی است:

ورودی 1: ترم تابستانه (مارس تا آگوست). درخواست ها باید تا قبل از 15 ژانویه هر سال ارسال شوند.

ورودی 2: ترم زمستانی (بین سپتامبر تا فوریه یا اکتبر تا مارس). درخواست ها باید تا قبل از 15 جولای هر سال ارسال شوند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع لیسانس می توانند از دانشگاه های خصوصی یا دولتی آلمان پذیرش بگیرند. دروس در برخی از دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی و در برخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس میشود. در دانشگاه های دولتی که تحصیل در آن ها رایگان است، دروس به زبان آلمانی تدریس می شود.  به طور کلی برای ورود به این دانشگاه ها، مهارت زبان آلمانی سطح  B1 و برای برخی رشته ها، C1 ضروری است. اما چنانچه فاقد مدرک زبان آلمانی هستید، پس از مهاجرت به آلمان، تنها امکان تحصیل در دانشگاه های بین المللی را دارید که باید برای آن ها شهریه پرداخت کنید. داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر تافل یا آیلتس (نمره 6 برای مقطع کارشناسی) برای حضور در این دانشگاه ها الزامی است.

طول تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، 6 الی 8 ترم ( 3 الی 4 سال) است. دانشجو می تواند در طول تحصیل خود، به مدت 240 روز نیمه وقت یا 120 روز تمام وقت، برای خود شغلی داشته باشد. همچنین، پس از اتمام تحصیلات خود نیز می تواند برای مدت محدودی (تا 18 ماه) در آلمان بماند و به دنبال کار بگردد. اگر بتواند در این مدت شغل پیدا کند، اجازه دارد در آلمان اقامت بگیرد. گزارش‌ها حاکی از آن است که تا 54 درصد از دانشجویانی که تحصیلات خود را در آلمان به پایان می‌رسانند، در همانجا می‌مانند و شغل پیدا می‌کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در مقطع فوق لیسانس

شرایط پذیرش مهاجرت به آلمان برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس، همانند مقطع لیسانس بوده با این تفاوت که در این مقطع محدودیت سنی معمولاً وجود نداشته و تمامی افرادی که مدرک لیسانس و زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6.5 دارند، میتوانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس اقدام کنند .دانشجو در طی تحصیل می تواند 20 ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشد و از این طریق امرار معاش کند. حداقل درآمد برای کار دانشجویی ساعتی بین 9 تا 10 یورو می باشد. این درآمد کفاف هزینه های زندگی یک دانشجو در آن کشور را می دهد. همچنین پس از فارغ التحصیل شدن ، دولت آلمان 18 ماه به فرد فرصت میدهد که شغلی پیدا کند و اگر موفق شود، با کمتر از 2 سال اشتغال در آلمان موفق به کسب اقامت دائم آلمان می گردد .

مهاجرت از طریق تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

تحصیل در مقطع دکترا در آلمان، یکی از بهترین راه های مهاجرت به آلمان برای ارتقاء مدرک تحصیلی و افزایش مهارت‌ و دانش در حوزه تخصصی باشد. آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه تحقیقات و فناوری، سطح بسیار بالایی از تحصیلات تکمیلی و فضای پژوهشی را ارائه می دهد. در آلمان، دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی غیردانشگاهی، پشتیبانی خوبی در بخش تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی دارند. بنابراین، دانشجویان دکترا با مهاجرت تحصیلی خود به آلمان، فرصتی برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی بین‌المللی دارند و بدین ترتیب، دانش و مهارت‌های خود را افزایش می دهند. دانشگاه‌های آلمان برای دانشجویان دکترا تسهیلات بسیاری را فراهم می‌کنند، از جمله پشتیبانی مالی، فضای آموزشی پژوهشی پیشرفته، دسترسی به تجهیزات پیشرفته و همچنین فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی که همه این تسهیلات به دانشجویان دکترا کمک می‌کنند تا بهترین نتایج را در پژوهش‌های خود به دست آورند و در آینده به عنوان یک پژوهشگر یا دانشمند برجسته در حوزه تخصصی خود شناخته شوند.

متقاضیان زیادی مهاجرت به آلمان برای تحصیل در مقطع دکترا را انتخاب می کنند. از همین رو رقابت سختی برای انتخاب دانشجو در این مقطع وجود دارد. اولین قدم برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری، قبول حمایت علمی شما توسط یک استاد راهنما در آلمان است. لازم به ذکر است که اولویت پذیرش با دانشجویان فوق لیسانس همان دانشگاه است .در آلمان هیچ آزمون ورودی برای پذیرش دکترا وجود ندارد، اما معدل دانشجو و دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده است، از جمله مواردی است که تأثیر مهمی در پذیرش دکترا دارد. همچنین طرح دکترای دانشجوی متقاضی باید از طرف استاد راهنما مورد تأیید قرار بگیرد. غالب مدت تحصیل دانشجویان دکتری در آلمان پژوهشی بوده و ساعات تئوری کمتری می گذرانند. داشتن مدرک زبان آلمانی برای دانشجویان دکتری الزامی نیست زیرا دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود. در عوض داشتن مدرک بین المللی زبان انگلیسی با نمره 7 الزامی است. نکته حائز اهمیت درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان این است که همسر و فرزندان زیر 18 سال فرد دانشجو میتوانند از طریق ویزای همراه در کنار دانشجو به آلمان مهاجرت کنند.

ویزای دوره زبان آلمانی

مهاجرت به آلمان برای فراگیری زبان آلمانی

ویزای دوره زبان آلمانی (Visum zum Sprachkurs)، یکی از انواع ویزاها در راستای مهاجرت به آلمان است که در صورت تمایل به شرکت در دوره فشرده زبان آلمانی، می توانید آن را دریافت کنید. مهلت حضور در آلمان از طریق این ویزا، 3 تا 12 ماه (1 سال) است و تعداد ساعات آموزش، 18 ساعت در هفته به صورت روزانه است.

برای دریافت ویزا می بایست در یکی از موسسات آموزش زبان آلمانی در کشور آلمان ثبت نام نمایید و مدارک ثبت نامی را به اداره مهاجرت محلی ارائه دهید. توجه داشته باشید کلاس آموزش زبانی که انتخاب می کنید شرایط آموزش فشرده زبان بر اساس مدت محدود حضور شما در کشور آلمان را برآورده کند. این دوره آموزش زبان آلمانی را با دوره مقدماتی زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان اشتباه نگیرید. دوره مقدماتی زبان آلمانی که در پیش نیازهای شروع دوره تحصیل در مهاجرت به آلمان به شما ارائه می شود، مستقل از دوره فشرده فراگیری زبان آلمانی است. شما قرار نیست بعد از اتمام این دوره آموزش زبان، وارد یک برنامه تحصیلی در آلمان شوید. چنانچه تمایل به گرفتن ویزای تحصیلی دارید، می‌بایست بعد از اتمام دوره زبان آلمانی، به کشور خود بازگردید و درخواستی ویزای تحصیلی بدهید. ویزای آموزش زبان آلمانی شما را مجاز به اشتغال در آلمان نمی کند و شما می‌بایست برای تأمین مالی خود، یک حساب مسدود شده به مبلغ 11208 یورو در آلمان ایجاد کنید. همچنین باید یک بیمه مسافرتی با پوشش 30000 یورو تهیه کنید.

ارزشیابی مدارک تحصیلی و سوابق حرفه‌ای در آلمان

برخی شرکت‌ها یا سازمان های دولتی در آلمان موظف هستند تا صلاحیت‌ها و مهارت‌های متقاضیان خارجی را بررسی و ارزیابی کنند. اتاق‌های بازرگانی نیز در این فرآیند نقش دارند. بر اساس قانون شناسایی فدرال (Anerkennungsgesetz)، هر کارشناس خارجی باید صلاحیت حرفه‌ای خود را ثابت کند. این قانون برای کسانی است که مدرک حرفه‌ای خارجی دارند و می‌خواهند در آلمان کار کنند.

اگر شغل متقاضی تطابقی با شغل‌های آلمانی داشته باشد و آن شغل تحت قانون فدرال قرار داشته باشد، صلاحیت‌های وی تحت همین قانون بررسی می‌شوند. قانون شناسایی فدرال شامل شغل‌های مخصوص مانند پزشکان و داروسازان (که تحت قوانین خاص خودشان هستند) و همچنین شغل‌های عمومی است. ولی باید توجه داشت که برخی شغل‌ها، مانند معماران، معلمان و مربیان، تحت قوانین ایالت‌های فدرال قرار دارند و برای آن‌ها قانون ایالتی مربوطه باید اعمال شود.

در این بین، برای تایید صلاحیت‌های علمی همچون اقتصاددانان یا متخصصان IT که پیش‌نیاز شغل‌های مخصوص نیستند، قوانین مختلفی اعمال می‌شود. مسئول انجام «ارزیابی گواهینامه صلاحیت دانشگاهیان خارجی» دفتر مرکزی آموزش خارجی (ZAB: Zentralstelle für ausländisches Bildungswesen) است. برای شناخت بهتر صلاحیت‌های خارجی، پورتال BQ (Berufsqualifikationen-Portal) اطلاعات جامعی در مورد سیستم‌های آموزش حرفه‌ای و محتوای آموزشی در کشورهای مختلف جهان ارائه می‌دهد. برای یک مهاجر خارجی، تایید صلاحیت، پیش‌نیازی برای انجام شغل‌های مخصوص همچون در حوزه پزشکی است. بانک اطلاعاتی BerufeNet فهرستی از تمام شغل‌های مخصوص در آلمان را جمع‌آوری کرده است.

همچنین اگر صلاحیت یک مهاجر بین‌المللی، به طور کامل محرز نشود، به عنوان «شناخت جزئی» ثبت می‌شود. در این صورت، متقاضی باید در یک دوره آموزشی یا کارآموزی در بخش‌هایی که برای تایید صلاحیت خود کمبودی دارد، شرکت کند.

هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی امکان‌پذیر است. برای تحصیل  در دانشگاه‌های خصوصی ملزم به پرداخت شهریه، هزینه جزوه و کتاب و هزینه‌های ثبت‌نام هستید؛ هرچند در دانشگاه‌های دولتی الزامی به پرداخت شهریه ندارید، و با برآوردن شرایطی همچون شرط سنی، الزامات زبانی و شرط معدل می‌توانید در دانشگاه دولتی پذیرش بگیرید، اما معمولاً باید مبلغی همچون «هزینه ترم»، هزینه ثبت‌نام و هزینه جزوات را پرداخت کنید. البته این مبلغ بسیار کم و در حدود ۳۰۰ یا ۴۰۰ یورو برای کل ترم است. این هزینه بلیط حمل و نقل عمومی در سطح شهر و گاهی حتی مناطق اطراف را نیز شامل می‌شود. در این بین، در برخی در آلمان چند استثنا نیز هست که باید در آن هزینه تحصیل را پرداخت کنید:

هزینه‌های متوسط ماهانه یک دانشجو در آلمان

دانشگاه‌های آلمان بین برنامه‌های تحصیلی پاره‌وقت و تمام‌وقت تمایز قائل می‌شوند. برنامه‌های تحصیلی پاره‌وقت معمولاً هزینه تحصیلی دارند. همچنین، ممکن است دانشگاه‌های دولتی در برخی ایالت‌ها از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا هزینه تحصیل دریافت کنند. به عنوان مثال هزینه تحصیل در بادن-وورتمبرگ ۱۵۰۰ یورو در هر ترم یا ۳۰۰۰ یورو در سال است. البته سایر هزینه‌ها در آلمان در مقایسه با دیگرکشورهای اروپایی، بسیار ارزان است. در زیر می‌توانید هزینه‌های متوسط ماهانه یک دانشجو را ببینید:

 • اجاره و خدمات: ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو
 • غذا و نوشیدنی: ۲۰۰ تا ۲۵۰ یورو
 • بیمه سلامت: ۱۰۰ یورو
 • تلفن و اینترنت: ۳۰ یورو
 • تفریح و سرگرمی: ۵۰ تا ۱۰۰ یورو

دانشگاه‌های برجسته آلمان

آلمان دانشگاه‌های برجسته و معتبر زیادی دارد. در ادامه، چند دانشگاه معتبر در آلمان را به شما معرفی می‌کنیم:

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ (LMU) :

این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا است. LMU در بسیاری از رشته‌ها، از جمله فیزیک، علوم زیستی و علوم انسانی، رشته‌های تحصیلی مهمی دارد. بسیاری از دانشمندان برجسته، از جمله مکس پلانک و ورنر هایزنبرگ، از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند.

دانشگاه هامبولت برلین :

این دانشگاه در قرن ۱۹ میلادی تأسیس شد و یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آلمان است. دانشگاه هامبولت به خاطر تأکید بر تحقیقات علمی و تعامل بین رشته‌های مختلف شهرت دارد.

دانشگاه اشتوتگارت :

این دانشگاه یکی از مراکز علمی برجسته در آلمان است و در رشته‌هایی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر و فیزیک دوره‌های آموزشی قوی‌ای دارد. اشتوتگارت که پایتخت ایالت بادن-وورتمبرگ نیز هست، یکی از مراکز صنعتی بزرگ آلمان است و مقر شرکت‌های مشهوری همچون مرسدس-بنز و پورشه است.

دانشگاه فنی مونیخ (TUM) :

این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه‌های فنی در جهان است و در رشته‌هایی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر و علوم زیستی رشته‌های تحصیلی برجسته‌ای دارد.

دانشگاه فرایبورگ:

دانشگاه فرایبورگ که در سال ۱۴۵۷ تأسیس شده، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان است. این دانشگاه در رشته‌هایی مانند علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی برنامه‌های آموزشی برجسته‌ای دارد.

دانشگاه هایدلبرگ:

دانشگاه هایدلبرگ که در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه در رشته‌های مختلفی از جمله علوم طبیعی، علوم انسانی و علوم اجتماعی، رشته‌های تحصیلی مفیدی دارد. هایدلبرگ همچنین محل فعالیت بسیاری از برندگان جایزه نوبل بوده است.

دانشگاه فنی برلین (TU Berlin) :

این دانشگاه یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه‌های فنی آلمان است. دانشگاه فنی برلین در رشته‌هایی مانند مهندسی، علوم کامپیوتر و علوم طبیعی رشته‌های آموزشی به روزی دارد. این دانشگاه نیز به خاطر تأکید بر روی تحقیقات علمی و تعامل بین رشته‌های مختلف شهرت دارد.

مهاجرت به آلمان از طریق پیوست به خانواده

اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا که مهاجرت به آلمان را تجربه می کنند، اغلب مایلند اعضای خانواده غیر آلمانی خود را که در خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند، با خود به آلمان بیاورند؛ خواه به طور موقت یا دائم در آنجا بمانند. مقامات مهاجرت در آلمان که از بنیان خانواده ها حمایت می کنند، برای این منظور ویزای ویژه ای ایجاد کرده اند که اتباع غیر اتحادیه اروپا می توانند برای پیوستن به اعضای خانواده خود در آلمان آن را درخواست دهند. اگر یکی از اعضای خانواده شما اقامت دائم آلمان را داشته باشد، این امکان برای شما فراهم است که درخواست ویزای پیوست را به سفارت این کشور تحویل دهید. این روش نیز مانند سایر روش های مهاجرت به آلمان پیش نیاز ها و الزاماتی دارد که باید رعایت شوند. در صورتی که سایر اعضای خانواده شما مانند پدر، مادر، خواهر، برادر، پدر بزرگ، مادر بزرگ و …، مقیم کشور آلمان باشند، نیز می توانید برای ویزای پیوست اقدام کنید اما این ویزا معمولاً کمی سخت تر صادر می شود.

اعضای خانواده باید ویزای پیوستن به خانواده (Familiennachzug zu Deutschen) را دریافت کنند که یک ویزای طولانی مدت است و میتواند بعداً به مجوز اقامت تبدیل شود. همچنین، اعضای خانواده اتباع کشورهای ثالث با حق اقامت موجود در آلمان اجازه دارند برای ملاقات موقت خانوادگی وارد کشور شوند.

شرایط الحاق به همسر در آلمان

اگر شما اقامت دائم آلمان را داشته باشید، همسر شما برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارد. بنابراین، باید به سفارت آلمان یا کنسولگری آلمان در کشور خود مراجعه و برای دریافت ویزا اقدام کند. برای اینکه همسرتان بتواند به شما در آلمان ملحق شود، شرایط زیر باید رعایت شود:

 • حق اقامت: شما باید به عنوان یک شاغل، دارای مجوز اقامت یا کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان باشید.
 • محل اقامت: شما پس از مهاجرت به آلمان، باید مسکنی را در آلمان اجاره یا خریداری کنید که برای خانواده شما به اندازه کافی بزرگ باشد.
 • بیمه درمانی و پول: شما باید دارای پوشش بیمه درمانی و بودجه کافی برای مراقبت از خانواده خود باشید.
 • سن قانونی: همسر شما در سن قانونی، یعنی حداقل 18 سال سن باشد.
 • اعضای خانواده به دانش ابتدایی از زبان آلمانی در سطح A1 نیاز دارند.
 • اگر شما یا همسرتان مجوز زندگی در آلمان را دارید، فرزندان زیر 18 سال شما نیز مستحق اجازه اقامت موقت یا دائم هستند.
 • فرزند شما نباید متأهل، مطلقه یا بیوه باشد.

به طور کلی برای درخواست ویزای پیوستن به خانواده، باید پاسپورت و گواهی ازدواج رسمی یا مدرکی دال بر عقد ثبت شده را ارائه دهید.

قوانین مهاجرت به آلمان برای اعضای خانواده نیز همان قواعد را دارد. پس از ورود خانواده شما به آلمان، باید آنها را در اداره ثبت نام ساکنان (Einwohnermeldeamt)، ثبت نام کنید. شما باید ظرف سه ماه از اداره مهاجرت محلی برای اجازه اقامت درخواست دهید. برای انجام این کار، باید گذرنامه، گواهی تولد و ازدواج، فیش حقوقی یا اظهارنامه مالیاتی، مدرکی مبنی بر اجاره یا خرید مسکن و هر مدرک دیگری که ممکن است مورد نیاز باشد، بسته به وضعیت خاص خانواده خود ارائه دهید. پس از اعطای حق اقامت، همسر تازه وارد شده شما فوراً می تواند هر نوع شغلی را در آلمان درخواست دهد.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

یکی از بهترین و سریع ترین راه های مهاجرت به آلمان برای اخذ اقامت، ازدواج با یک شهروند آلمانی است. قوانین ازدواج و طلاق در آلمان ربطی به جنسیت همسر ندارد. یعنی هم ازدواج یک زن غیر آلمانی با یک مرد آلمانی و هم ازدواج یک زن آلمانی با یک مرد غیر آلمانی منجر به اخذ ویزای ازدواج آلمان و متعاقب آن تابعیت آلمان می شود. جالب اینجاست که هر نوع ازدواج ثبت شده و معتبر در هر کشوری خارج از آلمان قابل قبول است (حتی غیابی). بر اساس قوانین آلمان، فرد دارای اقامت دائم آلمان باید مدرکی ارائه کند که نشان دهد آن فرد، با یک شهروند غیر آلمانی ازدواج کرده است. این مدارک باید به اداره ثبت آلمان ارائه شود و به محض تأیید اداره ثبت، افراد می توانند برای ویزا اقدام کنند. برخی از مراحل و مستندات مورد نیاز برای این نوع مهاجرت عبارتند از:

 • تعریف ازدواج :ازدواج به معنای اتحاد قانونی دو فرد است که توسط دولت یا سازمان مذهبی ثبت می‌شود. در مورد مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، باید با یک شهروند آلمانی یا یک شخص دارای اقامت قانونی در آلمان ازدواج کرده باشید.
 • قوانین ازدواج در آلمان:  برای ازدواج با شهروند آلمانی یا شخصی دارای اقامت قانونی در آلمان، باید ازدواج خود را ثبت کنید و مدارک مربوط به ازدواج را ارائه دهید. این مدارک می‌توانند شامل گواهی ازدواج، گواهی تولد، گواهی اتباع و عکس باشند.
 • فرآیند درخواست اقامت از طریق ازدواج:  برای درخواست اقامت در آلمان از طریق ازدواج، باید فرم درخواست اقامت را پر کنید و آن را به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود ارسال کنید. سپس، باید منتظر تصمیم سفارت یا کنسولگری باشید.
 • مراحل ارزیابی درخواست اقامت از طریق ازدواج : سفارت یا کنسولگری آلمان درخواست را بررسی خواهد کرد و بر اساس شرایط شما و شریک زندگیتان، تصمیم خود را اعلام خواهد کرد. این فرآیند ممکن است چندین ماه طول بکشد.
 • مشکلات احتمالی در فرآیند ازدواج: برخی از مشکلات ممکن در فرآیند ازدواج می‌تواند شامل‌عدم توانایی در ارائه مدارک مورد نیاز، مشکلات زبان یا مشکلات مربوط به وضعیت شغلی یا مالی باشد.

انواع مهاجرت به آلمان از طریق ازدواجانواع مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

در اینجا انواع روش مهاجرت از طریق ازدواج آورده شده است:

 • ازدواج با شهروند آلمان :

اگر با شهروندان آلمان ازدواج کنید، می‌توانید اقامت دائم در آلمان دریافت کنید. اما برای این کار باید ثابت کنید که می‌توانید به زندگی مشترکتان ادامه دهید و همچنین، زبان آلمانی را به خوبی بلد هستید.

 • ازدواج با شخص دارای اقامت در آلمان:

اگر با شخصی که اقامت آلمان را دارد ازدواج کنید، می‌توانید اقامت موقت دریافت کنید. این اقامت معمولاً برای مدت یک سال صادر می‌شود و قابل تمدید است.

 • ازدواج با شخص دارای پناهندگی در آلمان :

اگر با شخصی که پناهندگی آلمان را دارد ازدواج کنید، می‌توانید یک اقامت موقت دریافت کنید. اما برای این کار باید ثابت کنید که ازدواج واقعی است و نه فقط برای دریافت اقامت.

 • ازدواج با شخص دارای اقامت اروپا:

اگر با شخصی که اقامت در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا را دارد ازدواج کنید، می‌توانید یک اقامت موقت در آلمان دریافت کنید. برای این کار باید ثابت کنید که همسر شما واقعاً در آلمان زندگی خواهد کرد.

 • ازدواج با شخص دارای اقامت دائم در آلمان :

اگر با شخصی که اقامت دائم در آلمان را دارد ازدواج کنید، می‌توانید یک اقامت دائم در آلمان دریافت کنید. اما برای این کار باید ثابت کنید که می‌توانید در آلمان روی پای خودتان بایستید و زبان آلمانی را به خوبی بلد هستید. اگر پیش از مهاجرت فرد به آلمان با وی ازدواج کرده باشید، دو تا سه سال پس از ازدواج می‌توانید برای اقامت اقدام کنید.

پس از تأیید مدارک توسط سفارت، ویزای یک ساله قابل تمدید صادر می شود و در صورت عدم وجود مشکل در رابطه، ویزا باز هم تمدید می شود و پس از حداقل سه سال تمدید ویزا، این امکان وجود دارد که درخواست شهروندی آلمان را بدهند.

پس از مهاجرت به آلمان، برای اخذ اقامت به این روش، حداقل سه شرط الزامی باید رعایت شود:

 1. ازدواج شما باید به‌صورت رسمی ثبت شده و سند ازدواج قابل ترجمه و تأیید توسط سفارت کشور آلمان باشد.
 2. همسر شما باید توانایی مالی خود در راستای تأمین هزینه های زندگی شما در این کشور را داشته باشد.
 3. شما باید حداقل مدرک زبان آلمانی سطح A1را داشته باشید.

در روش اقامت آلمان از طریق ازدواج، ابتدا باید مدارک رسمی مورد نیاز را تهیه و به سفارت ارائه دهید، سفارت در صورت تأیید مدارک و همچنین پذیرش توانایی مالی همسر شما یک ویزای یک ساله برای شما صادر می کند. این ویزا یک‌ساله بوده و در سال های بعد در صورتی که ازدواج شما همچنان پا بر جا باشد، تمدید خواهد شد. پس از گذشت سه سال تمدید متوالی ویزا می توانید برای اخذ اقامت آلمان درخواست دهید. همچنین، شما در این روش، اجازه کار تمام وقت در کشور آلمان را دارید و از تمامی حقوق شهروندان آلمانی برخوردار هستید.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

مهاجرت به آلمان از طریق تولد فرزند

این مسئله که شما به واسطه تولد فرزند خود، مجوز مهاجرت به آلمان یا اجازه اقامت را دریافت کنید، کمی پیچیده است و مشروط بر داشتن تابعیت آلمانی فرزند شما می باشد. شاید این سؤال در ذهن شما شکل بگیرد که چگونه ممکن است فرزند شما تابعیت آلمان داشته باشد در صورتی که شما فاقد تابعیت این کشور هستید. بر اساس قوانین مهاجرتی آلمان، در شرایطی فرزندان شما می توانند به واسطه تولد، تابعیت آلمان را دریافت کنند. در این قوانین، کودکی که در آلمان به دنیا می آید، زمانی شهروند آلمانی محسوب می شود که در زمان تولد، یکی از والدین او دارای تابعیت آلمانی باشد یا به مدت (حداقل) هشت سال به طور قانونی در آلمان اقامت داشته و دارای مجوز اقامت دائم باشد (Niederlassungserlaubnis). دو روش اصل والدین و اصل زادگاه یا اصل خون و اصل خاک، به فرزندان تابعیت آلمان اعطا می کند.

بر اساس این قانون تابعیت آلمان، کودکی که حداقل یکی از والدینش پس از مهاجرت به آلمان و گذشت هشت سال، تابعیت آلمانی گرفته باشد، به طور خودکار در بدو تولد تابعیت آلمان را دریافت می کند که اصل زادگاه نام دارد. روش دیگر که اصل والدین نامیده می شود، کودک در صورتی که یکی از والدین او آلمانی باشد و تابعیت آلمان را داشته باشد، به طور خودکار تابعیت آلمان را دریافت می کند.

نوع دیگر تابعیت، تابعیت دوگانه است که بر اساس آن، فرزندان والدین خارجی که در آلمان به دنیا آمده اند می توانند علاوه بر تابعیت والدین خود تابعیت آلمانی نیز داشته باشند، مشروط بر اینکه در آلمان بزرگ شده باشند. طبق قانون، فردی در آلمان بزرگ شده است که تا سن 21 سالگی، موارد زیر را انجام داده باشد:

 • هشت سال در آلمان زندگی کرده باشد یا
 • به مدت شش سال در مدرسه ای در آلمان تحصیل کرده باشد یا
 • تحصیلات پایه یا آموزش حرفه ای خود را در آلمان به پایان رسانده باشد.

اگر هیچ یک از والدین شرایط ذکر شده در بالا را نداشته باشند، کودک به طور خودکار تابعیت آلمان را دریافت نمی کند، اما می توانید بعداً فرزند خود را دارای تابعیت کنید.مهم: فرزندان والدین بدون تابعیت که با مهاجرت به آلمان در این کشور ساکن شده اند، طی این شرایط، برای اخذ تابعیت آلمان اقدام می نمایند:

 • کودک از بدو تولد بدون تابعیت بوده باشد.
 • کودک باید در آلمان یا در هواپیما یا کشتی آلمانی متولد شده باشد.
 • کودک باید حداقل پنج سال به طور قانونی در آلمان اقامت داشته باشد.
 • کودک نباید به بیش از پنج سال حبس محکوم شده باشد.
 • کودک باید تا قبل از تولد 21 سالگی خود برای تابعیت درخواست کند.

حال بر اساس این توضیحات، در صورتی که فرزند شما به واسطه داشتن پدر یا مادر آلمانی، موفق به دریافت تابعیت آلمان شد، شما به عنوان والدین خارجی غیر آلمانی او می توانید درخواست ویزای پیوستن به خانواده را بدهید. شرط دریافت این ویزا، این است که شما در مراقبت از کودک خود با والد دیگر همکاری داشته باشید و بر این اساس، بیانیه مشترک حضانت والدین (gemeinsame Sorgerechterklärung) ارائه دهید. داشتن چنین سندی به این معنی است که حضانت فرزند خود را با شریک زندگی‌تان تقسیم می کنید. در این شرایط، شما مجبور نیستید برای مهاجرت به آلمان ثابت کنید که معیشت کافی دارید. این بدان معناست که حتی اگر از مرکز کار یا اداره رفاه اجتماعی مزایایی دریافت می کنید، می توانید اجازه اقامت دریافت کنید.

لطفاً توجه داشته باشید، برای دریافت مجوز اقامت در چارچوب ذکر شده در بالا، نباید “Aufenthaltsverbot” یا ممنوعیت اقامت (به عنوان مثال به دلیل اخراج قبلی) برای شما صادر شده باشد. در صورت دارا بودن شرایط لازم، پس از سه سال زندگی در آلمان با چنین مجوز اقامتی، می توانید طبق بند 2 قانون 28 اقامت، برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید. شرط لازم برای دریافت اجازه اقامت دائم این است که شما به مراقبت از کودک ادامه دهید و بتوانید ثابت کنید که دانش اولیه زبان آلمانی در سطح A1 را دارید.

مهاجرت از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی یکی از روش‌های ورود به این کشور است که بر اساس دلایل سیاسی یا انسانی انجام می‌شود. در آلمان، چهار نوع اصلی حمایت برای پناهجویان شناخته شده است: حفاظت از آزار و اذیت سیاسی، حفاظت به عنوان پناهنده، پذیرش به دلیل حکم تبعید، و حمایت‌های فرعی.

 • حفاظت از آزار و اذیت سیاسی:

بر اساس ماده 16A قانون اساسی آلمان، حق پناهندگی به افرادی داده می‌شود که به دلیل تعقیب سیاسی از سوی دولت یا سازمان‌های وابسته به دولت در کشور خود، مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند. تعریف آزار و شکنجه سیاسی شامل خطراتی است که فرد به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید سیاسی یا عضویت در یک گروه اجتماعی خاص با آن مواجه است. اعطای حق پناهندگی فقط زمانی ممکن است که فرد مستقیماً از طریق یک کشور ثالث امن وارد آلمان نشده باشد. از آنجا که آلمان توسط کشورهای امن اروپایی احاطه شده است، دریافت حق پناهندگی معمولاً نیازمند ورود مستقیم از طریق هوایی است. پناهجویان باید بلافاصله پس از ورود به آلمان، خود را به مقامات معرفی و در کمپ‌های پناهندگان اسکان داده شوند تا پرونده‌شان بررسی گردد. مدت زمان رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی معمولاً بین ۳ تا ۶ ماه متغیر است.پناهجویان مورد تأیید، اجازه اقامتی به مدت سه سال دریافت می‌کنند که در صورت عدم بهبود وضعیت کشورشان، قابل تمدید است. پس از سه سال، زیر شرایط خاص، ممکن است برای اخذ اجازه اقامت دائم اقدام کنند.

 • حمایت فرعی:

این نوع حمایت به افرادی اعطا می‌شود که کشورشان درگیر جنگ است و جان آن‌ها در خطر است. این افراد اجازه اقامتی یک ساله دریافت می‌کنند که در صورت عدم بهبود وضعیت، برای دو سال دیگر قابل تمدید است. پس از پنج سال، تحت شرایط خاص، می‌توانند برای اخذ اجازه اقامت دائم اقدام نمایند.

 • حمایت به دلیل صدور حکم تبعید:

افرادی که به دلیل حکم تبعید با خطر جدی روبرو هستند، اجازه اقامت یک ساله دریافت می‌کنند که قابل تمدید است. پس از پنج سال، در صورتی که وضعیت بهبود نیابد، ممکن است برای اجازه اقامت دائم اقدام کنند.افرادی که ویزای پناهندگی دریافت می‌کنند، می‌توانند از مزایایی مانند امکان همراه آوردن خانواده، حق کار، دریافت کمک‌های مالی و اجتماعی، شرکت در دوره‌های ادغام و تحصیل یا آموزش حرفه‌ای بهره‌مند شوند. اما افرادی که از طریق کشورهای امن سفر کرده یا مرتکب جرایم جدی شده‌اند، ممکن است واجد شرایط دریافت پناهندگی نباشند.

نکته: شرکت اریکا در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی، هیچ گونه خدماتی در نظر نگرفته است.

اخذ تابعیت آلمان پس از مهاجرت

با توجه به اینکه آلمان کشوری است که بسیاری از مردم مایل به زندگی، کار و تحصیل در آن هستند، تقاضا برای مهاجرت به آلمان و گرفتن شهروندی بالاست. بنابراین به طور طبیعی، قانون شهروندی آلمان بسیار پیچیده است. شما تنها به صرف داشتن اقامت دائم در آلمان، واجد شرایط شهروندی آلمان نیستید. این مسئله، محدودیت هایی را برای وضعیت شما ایجاد می کند و به همین دلیل است که بسیاری از ساکنان دارای اقامت دائم آلمان، به دنبال شهروندی آلمان هستند.داشتن شهروندی آلمان به شما حقوق و آزادی هایی می دهد که افراد غیر شهروند از آن برخوردار نیستند. شما به عنوان یک شهروند آلمانی این فرصت ها را خواهید داشت:

 • حق رأی
 • حق آمدو شد آزادانه
 • حق عضویت یا داشتن یک اجتماع و تشکل
 • حق حمایت کنسولی
 • دسترسی نامحدود به بازار کار آلمان
 • حق کارمند شدن و …

چهار مورد کلی که می‌تواند منجر به دریافت شهروندی آلمان شود.

انواع تابعیت آلمان

دریافت تابعیت آلمان به واسطه مهاجرت به آلمان و تحت هر شرایطی امکان پذیر نیست. چهار مورد کلی وجود دارد که می تواند منجر به دریافت شهروندی آلمان شود.

 • با برآورده ساختن شرایط تابعیت

 • ازدواج

 •  با حق خون (اصل والدین) یا Jus Sanguinis

 •  با حق خاک ( اصل زادگاه) یا Jus Soli

اخذ تابعیت از طریق کسب شرایط تابعیت

به این معنی است که شما شرایط خاصی را که دولت آلمان تعیین کرده است، برآورده کرده اید و واجد شرایط درخواست شهروندی آلمان هستید. در این حالت، در صورت دریافت تابعیت، فرزند زیر 16 سال شما نیز دارای تابعیت می شود. شرایطی که برای واجد شرایط بودن برای دریافت تابعیت باید رعایت کنید به شرح زیر است:

 1. شما باید حداقل هشت سال با اجازه اقامت در آلمان زندگی کرده باشید.
 2. شما پس از مهاجرت به آلمان باید هفت سال با اجازه اقامت در آلمان زندگی کرده و در دوره ادغام شرکت نموده باشید (این دوره در شرایط خاص ادغام شش سال می شود).
 3. شما باید مهارت زبان آلمانی حداقل B1 را ثابت کنید.
 4. شما باید از نظر مالی بتوانید بدون هیچ کمکی از طرف دولت، از خود و خانواده خود حمایت کنید.
 5. شما باید یک شهروند قانونمند و بدون سابقه کیفری باشید.
 6. شما باید در آزمون شهروندی قبول شوید.

با دارا بودن شرایط تابعیت، می توانید درخواست کتبی خود را مبنی بر کسب تابعیت، به مقامات آلمانی ارائه دهید.

الزمات اخذ تابعیت از طریق ازدواج

اخذ تابعیت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های اخذ تابعیت آلمان ازدواج است. با این حال باید برای تابعیت درخواست دهید. تنها تفاوت این است که شما نیازی به تکمیل مدت اقامت 8 ساله برای اخذ تابعیت ندارید. اما شما همچنان باید سایر الزامات مهاجرت به آلمان را انجام دهید، از جمله:

 • قبولی در آزمون تابعیت
 •  اثبات دانش شفاهی و کتبی مهارت زبان آلمانی

علاوه بر این، نامزد باید شرایط ازدواج را برآورده کند که عبارت‌اند از:

 •  زوج باید حداقل دو سال ازدواج کرده باشند.
 •  زوج باید حداقل سه سال در آلمان زندگی کرده باشند.

اخذ تابعیت از طریق اصل والدین یا حق خون

نوع دیگر تابعیت، بر اساس حق خون یا Jus Sanguinis، به این معنی است که کودکی که حداقل یکی از والدینش تابعیت آلمانی داشته باشد به طور خودکار در بدو تولد تابعیت آلمان را دریافت می کند. به یاد داشته باشید که آلمانی بودن پدر بزرگ یا مادر بزرگ شما در حالیکه پدر و مادرتان تابعیت آلمان را نداشته باشد، امکان تابعیت به شما نمی دهد. فرقی نمی کند در آلمان متولد شده باشید یا اصلاً مهاجرت به آلمان نیز نداشته باشید. به محض احراز شرایط زیر، تابعیت آلمان به شما داده می شود:

 • یکی از والدین شما شهروند آلمان است.
 • والدین شما قبل از یک سالگی، شما را در مراکز و سفارت های آلمانی کشوری که در آن متولد شده اید ثبت کرده اند (اگر در کشور دیگر متولد شدید در حالیکه پدر یا مادر، شهروندی آلمان را دارند)
 • پس از 18 سالگی، از تابعیت والدین غیر آلمانی (اگر هر دو آلمانی نباشند) صرف نظر می کنید (تا 23 سالگی برای تصمیم گیری وقت دارید). این وضعیت برای آن دسته از افرادی است که والدین از طریق مهاجرت به آلمان و اقامت بیش از 8 سال، تابعیت آلمان را گرفته اند. در این حالت کودک از 18 سالگی به بعد تصمیم میگیرد، تابعیت زادگاه پدر و مادر را داشته باشد، تابعیت آلمان را دریافت کند یا در صورت امکان تابعیت دوگانه بگیرد.
 • کودکان زیر 18 سال که توسط والدین آلمانی به فرزندخواندگی پذیرفته می شوند، از حق یکسانی برخوردارند که از طریق نسب تابعیت دریافت کنند.

اخذ تابعیت از طریق اصل زادگاه یا حق خاک

منظور از حق خاک” یا Jus Soli این است که شما در داخل مرزهای آلمان متولد شده اید، بنابراین تابعیت خود را دریافت می کنید. طبق این اصل، کودکانی که در آلمان از والدین غیر آلمانی متولد می شوند، تحت شرایط خاصی می توانند تابعیت آلمان را کسب کنند. یکی از آن شرط ها این است که حداقل یکی از والدین آنها پس از مهاجرت به آلمان، حداقل هشت سال اقامت قانونی آلمان را داشته باشد و در زمان تولد فرزند به وی حق اقامت دائم اعطا شده باشد. همه افراد به جز اتباع اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس، باید شرایط لازم را داشته باشند و برای دریافت شهروندی آلمان در یکی از این دسته بندی ها قرار گیرند.

ویزای هنرمندان و ورزشکاران در آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای هنرمندان و ورزشکاران

مهاجرت به آلمان از طریق ویزای هنرمندان برای هنرمندان غیر اروپایی که قصد دارند در آلمان زندگی کنند، امکان‌پذیر است. این ویزا معمولاً برای سه ماه اعطا می‌شود و می‌تواند به اقامت سه‌ساله تبدیل شود. اگر پس از سه سال، شرایط لازم را داشته باشید، می‌توانید برای دریافت اقامت دائمی اقدام کنید. برای دریافت این ویزا، شغل شما باید با هنر مرتبط باشد و فعالیت آزادانه شما در یک دفتر مالیاتی آلمان ثبت شود. همچنین، برای دریافت این ویزا، شما باید توانایی خود را برای انجام کار هنری ثابت کنید. این مرحله می‌تواند شامل نمونه‌کارها، نامه‌های رضایت از مشتریان یا شرکای همکار و سوابق تحصیلی یا آموزشی مرتبط باشد. همچنین باید بتوانید ثابت کنید که امکان تامین هزینه‌های زندگی خود را دارید. این هزینه‌ها معمولاً حداقل ۱۲۰۰۰ یورو در سال است.

شغل‌هایی که در آلمان در حیطه هنر شناخته می‌شوند شامل نقاش، موسیقی‌دان، عکاس، طراح گرافیک، دی‌جِی، نویسنده و غیره است. برای دریافت ویزای هنرمندان، باید ابتدا برای ویزای کار به سفارتخانه آلمان در کشور خود مراجعه کنید. پس از تایید اداره کار فدرال (BA)، ویزا صادر می‌شود. سپس باید به آلمان سفر کنید و در آنجا برای دریافت اقامت اقدام کنید.

ورزشکاران یا مربیانی که نیاز به ویزا یا اجازه اقامت دارند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • ورزشکار یا مربی باید حداقل ۱۶ سال سن داشته باشد و قصد داشته باشد حرفه خود را در یک باشگاه ورزشی آلمانی یا موسسه ورزشی مشابه انجام دهد، مشروط بر اینکه موسسه در ورزش‌های رقابتی شرکت کند.
 • باشگاه یا مؤسسه ورزشی به میزان کافی به ورزشکار یا مربی پرداخت می‌کند تا بتواند هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهد (حداقل ۵۰ درصد از آستانه درآمد بیمه بازنشستگی قانونی).
 • انجمن مرکزی مسئول این ورزش و فدراسیون ورزش آلمان با توافق دوجانبه صلاحیت ورزشی ورزشکار یا صلاحیت حرفه‌ای مربی را تأیید کنند.

مهاجرت متخصصان IT به آلمان

مهاجرت متخصصان IT به آلمان یکی از راه‌هایی است که بسیاری از افراد فعال در صنعت فناوری اطلاعات انتخاب می‌کنند. آلمان به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در اروپا در زمینه فناوری اطلاعات، فرصت‌های فراوانی را برای متخصصان IT فراهم کرده است.

مزایای مهاجرت برای متخصصان IT

 • مزایای مهاجرت به آلمان برای متخصصان IT: آلمان با داشتن بازار کار پویا و فرصت‌های شغلی فراوان، محیطی مناسب برای رشد حرفه‌ای متخصصان IT فراهم کرده است. همچنین، حقوق و دستمزد بالا، امکانات زندگی مناسب و سیستم آموزشی قوی از جمله مزایای دیگر مهاجرت به این کشور است.
 • روند مهاجرت: برای مهاجرت به آلمان، ابتدا باید از یک شرکت آلمانی، پیشنهاد شغلی دریافت کنید. سپس، با استفاده از این پیشنهاد شغلی، می‌توانید برای اخذ ویزای کار به سفارت آلمان مراجعه کنید. در صورت تایید، می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید و مشغول به کار شوید.
 • مدارک لازم: برای اخذ ویزای کار، باید مدارکی مانند گذرنامه، عکس، فرم درخواست ویزا، پیشنهاد شغلی و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهید.
 • زبان: دانستن زبان آلمانی برای کار در آلمان ضروری است، اما بسیاری از شرکت‌های IT از زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی خود استفاده می‌کنند. با این حال، یادگیری زبان آلمانی می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر در جامعه آلمانی جا بیفتید و فرصت‌های شغلی بیشتری را بیابید.
 • بیمه و مالیات: در آلمان، کارکنان باید بیمه‌های اجباری پرداخت کنند و همچنین مالیات بر درآمد بپردازند. با این حال، سیستم مالیاتی و بیمه در آلمان بسیار سازمان یافته و منصفانه است.
 • فرصت‌های شغلی: با توجه به رشد سریع صنعت IT در آلمان، فرصت‌های شغلی فراوانی برای متخصصان IT فراهم است. در آلمان، شرکت‌های بزرگی مانند SAP، Siemens، و Bosch قرار دارند که فرصت‌های شغلی فراوانی را ارائه می‌دهند.

بخش‌های مراقبتی مختلفی که پرستاران در آلمان می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شوند.

مهاجرت پرستاران به آلمان

سالانه بسیاری از پرستاران خارجی هستند که برای کار مهاجرت به آلمان برمی‌گزینند و البته این مهاجرت بی دلیل نیست. بخش بهداشت و درمان آلمان هفت میلیون کارمند دارد. بیمارستان های آلمان یکی از بزرگترین کارفرمایان در این کشور هستند که تعداد زیادی فرصت شغلی را ایجاد می کنند. در حال حاضر، 1.3 میلیون نفر از افراد در بخش پرستاری از جمله پرستاری سالمندان مشغول به کار هستند و حدود 36000 موقعیت های شغلی در مراکز مراقبتی خالی است. انتظار می رود تا سال 2025 این عدد به حدود 150000 شغل برسد.پرستاران می توانند در بخش های مراقبتی مختلفی مشغول به کار شوند از جمله:

 • کار در بیمارستان ها/ کلینیک ها
 • خانه سالمندان
 • دستیار پزشک متخصص
 • خدمات بهداشتی سیار اجتماعی
 • مدرس آموزشگاه های فنی حرفه ای
 • مراکز توانبخشی
 • شرکت های خصوصی

روش های جذب پرستاران مهاجر در آلمان

اساساً دو استراتژی برای جذب پرستاران بین المللی در پروسه مهاجرت به آلمان وجود دارد:

 • کارفرمایان می توانند به دنبال نیروی کار ماهر با تحصیلات آکادمیک در رشته پرستاری باشند. در این مورد باید به سیستم ها و محتوای آموزشی مختلف کشورها توجه ویژه ای شود.
 • یا می توانند پرستاران را از میان کارآموزان که دوره های آموزش حرفه ای پرستاری را گذرانده اند، استخدام کنند. در این مورد، قوانین حاکم، همان قوانین کارآموزان آموزش حرفه ای است.
1- استخدام پرستاران از طریق تحصیلات آکادمیک

به عنوان یک پرستار دارای مدرک دانشگاهی، باید به این نکته توجه داشته باشید که جهت مهاجرت به آلمان، نیاز است مدرک تحصیلی شما توسط کشور آلمان تأیید شود. معیار تأیید مدرک تحصیلی ملیت شما نیست، بلکه اعتبار دانشگاهی است که از آن فارغ التحصیل شده اید. بدین ترتیب، مسئول مربوطه، پرونده شما بررسی خواهد کرد تا بداند آیا مدرک حرفه ای شما با مدارک آلمان معادل است یا خیر. اگر این‌گونه نباشد، شما می توانید در آزمون ارزیابی شرکت کنید یا یک دوره آموزشی که معمولاً سه سال طول می کشد، بگذرانید. درخواست تأیید مدرک خود را می توانید به مقامات ذیصلاح در ایالتی که قصد کار در آن را دارید ارسال کرد. سایر نیازمندی های شما برای پذیرش درخواست مهاجرت کاری عبارت‌اند از:

 • دانش کافی از زبان آلمانی که بسته به ایالتی که قصد مهاجرت دارید، باید در سطحی معادل سطح B2 یا B1 صلاحیت داشته باشید.
 • داشتن حداقل دو سال سابقه کار برای مهاجرت به آلمان ( دوره های عملی دانشگاهی نیز حساب می شود).
 • سلامت پزشکی که بر اساس آن، شما باید با گواهی صادره از یک پزشک آلمانی، ثابت کنید که از نظر جسمی و روحی سالم هستید و بنابراین برای اشتغال در حرفه پرستاری مناسب هستید.
 • مدرک عدم سوء پیشینه که نشان دهد سابقه کیفری ندارید. بسته به موقعیت شما، ارائه گواهی حسن رفتار از کشور مبدأ یا گواهی رفتار آلمانی (Führungszeugnis) کافی است. در صورت تأیید مدارک شما و پذیرش درخواست مهاجرت، شما می توانید به عنوان یک نیروی کار ماهر اقدام به یافتن محل شغل آینده خود کنید. متقاضیان می توانند به دو روش ویزای کاریابی Job Offer و Job Seeker اقدام نمایند.
2- استخدام پرستاران از طریق کارآموزی یا آموزش حرفه ای

دوره کارآموزی پرستاری یا همان Ausbildung  معمولاً تا سه سال بعد مهاجرت به آلمان ادامه دارد و در واقع، ترکیبی از آموزش های نظری و عملی است. مرحله نظری معمولاً در مدرسه یا کالج حرفه‌ای تکمیل می‌شود و شامل کلاس‌های آناتومی، فیزیولوژی، مراقبت‌های پرستاری و فارماکولوژی است و مرحله عملی در یک بیمارستان یا سایر مراکز مراقبت های بهداشتی تکمیل می شود. متقاضیان آموزش حرفه ای پرستاری، باید درخواست ویزای آموزش حرفه ای یا کارآموزی بدهند. این متقاضیان برای تکمیل دوره کارآموزی مطابق با بخش 16a قانون اقامت آلمان (AufenthG)، نیاز به ویزا یا اجازه اقامت دارند. اتباع کشورهای ثالث باید با مراجعه به سفارت آلمان در کشور خود، درخواست ویزای مربوطه برای ورود به آلمان را بدهند. شرایط ویژه متقاضیان ویزای کارآموزی پرستاری عبارت‌اند از:

 • گواهی تحصیلات متوسطه (حداقل 9 سال تحصیل)
 • دانش زبان آلمانی در سطح B1 یا B2
 • تأییدیه سلامت پزشکی از یک پزشک آلمانی مبنی بر سلامت جسمی و روحی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • حداقل سن 16 سال

وظایف در رشته پرستاری

وظایف شما به عنوان یک پرستار، بعد مهاجرت به آلمان با وظایف پرستاری در کشور خودتان فرقی نمی کند. وظایف شما در زمینه پرستاری در آلمان شامل معاینه اولیه علائم حیاتی، مشاوره، حمایت و مراقبت از بیماران که شامل درمان، اقدامات بستری و خدمات سرپایی است. علاوه بر این، می‌توانید دستورالعمل‌های پزشکی را پیاده سازی کنید و به پزشک کمک کنید. به عنوان یک پرستار، از طیف گسترده ای گروه های سنی با مشکلات متعدد مراقبت خواهید کرد که شامل زمینه های زیر است:

 • مراقبت از بیمار
 • پرستاری کودکان (مراقبت از کودکان)
 • پرستاری سالمندان (مراقبت از سالمندان)

محبوب‌ترین و پردرآمدترین زمینه‌های آموزشی برای پرستاران

فرصت های آموزشی بیشتر برای پرستاران متقاضی اشتغال در آلمان

پرستاران همچنین می توانند پس از مهاجرت به آلمان، برای افزایش شانس استخدام در آلمان، آموزش های بیشتر را در یک تخصص خاص تکمیل کنند. این کار باعث افزایش شایستگی آنها در این زمینه و رقابت بیشتر آنها با سایر پرستاران می شود. پرستارانی که مدارک تحصیلی آن  ها در آلمان را به رسمیت شناخته می شود، واجد شرایط شرکت در این دوره های آموزشی هستند. پرستاران می توانند بین طیف گسترده ای از آموزش ها در زمینه های مختلف، درخواست دهند. هزینه برخی از این آموزش ها توسط کارفرما و برخی توسط پرستاران پرداخت می شود. محبوب ترین و پردرآمدترین زمینه های آموزشی برای پرستاران در آلمان عبارت‌اند از:

 • بیهوشی و مراقبت های ویژه
 • خدمات جراحی و آندوسکوپی
 • انکولوژی
 • سالمندی بالینی
 • توانبخشی و مراقبت طولانی مدت
 • مراقبت تسکینی و آسایشگاهی
 • بهداشت
 • نفرولوژی
 • مراقبت های روانپزشکی

میانگین حقوق پرستاری در آلمان

بر کسی پوشیده نیست که حقوق و فرصت های شغلی، انگیزه های بزرگی برای پرستاران بین المللی جهت مهاجرت به آلمان است. به طور متوسط، یک پرستار می تواند در ماه حدود 2900 یورو درآمد داشته باشد. دامنه حقوق بین 1340 یورو (کمترین) تا 4620 یورو (بالاترین) یا 1800 تا 5000 یورو در ماه است. با این حال، حقوق پرستاران به چندین عامل بستگی دارد:

 • بیمارستان، شرکت یا موسسه ای که در آن کار می کنند.
 • سابقه و تجربه کاری
 • سطح وظایف و مسئولیت

مهاجرت به آلمان برای دانشمندان و پژوهشگران

برای مهاجرت به آلمان به عنوان یک دانشمند یا پژوهشگر، چندین گزینه وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها برای اهداف آموزشی و پژوهشی خود، به آلمان بیایید. برای اینکه بتوانید در آلمان فعالیت‌های پژوهشی داشته باشید، باید از یک موسسه پژوهشی در آلمان پذیرش یا قرارداد دریافت کنید. این قرارداد می‌تواند با هر سازمانی از جمله دانشگاه یا یک شرکتی باشد که در آن فعالیت‌های تحقیقاتی انجام می‌شود. همچنین مجوز اقامت برای اهداف پژوهشی به شما اجازه می‌دهد که به عنوان یک دانشمند، کارهای آموزشی داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید برای یک دوره محدود، جهت تکمیل فعالیت‌های پژوهشی خود به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بروید بدون اینکه نیاز به اقامت دیگر برای حضور در آنجا داشته باشید.

پس از اتمام قرارداد پژوهش یا توافقنامه پذیرش، می‌توانید در صورت تمایل، برای تمدید مجوز اقامت خود به مدت نه ماه دیگر درخواست دهید تا شغلی در آلمان پیدا کنید. شغل آینده شما باید با صلاحیت‌های علمی شما مطابقت داشته باشد. همچنین می‌توانید در حالیکه ویزای کاری دارید به اهداف پژوهشی بپردازید. لازمه‌ی تحقق این شرایط، داشتن پیشنهاد کاری در راستای صلاحیت‌های علمی شما است. اگر از موسسه آموزش عالی خارجی فارغ التحصیل شده‌اید، باید صلاحیت علمی شما با یک درجه متناظر آلمانی معادل‌سازی شود. سایت «Anabin-Anerkennung und Bewertung ausländischer Bildungsnachweise» اطلاعات خوبی از شناسایی و ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی در آلمان ارائه می‌دهد.

دانشمندان متخصص در علوم خاص و همچنین کادرهای آموزشی و مشاغل علمی برجسته می‌توانند به راحتی اقامت دائم دریافت کنند. نوع مجوز اقامت پژوهشی به طور خاص، بستگی به این دارد که وضعیت فعالیت‌های کاری، پژوهشی روزانه شما به چه صورت  باشد. اگر یک قرارداد کاری دارید یا با موسسه‌ای پژوهشی توافقنامه بسته‌اید، ممکن است همین قرارداد برای دریافت اقامت جهت اهداف کاری یا پژوهشی یا حتی دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا کافی شرایط باشد. اما اگر موقعیت کاری نیمه‌وقت یا کمتر دارید، شاید تنها بتوانید اقامت برای اهداف تحصیلی دریافت کنید. برای مثال، بورسیه‌ها، اقامت برای اهداف تحصیلی دریافت می‌کنند.

توجه داشته باشید که پس از فارغ التحصیلی از موسسات آموزش عالی آلمانی و کار در مشاغل مطابق با صلاحیت‌های خود به مدت دو سال، می‌توانید اقامت دائم در آلمان دریافت کنید.

معرفی بهترین موسسات مهاجرتی آلمان

برای انتخاب بهترین سازمان مهاجرتی به آلمان چه عواملی را باید مد نظر داشت؟

معرفی بهترین موسسات مهاجرتی آلمان

مهاجرت به کشورهایی همچون آلمان، بستر گسترده‌ای از فرصت‌ها و چالش‌ها را برای افراد فراهم می‌کند. به‌منظور اطمینان از مهاجرت موفق و بدون مشکل به آلمان، انتخاب بهترین موسسه مهاجرتی، بسیار حیاتی است. تخصص و تجربه، اطلاعات به‌روز، خدمات گسترده، محترمانه‌ترین رفتار، نظرات مشتریان و هزینه‌های منصفانه، عواملی هستند که بهتر است در انتخاب سازمان مهاجرتی مد نظر قرار گیرند. با رعایت این عوامل، می‌توانید مهاجرتی موفق و بدون مشکل به آلمان را تجربه کنید. در این بخش از مطلب، عواملی که باید در انتخاب بهترین موسسه مهاجرتی به آلمان مد نظر داشته باشید، بررسی خواهد شد.

 • تخصص و تجربه: یک موسسه مهاجرتی خوب باید دارای تیمی متخصص و با تجربه در زمینهمهاجرت به آلمان باشد. بر همین اساس، وکلای حقوقی مجرب، مشاوران مهاجرتی ماهر و کارشناسان آگاه از قوانین و فرآیندهای مهاجرتی لازمه اصولی‌ترین خدمات مهاجرتی است.
 • اطلاعات به‌روز: یک موسسه مهاجرتی برتر باید اطلاعات به‌روز و دقیقی در مورد قوانین و ضوابط مهاجرتی آلمان داشته باشد. زیرا قوانین مهاجرتی به‌طور دوره‌ای تغییر می‌کنند و اطلاعات به‌روز به مهاجران کمک می‌کند تا فرآیند مهاجرت خود را با اطمینان انجام دهند.
 • خدمات گسترده: بهترین موسسه مهاجرتی، موسسه‌ای است که خدمات گسترده‌ای ارائه دهد. این خدمات شامل مشاوره حرفه‌ای، تهیه مدارک لازم، انجام امور مربوط به ویزا و تابعیت، معرفی به کارفرماها و آموزش‌های زبان و… است.
 • رفتار محترمانه: احترام به حریم شخصی و حفظ اطلاعات مشتریان، یکی از ویژگی‌های برجسته موسسات مهاجرتی حرفه‌ای است. رفتار محترمانه و کم‌پروپاگاندا، نشان‌دهنده مسئولیت‌پذیری و احترام به مشتریان است.
 • نظرات مشتریان: بررسی نظرات و تجارب مشتریان پیشین می‌تواند شما را در انتخاببهترین موسسه مهاجرتی به آلمان کمک کند. نظرات مثبت و تجربه‌های موفق مشتریان، نشان‌دهنده کیفیت و قابلیت‌های مفید یک سازمان مهاجرتی است.
 • هزینه منصفانه: هزینه‌های خدمات موسسات مهاجرتی باید به‌طور منصفانه و متناسب با نوع خدمات ارائه شده باشد. انتخاب یک موسسه با قیمت مناسب و خدمات با کیفیت، مهاجران را ترغیب می‌کند که از خدمات آن بیشتر استفاده کنند.
 • داشتن دفتر در کشور مقصد: دفتری که موسسه مهاجرتی انتخابی شما در کشور مقصد دارد، در صورت بروز مشکل در پروسه مهاجرت به شما کمک خواهد کرد و همچنین شما را از دریافت مزایای خدمات جانبی همچون باز کردن حساب، یافتن مسکن مناسب، استقبال فرودگاهی و غیره بهرمند خواهد ساخت.

مزایای مهاجرت به آلمان

مزایا و معایب مهاجرت به آلمان

 • آلمان دارای سیستم آموزشی بسیار خوبی است و مدارس بین‌المللی متعددی را در آلمان وجود دارد که می‌تواند تسهیل‌کننده ادامه تحصیل فرزندان‌تان باشد.
 • سبک فرزندپروری آلمانی که به کودکان کمک می‌کند تا از دوران کودکی خودمختار باشند، یک مزیت بزرگ است.
 • دارای امکانات فراوان برای خانواده‌ها و فعالیت‌های خانوادگی است.
 • سیستم حمایت اجتماعی گسترده‌ای در آلمان وجود دارد.
 • امکان دسترسی آسان به سایر کشورهای اروپایی وجود دارد و با ویزای خود می‌توانید به راحتی به کشورهای حوزه‌ی شنگن سفر کنید.
 • استاندارد بالای خدمات بهداشتی و درمانی وجود دارد که خدماتی با گستره‌ی فراوان به شما ارائه می‌دهد. البته برای بهره‌مندی از این خدمات باید بیمه داشته باشید که به دو صورتی خصوصی و دولتی است. بیمه‌های خصوصی گران‌تر هستند ولی یک‌سری مزایا همانند بهره‌مندی از اتاق خصوصی رد صورت بستری در بیمارستان همراه دارند.
 • سیستم حمل و نقل عمومی بسیار کارآمد است، اما به دلیل بالا بودن هزینه سوخت، به نسبت گران است.
 • سیستم پرداخت مالیات دقیقی وجود دارد که بر اساس میزان درآمد به هر فردی مالیات تعلق می‌گیرد. هر چند این مالیات ممکن است سنگین به نظر بیاید، اما منجر به برقراری عدالت اجتماعی شده و صرف امور جامعه می‌شود.
 • یادگیری زبان آلمانی برای برخی مهاجران سخت است، هر چند بجز سالمندان که ممکن است نتوانند به زبان دیگری بجز آلمانی صحبت کنند، در بسیاری موارد می‌توانید به زبان انگلیسی نیز با شهروندان صحبت کنید.

به طور کلی، مهاجرت به هر کشوری ممکن است مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. بنابراین، برای تصمیم‌گیری بهتر، توصیه می‌شود تحقیقات بیشتری در مورد شرایط زندگی، فرهنگ، اقتصاد و سیستم‌های اجتماعی آلمان انجام دهید

مقایسه مهاجرت به آلمان با کشورهای دیگر مانند کانادا، ایتالیا و ترکیه

آلمان: آلمان با داشتن یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان، فرصت‌های شغلی فراوانی را برای مهاجران ارائه می‌دهد. همچنین، سیستم آموزشی قوی و برنامه‌های حمایتی آن برای مهاجران، آلمان را به یک گزینه جذاب برای خارجیان بدل کرده است.

مزایا معایب
آلمان یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است و فرصت‌های شغلی فراوانی را دارد. سیستم آموزشی آلمان بسیار قوی و بیمه بهداشت عمومی برای همه افراد از جمله مزایای زندگی در این کشور است. همچنین، آلمان دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار خوبی است. زبان آلمانی می‌تواند یک چالش بزرگ برای مهاجران باشد. همچنین، برخی از مهاجران ممکن است با فرهنگ و ارزش‌های آلمانی مشکل داشته باشند.

کانادا: کانادا یکی از کشورهایی است که برنامه‌های مهاجرتی گسترده‌ای دارد و به دنبال جذب مهاجران ماهر است. اما، هزینه‌های زندگی در برخی از شهرهای بزرگ کانادا ممکن است بالاتر از آلمان باشد. ایتالیا: ایتالیا با داشتن فرهنگ غنی و تاریخی، یک گزینه جذاب برای مهاجرت است. اما، بازار کار به اندازه آلمان فرصت‌های شغلی ندارد.

مزایا معایب
کانادا دارای یک سیستم مهاجرت متعادل است که از ارزش‌های مهاجران قدردانی می‌کند. سیستم آموزشی کانادا بسیار قوی است و فرصت‌های شغلی خوبی دارد. همچنین، کانادا سیستم بهداشتی عمومی گسترده‌ای دارد. هزینه زندگی در برخی از شهرهای بزرگ کانادا می‌تواند بسیار بالا باشد. همچنین، زمستان‌های سرد کانادا ممکن است برای برخی از مهاجران چالش‌برانگیز باشد.

ایتالیا: یتالیا با داشتن فرهنگ غنی و تاریخی، یک گزینه جذاب برای مهاجرت است. اما، بازار کار به اندازه آلمان فرصت‌های شغلی ندارد.

مزایا معایب
ایتالیا دارای فرهنگ غنی و تاریخی است و زندگی در آن می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. همچنین، ایتالیا دارای غذاهای خوشمزه و مناظر زیبا است. اقتصاد ایتالیا در حال حاضر با چالش‌هایی روبرو است و نرخ بیکاری در آن بالاست. همچنین، یادگیری زبان ایتالیایی می‌تواند برای مهاجران چالش‌برانگیز باشد.

 

مقایسه کشور ترکیه و آلمان از نظر مهاجرت

ترکیه: ترکیه یک گزینه جذاب برای مهاجرانی است که به دنبال تجربه فرهنگی متفاوت هستند. اما، اقتصاد ترکیه نسبت به آلمان در سطح پایین‌تری قرار دارد و ممکن است فرصت‌های کمتری برای شغل‌های با درآمد بالا داشته باشد.در نهایت، انتخاب کشور برای مهاجرت، بستگی به اولویت‌ها و نیازهای  دارد. برای مثال، اگر  به دنبال فرصت‌های شغلی بیشتر هستید، آلمان و کانادا ممکن است گزینه‌های بهتری باشند. اما اگر به دنبال تجربه فرهنگی و تاریخی هستید، ایتالیا و ترکیه می‌توانند گزینه‌های جذابی باشند.

مزایا معایب
ترکیه دارای فرهنگ غنی و تاریخی است. هزینه زندگی در ترکیه نسبتاً پایین است و فرصت‌های شغلی خوبی دارد. ترکیه با چالش‌های اقتصادی و سیاسی روبرو است. همچنین، زبان ترکی برای برخی از مهاجران می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

موفقیت‌های مهاجران در آلمان: بررسی داستان‌های موفقیت و تجربیات مهاجران

داستان‌های موفقیت مهاجران ایرانی در آلمان بسیار متنوع و الهام بخش است. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کیوان دانشور: کیوان پزشکی ایرانی است که موفق شد پس از سال‌ها تلاش و مبارزه با مشکلات مختلف، مجوز رسمی پزشکی (approbation) در آلمان را دریافت کند. در ابتدا به عنوان پزشک مهمان در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ کار می‌کرد و سپس به مرکز تحقیقات سرطان آلمان منتقل شد. در نهایت پس از گذراندن آزمون نظری پزشکی، مجوز رسمی خود را دریافت کرد و اکنون به عنوان پزشک ارشد در زمینه رادیولوژی کار می‌کند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت پزشکان به آلمان

مجید سمیعی: مجید سمیعی، متولد ۲۹ خرداد ۱۳۱۶ در تهران، جراح مغز و اعصاب و دانشمندی ایرانی است. سمیعی پس از تکمیل تحصیلات دبیرستان خود در ایران، به آلمان نقل مکان کرد و تحصیلات پزشکی خود را در دانشگاه ماینتس آغاز نمود. مدتی را رئیس جامعه بین‌المللی جراحی مغز و اعصاب بود و در سال ۲۰۰۳ به عنوان رئیس بنیانگذار MASCIN «کنگره بین‌المللی جراحان مغز و اعصاب» انتخاب شده است. سمیعی جوایز متعددی را از جمله جایزه «پزشک» از شهر هانوور در شمال آلمان دریافت کرده است. او همچنین رئیس موسسه علوم اعصاب بین‌المللی (INI) است و در سال ۲۰۰۷، جایزه «دوستی» را از نخست‌وزیر چین برای ایفای سهم خود در پیشرفت پزشکی کشور دریافت کرد.

رامین جوادی: رامین جوادی، متولد ۱۹ ژوئن ۱۹۷۴در دویسبورگ آلمان، یک ایرانی-آلمانی است که آهنگساز، رهبر ارکستر و تهیه‌کننده استدیویی است. او با آهنگسازی فیلم Iron Man در سال ۲۰۰۸ و سریال HBOبازی تاج و تخت، شناخته شد و در سال‌های ۲۰۰۹.۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ نامزد دریافت جوایز گرمی شد. همچنین آهنگساز سریال پیش‌نمایش بازی تاج و تخت، House of the Dragon است. او فیلم‌هایی مانند Clash of the Titans، Pacific Rim، Warcraft، A Wrinkle in Time، Iron Man  و Eternals  را نوشته است، همچنین سریال‌های تلویزیونی از جمله Prison Break، Person of Interest، Jack Ryan، وWestworld، و بازی‌های ویدئویی مانندMedal of Honor، Gears of War ۴ و Gears ۵. او در سال ۲۰۱۸ برای قسمت The Dragon and the Wolf و در سال ۲۰۱۹ برای  The Long Night از بازی تاج و تخت دو جایزه امی پیاپی برده است.

هادی تهرانی: هادی تهرانی، طراح و معماری ایرانی-آلمانی متولد ۱۳ بهمن ۱۳۳۲ در تهران است، که در هامبورگ زندگی می‌کند. تهرانی در سن ۶ سالگی با خانواده‌اش به آلمان مهاجرت کرد. او تحصیلات خود را در هامبورگ آغاز کرد و سپس در دانشگاه فنی براونشوایگ از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ معماری خواند. او از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ در دانشگاه فنی آخن تدریس کرد. او قبل از اینکه به عنوان یک معمار حرفه‌ای شروع به کار کند، کار خود را به عنوان یک طراح مد در کلن آغاز کرد. تهرانی در سال ۱۹۹۱ با همکارانش Bothe و Richter  دفتر معماری BRT را تأسیس کرد و در سال ۲۰۰۳ شرکت طراحی با نام خودش، هادی تهرانی AG، را برای طرح‌ها و ایده‌های طراحی خود تأسیس نمود. او از سال ۱۹۹۹ عضو آکادمی هنرهای هامبورگ است. هادی تهرانی همچنین شعبه‌های کسب و کار خود را در مسکو، دبی، بنگلور و ابوظبی اداره می‌کند.

سهراب محمد: سهراب محمد یکی از موفق‌ترین کارآفرینان در صنعت فناوری اطلاعات است. او در سال ۱۳۶۳ در شهر تهران متولد شد. سهراب از دوران کودکی علاقه‌مند به کامپیوتر و برنامه‌نویسی بود و در سن ۱۲ سالگی اولین برنامه خود را نوشت. او در سال ۲۰۰۳ وارد دانشگاه شریف در رشته مهندسی کامپیوتر شد. سهراب در طول دوران تحصیل خود، به توسعه نرم‌افزار موبایل مشغول شد و در سال ۲۰۰۷، اولین شرکت خود را با نام «TechRise» تاسیس کرد. «TechRise» با توسعه برنامه‌های موبایل برای سیستم‌عامل اندروید شروع به کار کرد و به سرعت به یکی از پیشروان در این زمینه تبدیل شد. در سال ۲۰۱۲، «TechRise» برنامه‌ای را توسعه داد که به کاربران اجازه می‌داد تا از طریق گوشی‌های هوشمند خود به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

این برنامه به سرعت محبوب شد و تعداد دانلودهای آن به بیش از ۱۰۰ میلیون رسید. سهراب محمد در سال ۲۰۱۵، به عنوان یکی از موفق‌ترین کارآفرینان جوان در زمینه فناوری اطلاعات شناخته شد. او همچنین در همان سال، جایزه‌ای را برای کارآفرینی در زمینه فناوری از دانشگاه شریف دریافت کرد. او در سال ۲۰۲۰، شرکت دوم خود را با نام «DataFlow» تاسیس کرد که به توسعه راهکارهای بزرگ داده و هوش مصنوعی می‌پرداخت.   «DataFlow» نیز به سرعت به یکی از شرکت‌های پیشرو در این زمینه تبدیل شد و محصولات آن در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت. داستان سهراب محمد نشان می‌دهد که با تلاش و پشتکار، می‌توان به موفقیت‌های بزرگی دست یافت. او همچنین با توسعه شرکت‌های موفق خود، به ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان ایران کمک کرده است.

نرگس رشیدی: نرگس رشیدی بازیگر آمریکایی-آلمانی با تبار ایرانی است که در ایران متولد شده است. او در سال ۱۹۸۷ با خانواده‌اش به ترکیه مهاجرت کرد و یک سال بعد خانواده به آلمان، یعنی جایی که آن‌جا بزرگ شد و بازیگری را آموخت، نقل مکان کرد. او از سال ۲۰۰۵ بیشتر در لس آنجلس زندگی می‌کند. رشیدی در بسیاری از فیلم‌های مستقل و تولیدات تلویزیونی حضور داشته است. او برای نقش اصلی خود در فیلم ۲۰۱۶ Under the Shadow توسط بابک انوری که اولین بار در جشنواره فیلم ساندنس اکران شد، بازخوردهای گسترده‌ای دریافت کرد. مجله Variety او را به عنوان «یکی از عملکردهای محبوب در ساندنس» معرفی کرد. این مجله او را به عنوان یک زن ایرانی با هوش و پیشرو، معرفی کرده است. نرگس رشیدی برای کارهای خود در سینما، جوایز متعددی دریافت کرده است و در سال ۲۰۰۷ جایزه بهترین بازیگر زن جدید در جشنواره فیلم و ویدئوی مستقل نیویورک را برد.

فعالیت‌های سازمان بین المللی مهاجرت IOM

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۵۱ تأسیس شد و هدف آن، راهبردی مؤثر در مدیریت مهاجرت، تسهیل در توسعه مثبت مهاجرت و تأمین کمک‌های انسانی و اجتماعی برای مهاجران است. IOM در حال حاضر بیش از ۱۷۳ عضو دارد و در بیش از ۱۰۰ کشور فعالیت دارد. سازمان بین‌المللی مهاجرت با کشورهای عضو، دولت‌های غیرعضو و سایر سازمان‌های بین‌المللی همکاری می‌کند تا مهاجرت را به عنوان یک فرصت و چالش برای توسعه در نظر بگیرد.IOM  در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند، از جمله:

 • کمک به مهاجران در موقعیت‌های بحرانی و اضطراری
 • پشتیبانی از حکومت‌ها در توسعه سیاست‌ها و استراتژی‌های مهاجرت
 • ارائه خدمات به مهاجران، از جمله کمک‌های انسانی، حمایت از بازگشت اختیاری و بازگشت به کشورهای مبدأ
 • ترویج درک بهتر از مسائل مهاجرت در جامعه عمومی

IOM  همچنین مطالعات و تحقیقات مهمی در زمینه مهاجرت انجام می‌دهد و اطلاعات مفیدی را در این زمینه ارائه می‌کند. سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) دفتری در آلمان، در شهر برلین دارد. این دفتر در زمینه‌های مختلفی از جمله برنامه‌های بازگشت داوطلبانه و بازگرداندن خانواده‌ها فعالیت می‌کند. همچنین، این دفتر با دولت آلمان همکاری می‌کند تا پروژه‌های بین‌المللی IOM را در زمینه‌هایی مانند کمک‌های بشردوستانه، گسترش صلح و مبارزه با قاچاق انسان، پشتیبانی کند.اطلاعات تماس دفتر IOM در برلین به شرح زیر است:

آدرس: Charlottenstraße ۶۸.۱۰۱۱۷ Berlin

تلفن: +۴.۹۱۱ ۴.۰۰ 160

فکس: +۴.۳۰ ۲۷.۷۷۸ 99

ایمیل: iom-germany@iom. int

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان (BAMF) یک اداره دولتی است که مسئولیت اجرای سیاست‌های مهاجرتی و پناهندگی در آلمان را بر عهده دارد. این اداره در سال ۱۹۵۳ تأسیس شد و از آن زمان تاکنون نقش مهمی در مدیریت جریان‌های مهاجرت به آلمان ایفا کرده است.

وظایف اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان

BAMF  وظایف متعددی دارد، از جمله:

 • بررسی درخواست‌های پناهندگی و تصمیم‌گیری در مورد اعطای وضعیت پناهندگی
 • اجرای برنامه‌های بازگشت داوطلبانه برای افرادی که درخواست پناهندگی آن‌ها رد شده است.
 • ارائه خدمات ادغام، از جمله دوره‌های آموزش زبان و دوره‌های آمادگی برای بازار کار
 • توسعه و اجرای سیاست‌های مهاجرت قانونی از جمله، مهاجرت کاری و خانوادگی

همچنین BAMF نقش مهمی در توسعه و اجرای سیاست‌های مهاجرت و پناهندگی در سطح اتحادیه اروپا دارد. این اداره با سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا همکاری می‌کند تا سیاست‌های مشترکی را در زمینه مهاجرت و پناهندگی اجرا کند. اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان آلمان (BAMF) دفاتر متعددی در سراسر کشور آلمان دارد. در زیر برخی از آدرس‌ها و اطلاعات تماس این دفاتر آورده شده است:

سایت: https://www.bamf.de

دفتر بامبرگ:

آدرس: Buchenstraße ۴.۹۶۰۵۰ Bamberg, Bayern

دفتر دگندورف:

آدرس: Stadtfeldstr. ۱۱.۹۴۴۶۹ Deggendorf, Bayern

دفتر درسدن:

آدرس: Nossener Brücke ۱۲.۰۱۱۸۷ Dresden, Sachsen

دفتر برلین:

آدرس: Riedemannweg ۵۹.۱۳۶۲۷ Berlin

دفتر بون:

آدرس: Reuterstraße ۶۳a، ۵۳۱۱۵ Bonn, Nordrhein-Westfalen

شما می‌توانید با شماره تلفن +۴.۳۰ ۱۸۱۵-۱۱۱۱ مرکز خدمات BAMF تماس بگیرید. این خط تلفنی از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر (به وقت مرکزی اروپا)، از دوشنبه تا جمعه، در دسترس است.

 

اداره ثبت‌نام اتباع خارجی (Ausländerbehörde)

اداره ثبت‌نام اتباع خارجی (Ausländerbehörde)

اداره ثبت نام اتباع خارجی، که معمولاً به عنوان «Ausländerbehörde» یا «Ausländeramt» شناخته می‌شود، یک اداره دولتی در آلمان است که مسئولیت اداره مسائل مربوط به اتباع خارجی را بر عهده دارد. این اداره مسئولیت‌های متعددی از جمله صدور و تمدید اقامت‌نامه‌ها، ارائه مجوز کار و مسائل مربوط به ادغام و اداره قوانین مهاجرت را بر عهده دارد. در برخی از شهرها، این اداره ممکن است به عنوان «Kreisverwaltungsreferat» یا «KVR» شناخته شود. در برلین، این اداره با عنوان «Landesamt für Einwanderung» یا «LEA» شناخته می‌شود.

در هر حال، وظیفه اصلی این اداره‌ها ارائه خدمات به اتباع خارجی است که در آلمان زندگی می‌کنند. این خدمات شامل صدور و تمدید اقامت‌نامه، ارائه مجوز کار و اداره مسائل مربوط به ادغام و قوانین مهاجرت می‌باشد. اداره ثبت نام اتباع خارجی، یا Ausländerbehörde، در همه ایالت‌های فدرال آلمان وجود دارد و هر کدام از آن‌ها مسئولیت‌های خاص خود را دارند. معمولاً می‌توانید برای تعیین وقت ملاقات با اداره ثبت نام اتباع خارجی، از طریق تلفن، فرم تماس یا پورتال خدمات شهر مربوطه اقدام کنید. می‌توانید برای برخی از شهرها، فرم‌های آنلاین مختلف را برای پیش‌پردازش سوالات مهم دانلود کنید. همچنین می‌توانید آدرس و ساعات کاری را به صورت آنلاین مشاهده کنید. قبل از مراجعه به اداره، اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک لازم را در اختیار دارید.

نتیجه گیری

مهاجرت به آلمان فرآیندی است که با چالش‌ها و فرصت‌هایی همراه است. آلمان به دلیل سیستم آموزشی قوی، فرصت‌های شغلی و کیفیت بالای زندگی، مقصد محبوبی برای مهاجران از سراسر جهان است. اما، متقاضیان باید از قوانین مهاجرتی، مدارک لازم و فرآیند درخواست آگاه باشند تا موفق شوند. یادگیری زبان آلمانی نیز عامل مهمی در افزایش شانس موفقیت است. دولت آلمان برای جذب متخصصان ماهر، سیاست‌هایی را اتخاذ کرده است که این فرآیند را تسهیل می‌بخشد.

با این حال، مهاجرت نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و صبر است. بنابراین، افرادی که به دنبال زندگی بهتر در آلمان هستند، باید با تحقیق و آمادگی کامل پیش روند. در نهایت، مهاجرت به آلمان می‌تواند تجربه‌ای پاداش‌دهنده باشد که فرصت‌های جدیدی را در اختیار افراد قرار می‌دهد، به شرط آنکه آن‌ها برای رویارویی با چالش‌ها و استفاده از فرصت‌ها آماده باشند.اگر به دنبال راهی مطمئن و بدون دردسر برای مهاجرت به آلمان هستید، استفاده از خدمات تخصصی مجموعه اریکا در امور مهاجرت، گزینه‌ای عالی و راهگشا است. این مجموعه با داشتن تجربه و تخصص عمیق در زمینه قوانین و مقررات مهاجرتی آلمان، می‌تواند راهنمای شما در این مسیر پیچیده و چالش‌برانگیز باشد.

از مشاوره در خصوص انتخاب بهترین مسیر مهاجرتی مناسب با شرایط شخصی شما گرفته تا همراهی در فرآیند تکمیل مدارک و اخذ ویزا، تیم حرفه‌ای اریکا در کنار شما خواهد بود. با بهره‌گیری از خدمات این مجموعه، نه تنها استرس و نگرانی‌های مرتبط با این فرآیند را کاهش می‌دهید، بلکه شانس خود را برای دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز افزایش می‌دهید. اریکا به شما کمک می‌کند تا با آمادگی کامل و اطمینان خاطر، قدم در مسیر جدید زندگی خود در آلمان بگذارید. از این فرصت برای ساختن آینده‌ای روشن‌تر در کشوری پیشرفته استفاده کنید. جهت مشاهده سایر خدمات مهاجرتی شرکت اریکا، می‌توانید به صفحه فروشگاه خدمات ما مراجعه فرمایید. علاوه بر این جهت مشاهده ویژه ترین فرصت های مهاجرتی کافیست به صفحه داغ ترین فرصت های مهاجرتی اریکا سری بزنید.

سوالات متداول درباره مهاجرت به آلمان

 • چگونه می‌توانم به آلمان مهاجرت کنم؟
  برای مهاجرت به آلمان، ابتدا باید یک ویزای مناسب برای ورود به کشور دریافت کنید. این ویزا می‌تواند برای تحصیل، کار، یا همراهی با خانواده باشد. پس از ورود به آلمان، باید درخواست اقامت دائم را ارائه دهید.
 • آیا برای مهاجرت به آلمان نیاز به زبان آلمانی است؟
  بله، در بسیاری از موارد، آشنایی با زبان آلمانی یکی از شرایط مهم برای مهاجرت به آلمان است. اما در برخی موارد، مانند برخی شغل‌های خاص، ممکن است نیازی به زبان آلمانی نباشد.
 • آیا می‌توانم با ویزای تحصیلی کار کنم؟
  بله، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با ویزای تحصیلی در آلمان کار کنند، اما تعداد ساعات کاری آن‌ها محدود به ۲۰ ساعت در هفته است.
 • آیا می‌توانم در آلمان کار کنم؟
  بله، اما نیاز به مجوز کار دارید. باید از یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد کاری داشته باشید و مجوز کار از دولت آلمان دریافت کنید. پس از آن باید برای دریافت ویزای کاری و در نهایت مهاجرت به آلمان اقدام کنید.
 • آیا می‌توانم خانواده‌ام را به آلمان بیاورم؟
  بله، می‌توانید خانواده‌تان را به آلمان بیاورید، اما برای این کار شرایط خاصی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر  کارمند هستید، باید اثبات کنید که می‌توانید خانواده‌تان را بدون کمک دولت تامین کنید.
 • متخصص ماهر چیست؟
  دو دسته نیروی کار ماهر وجود دارد؛ کسانی که آموزش حرفه‌ای دارند و کسانی که آموزش آکادمیک دارند. مدارک کسب شده در خارج از کشور باید به طور رسمی در آلمان تایید شوند. اگر مدرک خارجی یا گواهی‌نامه شما به طور رسمی تایید شده باشد و اصطلاحا زاب یا انرکنونگ شده باشید، می‌توانید عنوان اقامتی برای متخصین ماهر را که شما را مجاز به اشتغال به کار می‌کند، دریافت کنید.
 • آیا ایرانیان برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارند؟
  بله، تمام شهروندان ایرانی باید قبل از ورود به آلمان ویزا دریافت کنند. اگر ویزای شنگن معتبر برای آلمان را دارید، باز هم برای جستجوی شغل در آلمان و سپس درخواست ویزای کار، باید ویزای جستجوی کار را درخواست کنید، چرا که ویزای شنگن قابل تبدیل به هیچ ویزای دیگری نیست.
 • شهروندان ایران چه مدارکی برای درخواست ویزای شنگن آلمان نیاز است؟
  نامه تأییدیه، گذرنامه معتبر، ویزاهای قبلی در صورتی که ویزای جدید گرفته اید، عکس‌های پاسپورت، برنامه پرواز، حمایت بانکی، کمک بهداشتی بین‌المللی، رزرو هتل، روش پرداخت.لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات ممکن است بسته به شرایط شما متفاوت باشد و برای اطلاعات دقیق و به‌روز، بهتر است با یک مشاور مهاجرت مشورت کنید.
 • هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟
  هزینه زندگی در آلمان متغیر است و به شهری که در آن زندگی می‌کنید، بستگی دارد. به طور کلی، هزینه‌های زندگی در شهرهای بزرگتر مثل برلین و مونیخ بیشتر است. برای یک فرد تنها، هزینه‌های ماهانه می‌تواند بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو متغیر باشد که شامل اجاره خانه، غذا، حمل و نقل و سرگرمی است.
 • هزینه ویزای آلمان چقدر است؟
  هزینه های مختلفی وجود دارد. این هزینه ها ممکن است بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌کنید، تغییر کند.این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب