تایید مدارک تحصیلی و حرفه ای در آلمان یکی از مراحل مهم در امر مهاجرت به آلمان می باشد. بر اساس قانونی که در سال ۲۰۱۲ در آلمان تصویب شد، همه افراد صرف نظر از وضعیت تابعیت، اجازه دارند مدارک تحصیلی خود را به تایید کشور آلمان برسانند.

در این فرآیند، مدارک شما  با مدارک مشابه آلمانی مقایسه می‌شود؛ در صورت معادل بودن مدرک شما با مشابه آلمانی آن، مدرک رسمی دریافت خواهید کرد و در غیر این صورت، دوره های کارآموزی و یا واحدهای درسی که لازم است بگذرانید به شما اطلاع داده می شود.

سوالات مهم پیرامون تایید مدارک تحصیلی و حرفه ای در آلمان :

 دارندگان کدام حرفه ها و مشاغل، ملزم به تایید مدارک و ارزشیابی تحصیلی وحرفه ای یا اصطلاحا Anerkennung هستند؟

افرادی که مشاغلی از قبیل پزشکی، پرستاری، مهندسی و وکالت دارند باید برای بررسی و تایید و ارزشیابی مدارک تحصیلی خود ازطریق Anerkennung اقدام کنند.

همچنین اگر مایل هستید که به عنوان فری لنسر (Free lancer) در آلمان مشغول به کار شوید و کسب و کار شخصی خود را داشته باشید باید مدارک حرفه ای خود را تایید کنید.

اما اگر شغل شما از مشاغل بالا نیست و قصد راه اندازی کسب و کار شخصی هم ندارید احتیاجی به تایید مدارک تحصیلی و حرفه ای از طریق Anerkennung نیست ولی ممکن است لازم باشد تا برای ارزیابی به ZAB ارسال نمایید.

برای مطلع شدن از اینکه تخصص شما باید ارزیابی شود یا ارزشیابی و چگونگی آن اینجا کلیک کنید.

 از چه طریقی می شود برای تایید مدارک اقدام کرد؟

مدارک مدرسه ای (Schulzeugnisse) توسط دفاتری تحت عنوان (Zeugnisanerkennungstellen)  در هر ایالت تایید می شود. مدارک دانشگاهی (Akademische Abschlüsse) توسط دفتر تایید مدارک تحصیلی خارجی(ZAB) بررسی می شود. برای کسب اطلاعات بیشترو انجام امور مربوط به ارزیابی و ارزشیابی مدارک از طریق فروشگاه مجازی ما اینجا کلیک کنید.

مدارک آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاری(Beruflivhe Abschlüsse)  باید با طی مراحل Anerkennung بررسی و تایید شوند .

مراحل درخواست برای ارزیابی و ارزشیابی مدارک در آلمان چگونه است؟ ( ZAB or Anerkennung)

پس از بررسی هزینه های این فرایند،  تمامی گواهینامه‌ها و مدارک تحصیلی و کاری خود را به همراه یک کپی از آنها، جمع آوری کنید.(بیشتر مدارک احتیاج به ترجمه شدن دارند که در این صورت باید ترجمه مدارک آماده شود).

فرم درخواست را پر کنید و مدارک را ارسال کنید.

پس از بررسی شدن مدارک، در صورت تایید شدن و به رسمیت شناخته شدن مدرک شما گواهی تایید دریافت خواهید کرد که نشان می دهد از نظر مهارت فردی با فردی که مدرک آلمانی در حوزه تخصص شما را دارد، برابر هستید.

این فرایند معمولاً حدود ۱ تا ۳ ماه طول می کشد. ( این دوره سه ماهه از زمانی شروع می شود که مدارک خود را به صورت کامل ارسال کرده باشید)

هزینه ی عمده‌ای که فرایند تایید مدارک در بر دارد بین  ۱۰۰ تا ۶۰۰ یورو است و در کنار آن هزینه های جانبی برای ترجمه و تایید کپی ها هم باید پرداخت شود.

برای دریافت خدمات مربط به ارزیابی و ارزشیابی مدارک (ZAB وAnerkennung) از طریق فروشگاه آنلاین ما اینجا کلیک کنید.

در صورت عدم تایید مدارک، چه اقداماتی باید انجام داد؟

در صورت پذیرفته نشدن مدارک  خود، می توانید زمان درخواست یک آزمون ارزشیابی مهارت کنید که نتایج مثبت این آزمون می تواند برای ادامه تحصیل یا پیدا کردن شغل مناسب شما را یاری کند. در صورتی که مدرک شما به صورت نیمه به رسمیت شناخته شده باشد، برای کامل کردن آن ( تحت شرایط خاص)، می توانید در همان رشته در آلمان ادامه تحصیل دهید.

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Open chat
مشاوره رایگان
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟