در این مقاله به موضوع کار در آلمان با قرارداد های کوتاه مدت پرداخته شده است. اگر قبلا مقاله ” مهاجرت به آلمان از طریق  ” را مطالعه کرده باشید با انواع روش های کار در آلمان آشنایی کافی پیدا کرده اید، در کشور آلمان شرکت هایی هستند که کارمندانی را در رشته ها و سطوح مختلف (از ابتدایی تا پیشرفته و تخصص) نه برای نیاز خود، بلکه برای ارائه آموزش های لازم در صورت نیاز و ثبت به عنوان نیروی کار آماده، استخدام کرده و به آنها حقوق میدهند.

زمانی که شرکتی نیاز فوری به کارمند داشته باشد، از شرکت های استخدامی برای دوره های مشخص درخواست نیروی کار می کند.

این کارمندان در واقع کارکنان شرکت استخدامی بوده، از حقوق و مزایای آنها پیروی می کنند و در مباحث مربوط به بیمه های اجتماعی، تعطیلات و سایر موارد این چنینی تابع قوانین شرکت هستند ولی به دلیل اعزام به ادارات و شرکت های مختلف در دوره های کوتاه، از فعالیت آنها به نام کار قرضی، موقت و یا دوره ای یاد می شود.

این نوع کارها در صنایع فلزی و الکترونیکی و همچنین بخش های امنیتی، تدارکات، حمل و نقل و اداری بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 مزایا و معایب کار در آلمان با قرارداد های کوتاه مدت

مزایای این نوع کار عبارتند از:

 1. آسان تر بودن کاریابی در این شرکت‌ها نسبت به کار معمولی برای افراد بدون تجربه کاری
 2.  ایجاد فرصتی برای ورود به بازار کار آلمان
 3.  کسب تجربه و ارتباطات خوب حرفه ای به سبب کار در چندین شرکت مختلف
 4. امکان استخدام طولانی‌مدت در یکی از شرکتهایی که فرد برای کار دوره‌ای در آنجا استخدام شده است. ( پس از منقضی شدن قرارداد با شرکت استخدامی اولیه)

همانند هر کار دیگری کار قراردادی هم در کنار مزایا، معایبی نیز دارد که عبارتند از:

 1. تغییرات مکرر در محیط کار که به سبب آن فرد باید با شغل جدید، محیط جدید و همکاران جدید هماهنگ شود.
 2. دریافت حقوق از شرکت استخدامی صرفنظر از سطح و محل کار که معمولاً از میزان پرداختی شرکتی که فرد در آن مشغول به کار است به شرکت استخدامی کمتر است.

 شرایط کارمندان در قرارداد های کوتاه مدت کار در آلمان

قوانین و شرایط کار در آلمان در شرکت های استخدامی طبق قوانین مربوط به شرکت‌های کار اجاره ای یا توافقنامه های جمعی (گروهی از توافقنامه بین شرکت ها و اتحادیه های کارگری برای تنظیم شرایط کاری در یک صنعت خاص) تنظیم می شود که مهمترین آنها به شرح زیر است.

 • کارمند قراردادی حق برخورداری از یک قرارداد کار کتبی که حاوی جزئیات مهمی مانند تاریخ شروع و مدت استخدام، شرح مختصری از وظایف، مبلغ حقوق و دستمزد، تعداد ساعات کاری هفتگی و مدت اعلان خاتمه دادن به قرارداد است را دارد و اگر قبل از امضای قرارداد شروع به کار کند، از شرایط قانونی آن برخوردار نخواهد شد.
 • شرایط کاری کارمند قراردادی باید همانند کارکنان دیگر شرکت که قراردادی نیستند باشد.
 • حداکثر میزان مجاز برای کار موقت در یک شرکت ۱۸ ماه است که پس از این مدت به طور خودکار کارمند اصلی محسوب شده و تحت شرایط جدید کار می کند. در صورت ترجیح کارمند به کار با شرکت استخدامی، می تواند با ارائه درخواست کتبی به اداره فدرال استخدام، قرارداد خود را با آن شرکت حفظ نماید.
 • کارمند قراردادی تنها موظف به انجام وظایف داخل قرارداد خود بوده و اجباری برای پذیرش همه شغل های پیشنهادی آژانس استخدامی وجود ندارد. ( به طور مثال کارمند استخدامی برای صنعت فلز اجباری برای انجام کار امنیت ندارد.)
 • شرکت استخدامی ملزم است در ابتدای کار” دفترچه اطلاعات برای کارگران قراردادی” را که ارائه شده توسط اداره فدرال کار آلمان بوده و در آن شرایط کار قراردادی ذکر شده است، حتی در صورت درخواست به زبان مادری به فرد ارائه کند.

میزان و نحوه حقوق کار قراردادی

 • میزان دستمزد این نوع کار به عواملی چون محل کار، سطح تجربیات و تحصیلات کارمند بستگی دارد که در بدترین حالت به میزان حداقل دستمزد قانونی بوده و نظر به سطح تجربیات و تحصیلات، امکان افزایش آن وجود دارد.
 • یک کارمند قراردادی پس از ۹ ماه ( در برخی صنایع ۱۵ ماه) کار در یک شرکت حق دریافت حقوق به میزان دریافتی کارمندان اصلی شرکت را دارد.
 • دستمزد ماهیانه کارمند قراردادی (حتی در صورت عدم اعزام به شرکتی برای کار) توسط شرکت استخدام کننده پرداخت می شود. برای این کارمندان اضافه کار پرداخت نمی شود و در مقابل کارمند می تواند با توافق کارفرما زمانی را که بیش از ساعت کاری در شرکت بوده است از ساعات کاری روزهای بعد کسر کند.
 • هزینه های رفت و آمد به این شرکت اصلی و شرکتی که فرد به صورت موقت در آن کار می کند، به عهده شرکت استخدامی است.

 نحوه شکایت از کارفرما در صورت بروز مشکل

شرکت ها و ادارات نسبتاً بزرگ در آلمان دارای یک شورای حمایت از کارکنان به نام (Betriebsrat) هستند که از وظایف آن حصول اطمینان از انجام درست قوانین و توافقنامه ها (بین اتحادیه های کارگری و کارفرمایان) و رسیدگی به مشکلاتی مانند حقوق و دستمزد است. این شوراها حامی منافع کارکنان در برابر کارفرما و کارمندان (اصلی و قراردادی) در صورت بروز مشکل در محل کار، می توانند با این شورا تماس بگیرند.

همچنین کارمندان برای دریافت مشاوره رایگان در مورد حل مشکل با کارفرما، می توانند به دفاتر مشاور پروژه که در شهرهای مختلف وجود داشته و کارمندان آن به زبان های مختلف صحبت می‌کنند، مراجعه کنند.

در صورتی که شرکت استخدام کننده به دلایل خانوادگی، ملیت، گرایش جنسی، جنسیت یاسن به صورت تبعیض آمیز با فرد رفتار کند، می تواند با اداره فدرال با تبعیض تماس بگیرند.

امکان درخواست کمک از این سازمان ها به صورت ناشناس (بدون اطلاع کارفرما) وجود دارد.

 

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
Open chat
مشاوره رایگان
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟